Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Σημερα παρελαβα απο Ο.Κ.Χ.Ε. αεροφωτογραφια σε κλιμακα 1:15.000 σε μορφη grayscale tiff 1000dpi.

Το αρχειο tiff ειχε μεγεθος 107ΜΒ.

Και το κόστος για το συγκεκριμένο format ποιό είναι?

 

ευχαριστούμε για την πληροφόρηση...πραγματικά χρήσιμο post!

Link to comment
Share on other sites

για σαρωμένη 1000 dpi grayscale tiff 33,83 €

για σαρωμένη 1000 dpi έγχρωμη tiff 73,80 €

Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα απο Ο.Κ.Χ.Ε. αεροφωτογραφια σε κλιμακα 1:15.000 σε μορφη grayscale tiff 1000dpi.

Το αρχειο tiff ειχε μεγεθος 107ΜΒ.

 

Οταν ανοιξα το αρχειο με το Photoshop Elements 2.0 στην αρχη ... απογοητευτηκα. Οταν ομως το εβαλα σε actual size, τα 1000dpi εδειξαν την δυναμη τους. Εβλεπα τα παντα, οπως στο Google Earth, και μπορουσα εννοειται να κανω και αλλο zoom.

 

Προκειται για ασπρομαυρη αεροφωτογραφια του 1998.

 

Αρχεια tiff & 1000dpi RULEZ.

 

Αν την επαιρνα εκτυπωμενη ή μεγενθυμενη εκτυπωμενη για κλιμακα 1:15.000 ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Υ.Γ. Την αεροφωτογραφια του 1998 την χρειαζομαι υπερ της ασφαλειας για αδεια νομιμοποιησης με το Αρθρο 26 για το ΙΚΑ.

 

Και γω σκεφτομαι να παραγγειλω για τον ιδιο λογο μια ασπρομαυρη α/φ σε 1/14.000 του 1980.

Με την απαντηση σου μου αφησες μονο ενα ερωτημα αναπαντητο : Εγω εδειξα το σημειο που με ενδιεφερε...η α/φ υποθετω οτι δειχνει και την ευρυτερη γυρω περιοχη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το ζητήσω από τη ΓΥΣ.

Τι πρέπει να ζητήσω για κλίμακα 1:15.000;

Σαρωμένη σε αρχείο 1000 dpi; Kαι να αναφέρω την ταδε αεροφωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση; Σε αυθαιρετο δικο μου για στεγη οπου κατασκευαστηκε ψηλοτερα κ εβγαλε απο κατω διαμερισμα, θελω να ισχυριστω με Υ/Δ κ την οικ.αδεια της οικοδομης (2000) οτι ειναι προ 31/12/2003. Δεν εχω ψαξει για αεροφωτογραφιες, μπορω να το προχωρησω ετσι χωρις να μου τις ζητησουν;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση; Σε αυθαιρετο δικο μου για στεγη οπου κατασκευαστηκε ψηλοτερα κ εβγαλε απο κατω διαμερισμα, θελω να ισχυριστω με Υ/Δ κ την οικ.αδεια της οικοδομης (2000) οτι ειναι προ 31/12/2003. Δεν εχω ψαξει για αεροφωτογραφιες, μπορω να το προχωρησω ετσι χωρις να μου τις ζητησουν;

Θα χρειαστεί να τεκμηριώσεις το χρόνο της κατασκευής, οπότε κάνε έρευνα πρώτα σε ΟΚΧΕ και ΓΥΣ.

 

Εγώ θέλω να το ζητήσω από τη ΓΥΣ.

Τι πρέπει να ζητήσω για κλίμακα 1:15.000;

Σαρωμένη σε αρχείο 1000 dpi; Kαι να αναφέρω την ταδε αεροφωτογραφία;

Δες από το αρχείο της ΓΥΣ πρώτα τη φωτογραφικό υλικό υπάρχει και αναλόγως παραγγέλνεις.

Μπορεί να μην υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή 1:15.000.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το ζητήσω από τη ΓΥΣ.

Τι πρέπει να ζητήσω για κλίμακα 1:15.000;

Σαρωμένη σε αρχείο 1000 dpi; Kαι να αναφέρω την ταδε αεροφωτογραφία;

 

Δεν νομίζω ότι θα βρεις τέτοιες κλίμακες στη ΓΥΣ.

 

ΥΓ Την ώρα που έγραφα είχες αναρτήσει την επιβεβαίωση ότι υπάρχει.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.