Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Δεν ξέρω από τοπογραφικά και δεν ασχολούμαι, αλλά απ' ότι έχω δει, επάνω αναγράφεται ότι "τα όρια υποδείχτηκαν από τον ιδιοκτήτη". Αυτό δεν "σώζει" τον μηχανικό που αναφέρεις terry ?

Link to comment
Share on other sites

Σώζει τον μηχανικό μόνο όταν η απόκλιση είναι στα όρια του ανθρωπίνου λάθους ή της εκμετάλλευσης της εμπιστοσύνης του μηχανικού, δηλαδή "μου έδειξε ως όριο το 3ο δέντρο και μέτρησα ως εκεί".

 

Αν το σημείο είναι σε δημόσιο χώρο (πλατεία, ασφαλτοστρωμένο δρόμο) ή εντός γειτονικής ιδιοκτησίας θα πρέπει να πονηρευτείς πως κάτι δεν πηγαίνει καλά. Εδώ θα την πατήσουν και πολλοί που κάνουν "τηλεμετρία" από το κτηματολόγιο. Για παράδειγμα, πως θα δικαιολογήσουν σε τυχόν έλεγχο ή δικαστήριο ότι πήραν συντεταγμένες που ήταν 2μ έξω από το οικόπεδο, πάνω στο πεζοδρόμιο;

 

Σχετικά με την χρησιμότητα του αριθμού σειράς και του τύπου του οργάνου, εκτός από την χρησιμότητα που ανάφερε ο terry, συνεισφέρει και στην απομάκρυνση από τον χώρο όσων δεν έχουν καμία επαφή. Θες να κάνεις τοπογραφικό; Μάθε να χρησιμοποιείς GPS/ γεωδετικό σταθμό. Θα πρέπει ο μηχανικός να αγοράσει, να νοικιάσει ή έστω να δανειστεί από συνάδελφο τον εξοπλισμό.

Αν στο ΥΠΕΚΑ δουν σε δυο τοπογραφικά τον ίδιο αριθμό σειράς οργάνου και οι χρονικές στιγμές που λήφθηκανε οι μετρήσεις δεν βγαίνουν (π.χ. ένα στην ξάνθη και ένα στην Κρήτη την ίδια μέρα ή ένα στον Πειραιά και ένα στην Κηφισιά την ίδια ώρα), να στέλνει ελεγκτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λάθος μια εξάρτηση αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με τον αριθμό σειράς και τον τύπο του εργαλείου που αυτή έγινε, αλλά με το πρόσωπο που την έκανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προς τους Συναδέλφους Πολιτικούς Μηχανικούς Τ.Ε. που δραστηριοποιούνται στην Καβάλα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα με τα εξαρτημένα από τους γνωστούς αγνώστους... Τελικώς και μετά από την προσκόμιση όλως των εγγράφων από τους συναδέλφους εκεί θα υπογράφουν κανονικά.  

Edited by GEORGE KARA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος ΑΤΜ που προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του βήματα στον χώρο. Τον λίγο καιρό που παλεύω, έχω καταλάβει ότι υπάρχει ένα τρομερό μπάχαλο στον χώρο, γύρω από τα δικαιώματα και το τι ισχύει γύρω από αυτά, λες και ερμηνεύουμε νόμους για δίκες δολοφονιών.

 

Τα πράγματα, για μένα, είναι απλά: εγώ, ως ΑΤΜ ΕΜΠ, νιώνω πραγματικά ριγμένος που ένα τοπογραφικό,που είναι το κύριο αντικείμενο των 5τών μου σπουδών, μπορεί να το υπογράψει και η κουτσή Μαρία. Ριγμένος και ηθικά, και οικονομικά. Και απορώ: δεν υπάρχει καμιά κοινή δράση για να αποκτήσουμε αποκλειστικά δικαιώματα; Εν ανάγκη, στην τελική, ας μην έχουμε δικαιώματα στατικής ούτε για κοτέτσι, τι να πω ρε παιδιά.

 

Σημείωση: ακούω από συναδέλφους πολιτικούς και αρχιτέκτονες ότι τελευταία στις πολεοδομίες δέχονται τοπογραφικά(εξαρτημένα, εννοείται) μόνο από τοπογράφους, κάτι σαν άγραφος κανόνας. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχιτέκτονες κόπηκαν. Επειδή οι Πολιτικοί Μηχανικοί δεν κόπηκαν, απ ότι διαβάζω εδώ, αρχίζουν και μπαίνουν από τους φεγγίτες και όλες οι σχετιζόμενες άμεσα ή μη ειδικότητες….

 

Όποτε το μπάχαλο συνεχίζει και προς την δόξα τραβά….

 

Όταν θα διατυπωθεί ένας γενικός νόμος που θα ορίζει σαφέστατα αρχιτεκτονικά αρχιτέκτονες, στατικά πολιτικοί μηχανικοί, τοπογραφικά τοπογράφοι, μηχανολογικά μηχανολόγοι χωρίς παράθυρα και αν είναι μικρό σπιτάκι έλα μωρέ μπορώ  κι εγώ η μικρό γηπεδάκι μπορεί και η Μαρία η κομμώτρια…. Τότε θα λυθεί το μπάχαλο μέχρι τότε βράσε όριζα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα κι εσυ 5 χρονια σπουδες για να κανεις ενα απλο τοπογραφικο..... πολλα δεν ειναι....?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα κι εσυ 5 χρονια σπουδες για να κανεις ενα απλο τοπογραφικο..... πολλα δεν ειναι....?

 

Είδες μαμακία που έκανα; Έπρεπε να είχα πάει ΤΕΙ 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να υπάρχουν ερωτήσεις σχετικά με προβλήματα ερμηνείας των νόμων.

 

Είναι σίγουρο; Το δεχονται και στη Δ/νση Γεωργίας και στην Υπηρεσία Δόμησης;

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προς τους Συναδέλφους Πολιτικούς Μηχανικούς Τ.Ε. που δραστηριοποιούνται στην Καβάλα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα με τα εξαρτημένα από τους γνωστούς αγνώστους... Τελικώς και μετά από την προσκόμιση όλως των εγγράφων από τους συναδέλφους εκεί θα υπογράφουν κανονικά.  

Ειναι σίγουρο; Το δεχονται και στην Υπηρεσία Δόμησης και στη Δ/νση Γεωργίας;

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.