Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

"Κόβουμε" το θέμα μας, αφού μεγενθύνουμε, σώζουμε αυτό το "απόσπασμα" σε pdf και το ανεβάζουμε μαζί με το έγγραφο της παραγγελίας απ΄΄ο π.χ. ΟΚΧΕ. Το πρωτότυπο CD ή έντυπη αεροφωτογραφία την κρατάμε στο αρχείο μας (στη συγκεκριμένη δήλωση).

Προσωπικά κρατάω και έγχρωμη εκτύπωση του "κομματιού" που έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επισημαίνω τίποτα.... Αν χρειαστεί ας το βρουν μόνοι τους....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον....

 

Σε προηγουμενα posts γραφτηκε οτι η πληρωμη αεροφωτογραφιας απο τον Ο.Κ.Χ.Ε. μπορει να γινει σε οποιαδηποτε τραπεζα αρκει να εχει κανεις το IBAN του τραπεζικου λογαριασμου του Ο.Κ.Χ.Ε. στην τραπεζα της Ελλαδος.

 

Αυτο το πραγμα δεν ισχυει σε ολες τις τραπεζες, ή μαλλον δεν ισχυει ως εχει χωρις επιπλεον κοστος.

 

Εξηγω:

 

Πηγα στην Τραπεζα Αττικης να πληρωσω μια αεροφωτογραφια μιας και η τραπεζα ειναι διπλα στο σπιτι μου σε αντιθεση με την Τραπεζα της Ελλαδος που ειναι πιο μακρυα. Ο ταμιας μου ειπε οτι υπαρχει τροπος να γινει η καταβολη των χρηματων στην Τραπεζα της Ελλαδος αλλα η διατραπεζικη διαδικασια χρεωνεται παρα πολυ της ταξης των 35-45 ευρω. Η καταβολη στην Τραπεζα της Ελλαδος ειναι μονοδρομος με τετοια υψηλη χρεωση.

 

Αυτα αφορουν την ATTICA BANK, δεν πειραματιστηκα με αλλη τραπεζα. 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε μια απλή ασπρόμαυρη κόπια 24Χ24 σε κλιμ 1:14000 ενα κτισμα 80τμ θα διακρίνεται. Σύμφωνα με την κλίμακα, θα είναι μισό χιλιοστό.

έχει νόημα να την παραγγείλλω σε μεγέθυνση 50Χ60;

Όταν μου λένε ότι υπάρχει ασπρομαυρη σε κλιμακα 1:14000 σημαίνει ότι η απλη κόπια 24Χ24 θα είναι σε αυτήν την κλίμακα;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να την πάρεις σε tif αρχείο και κάνεις οσο ζούμ μπορείς αναλόγως με την αρχική ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενα posts γραφτηκε οτι η πληρωμη αεροφωτογραφιας απο τον Ο.Κ.Χ.Ε. μπορει να γινει σε οποιαδηποτε τραπεζα αρκει να εχει κανεις το IBAN του τραπεζικου λογαριασμου του Ο.Κ.Χ.Ε. στην τραπεζα της Ελλαδος.

Αυτο το πραγμα δεν ισχυει σε ολες τις τραπεζες, ή μαλλον δεν ισχυει ως εχει χωρις επιπλεον κοστος.

Αυτα αφορουν την ATTICA BANK, δεν πειραματιστηκα με αλλη τραπεζα. 8-)

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την Alpha Bank...

 

Εγώ με e-banking Πειραιώς δεν είχα κανένα πρόβλημα (χρέωση).

 

edit

Είχα χρέωση 0,50€.

Τα εμβάσματα (2 στον αριθμό) έγιναν στα τέλη Απριλίου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.