Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Μόνο ως προς τις παρεκκλίσεις εφαρμόζεται ο αρχικός χρόνος.

Κι επειδή το τυφλό αποκτάει πρόσωπο σήμερα, θα πρέπει να εξασφαλίζεται ο κανόνας.

Ως προς τις ανταλλαγές δεν υπάρχει πρόβλημα, εφόσον δεν θίγονται αρτιότητα και οικοδομησιμότητα.

Αν δηλ. έχεις δυο άρτια κατά παρέκκλιση, μπορείς να εφαρμόσεις ανταλλαγή ισεμβαδικών τμημάτων ή και αποκοπή-προσάρτηση στο όμορο για βελτίωση οικοδομησιμότητας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγεται η κατά παρέκκλιση αρτιότητα.

Σε αυτή την περίπτωση, ισχύει ο αρχικός χρόνος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα 

σε οικόπεδο που βρίσκεται σε οικισμό με σχέδιο διανομής, γωνιακό για να είναι αρτιο θα πρέπει και τα δύο πρόσωπα σε Κ.Χ να "ποιανουν" την αρτιοτητα κατά  πρόσωπο?

Link to comment
Share on other sites

αφού η διανομή της Δ/νσης Γεωργίας σίγουρα είναι πριν από το 1985 

επομένως το οικόπεδο σου είναι άρτιο σύμφωνα με  το άρθρο 5 ΦΕΚ 181Δ 

..ως προϋφιστάμενο της ...ημέρας της δημοσιεύσεως 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

σε οικόπεδο που βρίσκεται σε οικισμό με σχέδιο διανομής, γωνιακό για να είναι αρτιο θα πρέπει και τα δύο πρόσωπα σε Κ.Χ να "ποιανουν" την αρτιοτητα κατά  πρόσωπο?

Αν αναφέρεσαι στο ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως λέει ο Βασίλης (με τις καλησπέρες μου), υποθέτω ότι ρωτάς για την οικοδομησιμότητα γωνιακού οικοπέδου η οποία για να υπάρχει πρέπει να έχει πρόσωπο σε οδό πλάτους 4 μ (εκτός αν ορίζεται μεγαλύτερο σε απόφαση Νομάρχη ή Περιφερειάρχη) και στις δυο οδούς.

Η αρτιότητα όπως την αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω . Άρτιο κατά παρέκκλιση με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν είχε κατά την ημερομηνία έκδοσης του σχετικού ΠΔ εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από την αποφαση οριοθέτησης του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε σχεδιο διανομής και οριοθέτσηση οικισμού για την οποία ε΄χει βγεί αποφαση νομάρχη το 88 αλλά δεν έχει δημοσιευθεί ΦΕΚ με τους όρους δόμησης.η οικία  πολεοδομία μου έδωσε ένα έγγραφο στο  οποίο αναφέρει πως απέστειλαν αίτημα στον δήμο και στην περιφέρεια για τις αντίστοιχες ενεργειες και δεν έχει γίνει τπτ , ο καθένας ριχνει τις ευθυνες στον άλλον και στον οικισμό αν θέλει να βγάλει κ[α΄ποιος αδεια δεν μπορεί (εδω βέβαια γελάμε)...οι όροι δόμησηςς που χρησιμοποιούνται για το χωριό (μίλησα με κάποιους συναδε\έρφους) και από μία άδεια πρίν 10 χρόνια περίπου είναι 300μ και πρόσωπο 14. Εδω έχει γίνει διαθήκη και πρέπει να χωρίσω το οικόπεδο σε 3 . το γωνιακό  οικόπεδο πρέπει να έχει και στις δύο πλευρές 14+14 ή αρκεί από την 1 πλευρά?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θυμιζει εκεινη την περιπτωση στην Κρητη με τους οικισμους που δεν ειχαν ΦΕΚ

 

"Όπως ανακοίνωσε ο Περιβαλλοντικός Σύλλογος Ρεθύμνου, το Συμβούλιο της Επικρατείας με τις υπ’ αριθ. 56/2017 και 57/2017   αποφάσεις του που δημοσιεύτηκαν την Τετάρτη 11/01/2017 έκανε δεκτές δύο αιτήσεις ακυρώσεως που είχε ασκήσει ο Περιβαλλοντικός Σύλλογος Ρεθύμνου και ακύρωσε α) την αναδρομική κύρωση των επεκτάσεων των ορίων του σχεδίου 39 οικισμών κατά 800 μέτρα από το κέντρο τους και β) την αναδρο­μική κύρωση των ορίων του σχεδίου άλλων 28 οικισμών με δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως των μη δημοσιευθέντων στο παρελθόν τoπογραφικών διαγραμμάτων.

 

εδω

http://rethemnosnews.gr/2017/01/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CE%AC%CE%BF%CF%82/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε σχεδιο διανομής και οριοθέτσηση οικισμού για την οποία ε΄χει βγεί αποφαση νομάρχη το 88 αλλά δεν έχει δημοσιευθεί ΦΕΚ με τους όρους δόμησης.η οικία  πολεοδομία μου έδωσε ένα έγγραφο στο  οποίο αναφέρει πως απέστειλαν αίτημα στον δήμο και στην περιφέρεια για τις αντίστοιχες ενεργειες και δεν έχει γίνει τπτ , ο καθένας ριχνει τις ευθυνες στον άλλον και στον οικισμό αν θέλει να βγάλει κ[α΄ποιος αδεια δεν μπορεί (εδω βέβαια γελάμε)...οι όροι δόμησηςς που χρησιμοποιούνται για το χωριό (μίλησα με κάποιους συναδε\έρφους) και από μία άδεια πρίν 10 χρόνια περίπου είναι 300μ και πρόσωπο 14. Εδω έχει γίνει διαθήκη και πρέπει να χωρίσω το οικόπεδο σε 3 . το γωνιακό  οικόπεδο πρέπει να έχει και στις δύο πλευρές 14+14 ή αρκεί από την 1 πλευρά?

