Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Η αντιμετώπιση της πρώτης κατοικίας φορολογικά διαφέρει από αυτήν της απόκτησης πρώτης κατοικίας.

 

Πιστεύω ότι οι πολλαπλασιασμοί της myri είναι σωστοί με την αίρεση ότι τα ποσοστά αναφέρονται σε ποσοστά πλήρους κυριότητας. Αλλιώς στο Ε9 του μπαμπά θα εμφανίζονταν 2 εγγραφές π.χ. για 75% πλήρους κυριότητας και 25% επικαρπία.

Από τη στιγμή που είναι έτσι λογικά πρέπει να είναι ποσοστά πλήρους κυριότητας.

 

edit

Η οίκηση είναι και αυτό εμπράγματο δικαίωμα. Δε νομίζω ότι αφορά την ενοικίαση..

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

πελάτης μου έχει προς τακτοποιηση μονοκατοικία με διαφορες αυθαιρεσιες. Επιφάνεια 320 τ.μ. Τη δηλώνει στο Ε9 ως κύρια κατοικία με πλήρη κυριότητα 100%. Επίσης έχει πλήρη κυριότητα σε διαμέρισμα 78 τ.μ. Στην οικογένεια υπάρχουν 2 ενήλικα παιδιά.

Δικαιούται τον μειωτικό συντελεστή;

λόγω των ενήλικων παιδιών myri;

ακριβώς!

αν τα παιδιά ήταν ανήλικα τοτε θα ηταν 70+30>78 οπότε θα είχει ως κυρια και μοναικη κατοικία το 320τμ

 

αν η 2η κατοικία ήταν 69 τμ τότε πάλι θα είχει ως κυρια και μοναικη κατοικία το 320τμ

Η οίκηση είναι και αυτό εμπράγματο δικαίωμα. Δε νομίζω ότι αφορά την ενοικίαση..

ναι αλλά δεν νομίζω παω αποδεικνύεται με το Ε9 οπότε ας ψάξουν μόνοι τους :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η οίκηση είναι και αυτό εμπράγματο δικαίωμα. Δε νομίζω ότι αφορά την ενοικίαση..

 

Προφανώς. Aυτο για την "ενοικίαση" το έγραψα πριν με ειρωνική διάθεση. Απλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοει, ίσως τη χρησικτησία;

 

 

Δύο πράγματα δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου:

1) Τελικά τα οικόπεδα μετράνε? Παράλογο γιατι μπορει να μην χτιστούν ποτέ και άρα να μην εξυπηρετησουν ποτέ στεγαστικές ανάγκες αλλά μου φαίνεται ξεκάθαρο στο νόμο. Ή κάνω λάθος;

2) Είστε σίγουροι οτι δεν μετράνε τα ιδανικά μερίδια αθροιστικά; Πχ αν έχει καποιος μπάκουρος κυριοτητα (100%) α) σε διαμέρισμα που μενει και θελει να τακτοποιησει β) σε ενα διαμέρισμα 69τ.μ. και σε ένα άλλο 68τ.μ., ειμαστε σιγουροι οτι δεν μετράει 69+68>70 και άρα κύρια κατοικία γιοκ?

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

myri ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν καταλαβαίνω σωστά από τη διατύπωση του Νόμου το κριτήριο για τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειας είναι:

α) 70 τμ (χωρίς ανήλικα παιδιά ή με ενήλικα παιδιά).

β) 100 τμ με ένα ή και 2 ανήλικα παιδιά

γ) 120 τμ από 3 ανήλικα παιδιά ή περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

1) τραγικό το θεωρώ, αλλά δυστυχώς είναι έτσι.

2) πηγαίνουν αθροιστικά. Το λέει και ο νόμος περί αθροίσματος.

Θεωρείται ότι πλη-

ρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα

της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαί-

νει τα εβδομήντα (70) τ.μ..

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

myri

Δεν μ' άρεσαν οι λογαριασμοί σου (με τα ποσοστά)

ίσως δεν πρόσεξες το "πλήρης κυριότητα" δηλ 100% που αναφέρει ο νόμος

 

Τελικά αγαπητή myri

Συμπεραίνω ότι πρέπει να διορθώσω το μήνυμά μου

οι λογαριασμοί σου είναι σωστοί

τώρα δικαιώνεσαι από αυτό

 

 

3. Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000).

 

Οπότε το τελικό συμπέρασμά μου σχετικά με τις έννοιες είναι

Πλήρης κυριότητα σημαίνει 100% κυριότητα δηλ ο μοναδικός κύριος (και όχι 100% στα ιδανικά μερίδια-ποσοστά του όλου) που ονομάζεται συγκύριος ή κύριος ιδανικού μεριδίου ή και ιδανικός κύριος

 

 

Πλήρης κυριότητα δεν σημαινει απαραίτητα ιδιοκτησία κατά 100%. Μπορει να έχει πχ το 50% της πλήρους κυριότητας. Η έννοια "πλήρης" εκφράζει το σύνολο της επικαρπίας και ψιλής κυριότητας, σε ότι ποσοστό κι αν ειναι.

Συντοπίτη

Μπορεί να έχει πχ το 50% της πλήρους κυριότητας (αλλά αυτός έχει ιδανικό μερίδιο –όπως ακριβώς αναφέρεται και επισημαίνεται πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Συντοπίτη

Μπορεί να έχει πχ το 50% της πλήρους κυριότητας (αλλά αυτός έχει ιδανικό μερίδιο –όπως ακριβώς αναφέρεται και επισημαίνεται πιο πάνω)

 

Αδερφέ καλημέρα (δυστυχώς δεν χιονίζει ακομα γκρρ!)

Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνομαι σωστά την διαφωνία μας αλλά θα μου επιτρέψεις να επιμείνω: Ασχετα με το τι εννοεί ο νομοθέτης ως προς το Ν.4014, συμβολαιογραφικά η πλήρης κυριοτητα με ποσοστό 100%, εκφράζεται ως "εξ ολοκλήρου και κατά πλήρη κυριότητα" (βλ. και παράδειγμα πάνω στο ΒΗΜΑ). Αλλιώς, το "εξ ολοκλήρου" δεν θα είχε κανένα νόημα. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι λογικά υπονοεί 100% κυριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το "πλήρους κυριότητας" πηγαίνει στο εμπράγματο δικαίωμα και όχι στο μοναδικός κύριος.

 

Για να το πω λίγο σχηματικά.

Ο ιδιοκτήτης έχει κύρια κατοικία την Α και θέλει να την τακτοποιήσει.

Επίσης έχει στην κατοχή του διαμέρισμα Β και Γ.

Το Α βγαίνει έξω από τους υπολογισμούς ελέγχου του "μοναδικής".

Πολλαπλασιάζω το ποσοστό επικαρπίας (η πλήρης κυριότητα εμπεριέχει την επικαρπία) που έχει ο ιδιοκτήτης στα Β και Γ με τα τετραγωνικά, αθροίζω και ελέγχω.

 

Το κάνουμε αριθμητικό.

Το Β είναι 42μ2 και το Γ 55μ2.

Ο ιδιοκτήτης έχει παραχωρήσει στο παιδί του το 25% της ψιλής κυριότητας από το διαμέρισμα Β και το 50% της πλήρους κυριότητας από το Γ.

Άρα ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του: το 100% της επικαρπίας του Β και το 50% της πλήρους κυριότητας (άρα και της επικαρπίας) του Γ.

Υπολογίζουμε:

100% x 42m2 = 42m2

50% x 55m2 = 27.5m2

Σύνολο 69,5μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.