Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Εγώ ανέβασα σαν παράδειγμα την ktimanet.gr για να δούμε περίπου την κλίμακα.

 

Εάν κάποιος έχει αγοράσει αεροφωτογραφίες ας ανεβάσει μία να την δούμε περίπου πως είναι. Θα είναι πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι αεροφωτογραφίες δεν είναι πανάκεια έτσι κι αλλιώς.

 

Έχω 2-3 περιπτώσεις μεταξύ των οποίων και μία σε οικογενειακό ακίνητο στο χωριό, όπου η αυθαίρετη κατασκευή (περίπου 45. τ.μ.) κρύβεται κάτω από μια τεράστια κουκουναριά στην αυλή και δεν φαίνεται καν η ύπαρξή της!!!

 

Και μιλώ τουλάχιστον για την περίπτωση του δικού μου ακινήτου, όπου γνωρίζω με κάθε σιγουριά ότι η κατασκευή υφίσταται από τη δεκαετία του 1970 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέβασα σαν παράδειγμα την ktimanet.gr για να δούμε περίπου την κλίμακα.

 

Εάν κάποιος έχει αγοράσει αεροφωτογραφίες ας ανεβάσει μία να την δούμε περίπου πως είναι. Θα είναι πολύ χρήσιμο.

 

Ακριβώς αυτό έλεγα κι εγώ. Αν κάποιος έχει μία, ας την ανεβάσει ως παράδειγμα. Γιατί σε συγκεκριμένη περίπτωση αυθαιρεσίας που έχω, τουλάχιστον όπως το βλέπω από το ktimanet.gr σε κλίμακα 1:500, ένα στέγαστρο φαίνεται σαν τις τέντες, που για κακή μου τύχη, έχουν πορτοκαλο-κεραμιδί χρώμα!!

 

@Kapa

 

Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα αίτηση ηλεκτρονικά στον ΟΚΧΕ. Μου απάντησαν σε μία ημέρα (μπράβο τους!). Έχουν έναν κατάλογο με αεροφωτογραφίες για την περιοχή που με ενδιαφέρει σε κλίμακες γύρω στο 1:10.000. Υπάρχουν μεγεθύνσεις που θα είναι 8-10 φορές μεγαλύτρες.

 

Συνάδελφε, αν τους πάρω κάνα τηλ και τους αρχίσω στα μπινελίκια θα χω αδικο; Εχω πάνω απο 2 εβδομάδες που χω στειλει την αιτηση ηλεκτρονικά...

Link to comment
Share on other sites

@Kapa

 

Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!

 

Το πολύ πολύ να τους ανεβάσω πιστοποιητικό γέννησής μου και παιδική μου φωτογραφία μπροστά από το αυθαίρετο και κάτω από την κουκουναριά !!!! :mrgreen:

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι αεροφωτογραφίες έχουν κάποιο λογότυπο με την ημερομηνία λήψης τους;

Αυτές που είναι σε tiff, αξίζει να τις παραγγείλεις ή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, σε tiff μπορούν να σταλούν ηλεκτρονικά ή η παραλαβή θα γίνει και πάλι απο τον ΟΚΧΕ;

Link to comment
Share on other sites

Οι "έντυπες" έχουν σφραγίδα κ.λπ.

Οι "ηλεκτρονικές" (οι οποίες προφανώς είναι καλύτερες, πολύ "βαριά" όμως αρχεία) δεν έχουν τίποτα. Στέλνονται και με courier ή από τα γραφεία τους (καλύτερα στείλε εσύ courier στα γραφεία τους να την πάρει).

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικά αρχεία που πήρα από ΟΚΧΕ και ΓΥΣ έχουν Α/Α αεροφωτογραφίας και ημερομηνία λήψης.

Το θέμα είναι πως θα υποβάλλουμε τέτοια αρχεία αφού είναι, όχι απλά 'βαριά' αλλά υπέρβαρα (~250 mb)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.