 

Εάν υπάρχει κυρωμένη προ του 1983 διανομή συνοικισμού από το υπουργείο γεωργίας, τότε πρόκειται για εντός σχεδίου περιοχή με ρυμοτομικό του υπουργείου γεωργίας και οι όροι δόμησης αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο 100/1985. Επιπλέον τα οικόπεδα εκ παραχωρήσεως στα ρυμοτομικά του υπουργείου γεωργίας είναι άρτια όπως παραχωρήθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ.3 του ΝΟΚ. Οι απαιτήσεις αρτιότητας προσώπου και εμβαδού εξετάζονται μόνο στις κατατμήσεις (και το πρόσωπο αρκεί να υπάρχει στην μια πλευρά του γωνιακού). Η αρτιότητα για κατάτμηση ήταν 14/250 και όχι 14/300, αλλά υπάρχει ένα ζήτημα εδώ καθώς το άρθρο 7 του ΝΟΚ αναδιατύπωσε με άστοχο τρόπο το αντίστοιχο άρθρο 6 του ΓΟΚ, παρέλειψε την αναφορά για την εφαρμογή των ορίων αρτιότητας του ΓΟΚ'73 στις περιπτώσεις κατάτμησης και έτσι στις περιοχές που δεν υπάρχουν με ειδικό διάταγμα καθορισμένες αρτιότητες, υπάρχει νομικό κενό.

Περισσότερα εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/11006-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/page-5

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ. Αν και είναι η πρώτη φορά που ρωτάω κάτι, οφείλω να ομολογήσω ότι οι απαντήσεις που έχετε δώσει σε ερωτήματα συναδέλφων με έχουν βοηθήσει πάρα πολλές φορές και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!

 

Η ερώτηση μου σχετίζεται με την απαίτηση προσώπου σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων. Ξέρω ότι αυτό που ρωτάω έχει συζητηθεί στην αρχή της συζήτηση αλλά θα ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση.  Διαβάζοντας τα διατάγματα που έχω στο αρχείο μου, έχω καταλήξει σε 3 περιπτώσεις σε σχέση με το πρόσωπο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Βασική διάταξη : ΦΕΚ 181Δ/1985 Τροποποιήσεις : ΦΕΚ 414Δ/1985, 133Δ/1987, 293Δ/1989, 60Α/2011 (διάολε!!!), 289ΑΑΠ/2011 (ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι!!! – τουλάχιστον αυτά γράφω στο πινακάκι των τοπογραφικών)

  1. Προϋφιστάμενα της 16-5-1989 : Πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο (η απαίτηση για να χαρακτηριστεί κοινόχρηστος  είναι να προϋφίσταται της αντίστοιχης Απόφασης Νομάρχη για το όριο του εν λόγω οικισμού ή  κάνω λάθος… μήπως αρκεί προϋφίσταται του 1985??? ), πλάτους 4μ. καθ’ όλο το μήκος της μιας πλευράς του οικοπέδου ( παρ. 3.1, άρθρου 1 του 293Δ/1989).
  2. Από 16-5-1989 έως 4-11-2011 : Πρόσωπο όπως και παραπάνω με πρόσθετη απαίτηση τα 12 μ. (παρ 2β, άρθρου 1 του 293Δ/1989)
  3. Μετά τις 4-11-2011 : Πρόσωπο όπως στο 1 με πρόσθετη απαίτηση 10μ αν το οικόπεδο είναι μικρότερο των 500 τ.μ. (δεν ξέρω αν κατισχύει της προηγούμενης περίπτωσης 2 που είναι δυσμενέστερη) και 15μ. αν είναι μεγαλύτερο των 500 τ.μ.

Ισχύουν τα παραπάνω ή μου διαφεύγει κάτι?

 

Σας παραθέτω ένα σκαρίφημα που είναι και η κύρια ερώτηση μου. Το οικόπεδο του σκαριφήματος (εμπίπτει στην περίπτωση 1) θα μπορούσε να θεωρηθεί οικοδομήσιμο παρόλο που το πρόσωπο του έχει μήκος μόνο 2,5 μ. Δηλαδή ως πλάτος του κοινόχρηστου χώρου να θεωρηθεί το μήκος του δρόμου (καθώς ο δρόμος καταλήγει στο οικόπεδο μου – ξέρω ότι ακούγεται περίεργο!). Αν όχι θα μπορούσε να καταστεί οικοδομήσιμο με την παραχώρηση σε κοινή χρήση (παρ 3.1 άρθρο 1 του 293Δ/1987)  που προτείνω.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Πρόσωπο και οικοδομησιμότητα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρωτόγνωρο σε οικισμό ένας δρόμος να καταλήγει στην "πόρτα" του οικοπέδου. Το οικόπεδο διαθέτει αυτό το πρόσωπο σε δρόμο. Το πλάτος του δρόμου θα το δεις κατά την άλλη διάσταση, οπότε όλος ο δρόμος είναι ένα ..."τεράστιο πλάτος" φυσικά πολύ μεγαλύτερο των 4 μ που απαιτείται.

Υπάρχει συμβόλαιο του 1958. Έχεις σημαντικές διαφορές σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση;

Ο δρόμος όπως αναφέρεται ταιριάζει από άποψη προσανατολισμού τουλάχιστον με την περιγραφή στο συμβόλαιο;

Η διώροφη κατοικία έχει άδεια ή παντελώς αυθαίρετη; Αν έχει άδεια ξεκίνα από αυτή να δεις τι είχαν δείξει στο τοπογραφικό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.