Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Στο καινούριο μπορεί να έχουν συνυπογράψει 2 μηχανικοί πχ εγώ και ένας τοπογράφος?

 

Ευχαριστώ καταρχήν..

Αυτό εννοώ να επισυναφθούν οι συντεταγμένες, να γίνει νέο τοπογραφικό στο οποίο την εξάρτηση απλά να την υπογράφει τοπογράφος.

Με την πολεοδομία Χαλκίδας δεν την γνωρίζω την υπόθεση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει υπογραφή μηχανικού που "δικαιούται" να υπογράψει, η δική σου υπογραφή είναι περιττή.

 

Όσον αφορά το θέμα της Χαλκίδας...

 

Για εμένα είναι λάθος να εναντιωνόμαστε σε ένα πρώτο βήμα που έγινε με στόχο τη διαλεύκανση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων.

Κανονικά θα έπρεπε να πιέζουμε ΟΛΟΙ για το επόμενο βήμα, όπου θα καθάριζε κι άλλο το τοπίο για το ποιος υπογράφει τι και όχι να ζητάμε πίσω δικαιώματα κλπ.

 

...γνώμη μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε τοπογραφικό στο γραφείο, το οποίο έγινε πριν 2 χρόνια (12/2010), υπογεγραμμένο από Αρχιτέκτονα Μηχανικό.

 

Έχει πίνακα σημείων, δήλωση μηχανικού, όρους δόμησης κτλ, αλλά έμαθα πως όχι μόνο δεν χρησιμοποίησε GPS αλλά δεν πήγε καν στο οικόπεδο.

 

Δεν έχω λόγια να το σχολιάσω.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο δεν λεει και τιποτα που λες.....για τους αρχιτεκτονες εννοω....

το οτι δεν πηγε στο σημειο δεν χρειαζεται περαιτερω σχολιο.....!!

και εγω προχτες πηγα σε μια συμβολαιογραφο και μου εδειξε βεβαιωσεις υπογεγγραμμενες μια απο μηχανολογο και μια απο ηλεκτρολογο....το λιγοτερο τραγικο σαν σχολιο......(αυτο που της ειπα βεβαια ειναι γιατι δεν τις επεστρεψε???) και ξερω απο πρωτο χερι τι λεω γιατι μηχανολογος ή ηλεκτρολογος και ΓΟΚ ειναι εννοιες ασυμβιβαστες κατ΄ εμε...

τελοσπαντων το μονο σιγουρο οτι οι αρχιτεκτονες ειναι πολυ πιο κοντα στα τοπογραφικα (εξαλλου μια ζωη υπογραφαν τοπογραφικα οταν αυτα γινοντουσαν χωρις χρηση ιδιαιτερα εξειδικευμενων μεσων...) παρα οι μηχανολογοι ή ηλεκτρολογοι σε θεματα γοκ...χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....αλλα δεν μπορω να διαβαζω και τετοια σχολια...ελεος...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο δεν χρησιμοποίησε GPS αλλά δεν πήγε καν στο οικόπεδο.

 

Που να δείτε τι γίνεται όπου λειτουργεί κτηματολόγιο...

 

Γίνονται τοπογραφικά εξ αποστάσεως (από "συναδέλφους" διαφόρων ειδικοτήτων) με συντεταγμένες από το κτηματογραφικό διάγραμμα (τα οποία χρεώνονται κανονικά βεβαίως - βεβαίως) και πας μετά να κάνεις εφαρμογή και βγάινεις 2-3 μέτρα μέσα στον γείτονα.

 

Δεν υπάρχει τσίπα. Αν κάποιος είναι προχειρολόγος, ημιμαθής και - συγγνώμη για την έκφραση - χυδαίος, ανεξάρτητα από την ειδικότητα αυτού, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι απαράδεκτο.

 

Το έχω ξαναπεί και αλλού. Η λύση είναι να μπουν άμεσα αυστηρές προδιαγραφές και να γίνονται έλεγχοι. Εννοειται βεβαίως ότι επιβάλλεται να διαχωριστούν και να καθοριστούν ξεκάθαρα τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά επειδή πρόκειται για γόρδιο δεσμό με άπειρες προεκτάσεις, το πρώτο βήμα είναι οι προδιαγραφές. Και όποιος είναι "μάγκας" ας ανταπεξέλθει.

Edited by Konstantinos_0711
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να έχει βγει νόμος ώστε να ζητάνε υποχρεωτικά τον τύπο και τον αριθμό σειράς του οργάνου (για το GPS/γεωδετικό σταθμό) με το οποίο έγινε το τοπογραιφκό, όπως ακριβώς κάνουν για τις ΥΔΕ των ηλεκτρολόγων. Μόνο έτσι θα γίνει δουλειά.

 

Αν ζητάγανε και ηλεκτρονική υποβολή του αρχείου καταγραφής του οργάνου, ακόμα καλύτερα. Νομίζω πως όλα τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι για εξαρτημένο τοπογραφικό έχουν δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή, δεν είναι κάτι ακατόρθωτο.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι υπήρχε κόσμος που δούλευε χρόνια με τα τοπογραφικά και μιά ημέρα του τα κόψανε . Αυτά δεν γίνονται πουθενά .

 

Ξεκαθάρισμα , ναι , αλλά γιά όλους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να έχει βγει νόμος ώστε να ζητάνε υποχρεωτικά τον τύπο και τον αριθμό σειράς του οργάνου (για το GPS/γεωδετικό σταθμό) με το οποίο έγινε το τοπογραιφκό, όπως ακριβώς κάνουν για τις ΥΔΕ των ηλεκτρολόγων. Μόνο έτσι θα γίνει δουλειά.

 

Αν ζητάγανε και ηλεκτρονική υποβολή του αρχείου καταγραφής του οργάνου, ακόμα καλύτερα. Νομίζω πως όλα τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι για εξαρτημένο τοπογραφικό έχουν δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή, δεν είναι κάτι ακατόρθωτο.

 

Εγώ θα συμπλήρωνα αν βγει αυτός ο νόμος να προβλέπει να καταχωρείται και το νούμερο από τα παπούτσια που φορούσε ο τοπογραφήσας το οικόπεδο ή γήπεδο και να προσκομίζεται και λίγο χώμα από το ακίνητο για να ελέγχεται το γνήσιο της επι τόπου επίσκεψης. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παραβλεπω το γεγονος το συμβαν που σχολιασε το sdim ειναι ασχετο με το παρον τοπικ.

 

Αλλα αυτο που αναφερει περι "σειραικου αριθμου" κτλ, εν μερει δεν ειναι υπερβολικο.

Δηλαδη να "δηλωνει" ο μηχανικος πως εκανε την εξαρτηση και τι σφαλματα ειχε.

 

ΥΓ. siradrab

Αν σου τυχει περιπτωση που εχει κανει μλκ συναδελφος κατα τη χαραξη γηπεδου που πωληθηκε και ο γειτονας ζηταει να κατεδαφιστει τοιχος πετρινος 100μ μηκος, 1μ υψος κια να μετακινηθει 2 μ, με διαμορφωσεις, φυτευση, ζαρντινιερες, αυθαιρετο τμημα του καθ' ολα (βασει ΟΑ) νομιμου κτηριου τοτε, οχι μονο χωμα, και δειγμα DNA θα ηθελες να ειχε προσκομισει ο συναδελφος που δηλωσε: "συγνωμη λαθος".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.