Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Δουλευει στα 148,8 kW αφου εχει μπεκ 3,00 γαλονια στα 12 bar

 

με 240 βαθμους καυσαερια δεν υπαρχει περιπτωση να εχει 91% βαθμο αποδοσης

αλλο φυλλο για τα μπαζα!

 

και για τις προηγουμενες φωτο το μπλε ειναι για αποστραγγιση δαπεδου

το 148.8 πώς προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δηλαδή

1. Έχω μόνο το Pn (ονομαστική φόρτιση). To Pm (πραγματική φόρτιση), θα το έβρισκα εάν στο φύλλο συντήρησης υπήρχε συμπληρωμένο το κουτάκι της θερμικής φόρτισης του λέβητα (π.χ 80%x125.000=100.000 ή 116kw) σωστά;

2. το ngm το έχω είναι 91%, σωστά;

3. Tο Pm συνδέεται κάπως (με μαθηματική σχέση) με το ngm;

4. zxgr, πως προκύπτουν τα 148,8 kw; και πως συνδέεται ο βαθμός καυσαερίων με τον βαθμό απόδοσης;

5. Στην περίπτωση που το pgen είναι μικρότερο το pm, τι γίνεται; (παίρνουμε ng1=1.00)

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα παιρνω την ονομαστικη του ισχυ...

Αλλες πληροφοριες δεν εχουμε ουτε απο ΦΕ ουτε απο ταμπελακι οποτε....

Προφανως και δε θα μπουμε στη διαδικασια να ξανακαλεσουμε το συντηρητη για να κανει εκ νεου μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

ay8airete

1. Εάν σου γράφει θεριμκή φόρτιση το υπολογίζεις όπως γράφεις. Εάν δεν σου γράφει, το υπολογίζεις όπως γράφει ο Greenick.

2. Σωστά

3. Γράφει τον τύπο ο Greenick

4.

5. Ναι, παίρνουμε 1. Αν είναι πολύ κάτω από το 1 τότε ψάξου για λάθος.

Link to comment
Share on other sites

μια ασφαλής μέθοδος νομίζω είναι να την βρίσκουμε πολλαπλασιάζοντας την παροχή του καυσίμου (πετρέλαιο) επί την θερμογόνο δύναμή του.

Εφόσον η ΤΟΤΕΕ λέει

"για τις υφισταμενες μοναδες θερμανσης χωρων λεβητα καυστηρα ο οποιος βαθμος αποδοσης και η πραγματικη θερμικη ισχυς προσδιοριζονται απο την αναλυση καυσαεριων κλπ κλπ"

νομιζω ειμαστε καλυμμενοι ετσι

Link to comment
Share on other sites

και για φυσικο αεριο, αν δεν γραφει παροχη το φυλλο, αναβεις λιγα λεπτα τον καυστηρα και παιρνεις διαφορά τιμων απο το μετρητη

τι λεμε τωρα...

παιρνεις ονομαστικη και τελος

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Πως πολλαπλασιάζεται το Pον (ωφέλιμη δηλ. αποδιδόμενη ισχύς στο δίκτυο) με το ngem για να βγει το Pm.. δεν μπορώ να το χωνέψω. Κατά τα άλλα αν εφαρμόσεις τον τύπο (χωρίς το ngem) περίπου στο φύλλο του zxgr έρχεσαι. Και αν βάλεις τον σωστό βαθμό απόδοσης σύμφωνα με το εξέλ του zxgr έρχεσαι σχεδόν στα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το έχουμε ξανασυζητήσει και πιστευω ότι και στον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης και σάν ισχύ του συστήματος βάζεις αυτήν πού γράφει η καυσανάλυση χωρίς να κάνεις τίποτα πράξεις με παροχές κλπ, η οποία συνήθως είναι ιδια με την αναγραφόμενη στο ταμπελάκι, δηλαδη την ονομαστική. Εσείς κάνετε κάτι άλλο? έτσι κάναμε και στα σεμινάρια

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.