Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

SIGIO σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Στην περίπτωσή μου:

α. Το εντός οικισμού τμήμα έχει πρόσωπο σε δρόμο που καταλήγει κάθετα σε μία πλευρά του και δεν καταλαμβάνει όλο το μήκος της πλευράς. Ο δρόμος αυτός εξυπηρετεί μόνο τον ιδιοκτήτη και αποτελεί την πρόσβαση που είχε το οικόπεδο απο πολύ παλιά. θεωρείται κοινόχρηστος? Με καλύπτει σαν μήκος?

β. Το εκτός οικισμού τμήμα έχει πρόσωπο σε δρόμο που αποτελεί συνέχεια δρόμου του εντός οικισμού δικτύου και είναι διανοιγμένος απο το Δήμο. Είναι ωστόσο αδιέξοδο, λίγο πιο πέρα σταματάει. με καλύπτει αυτός ο δρόμος?

Link to comment
Share on other sites

polimixanos:

αν η πλευρά του οικοπέδου που έχει πρόσωπο στο δρόμο έχει το ίδιο μήκος με το πλάτος του δρόμου σε καλύπτει.Όπως προανέφερε και ο συνάδελφος, πρέπει η πλευρά του οικοπέδου σου, που έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, να εφάπτεται καθ όλο το μήκος της. (άρθρ. 6 παρ. 1 ΦΕΚ 181/Δ/3-5-85 :"1. Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση . Ο παραπάνω χώρος πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον 4 μέτρα και να εφάπτεται καθ' όλο το μήκος της μιας πλευράς των ορίων του οικοπέδου. 'Όπου το πλάτος αυτό υπολείπεται των 4 μέτρων, για να είναι το οικόπεδο οικοδομήσιμο, πρέπει με συμβολαιογραφική πράξη, της οποίας αντίγραφο κοινοποιείται με απόδειξη στον οικείο ΟΤΑ, να τεθεί σε κοινή χρήση λωρίδα οικοπέδου τόση, ώστε από το πρόσωπο του εναπομένοντος οικοπέδου μέχρι τον άξονα του κοινόχρηστου χώρου να επιτυγχάνεται πλάτος τουλάχιστον 2 μέτρων. Της παραπάνω ρύθμισης εξαιρούνται τα τμήματα του οικοπέδου που καταλαμβάνονται από οικοδομές.

 

Εξέτασε μέσω πινακίδας ΓΥΣ ή αεροφωτογραφίας, αν διακρίνεται ο δρόμος που αναφέρεις και προϋφίσταται του 85 και αν δεν υπάρχει, μήπως έχει γίνει συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης τετράμετρης λωρίδας σε πρώην τυφλό οικόπεδο για να το μετατρέψουν σε οικοδομήσιμο με τις καταργηθείσες διατάξεις της παρ. 2,3 άρθρ. 6 του παραπάνω ΦΕΚ,

 

Ανέβασε σκαρίφημα για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

άντε ν' αρχίσουμε να ερμηνεύουμε και τη γεωμετρία. (όσο κιαν την θεωρώ "ιερή")

σκέψου κι αυτό: έχω δύο πλευρές συνευθειακές. (πως είπατε?). μία με πρόσωπο σε δρόμο και μία χωρίς. ποιος με εμποδίζει να δώσω αυτή την ερμηνεία; όσο παράλογο κι αν ακούγεται νομίζω νομικά στέκει.

επίσης αν ο "δρόμος" εντός οικισμού είναι προ του Ν.1337/1983 είναι κοινόχρηστος κι ας μην εξυπηρετεί άλλον

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρονια πολλά, Χριστός ανέστη, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ανεβάζω ένα pdf σχετικά με το θέμα μου (χρειάζεται περιστροφή προς τα αριστερά για να φαίνεται σωστά)

 

Το εντός οικισμού τμήμα 1 έχει πρόσωπο πλάτους 2.22μ (πλευρά 24-1) σε βατή οδό (βατός χωματόδρομος, μονοπάτι πρόσβασης το οποίο διακρίνεται και σε αεροφωτογραφία του 1960). Η πλευρά 24-1 είναι συνευθειακή με την 23-24 !! Ουσιαστικά έχω παρεμβάλει τον αριθμό 24 για να διακρίνω το πρόσωπο. Ο δρόμος αυτός έχει πολύ μεγάλο πλάτος μετρούμενο κάθετα στην πλευρά 24-1, και εφάπτεται καθ' όλο το μήκος της πλευράς 24-1 !!

Το εκτός οικισμού τμήμα 2 έχει πρόσωπο πλάτους 2.38μ (πλευρά 6-7) σε αμαξιτή οδό που αποτελεί συνέχεια οδού που διέρχεται εντός του οικισμού.

 

Είμαι καλυμμένος απο άποψη προσώπου για οικοδομησιμότητα?

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το εντός οικισμού τμήμα 1 έχει πρόσωπο πλάτους 2.22μ (πλευρά 24-1) σε βατή οδό (βατός χωματόδρομος, μονοπάτι πρόσβασης το οποίο διακρίνεται και σε αεροφωτογραφία του 1960).

... 

Είμαι καλυμμένος απο άποψη προσώπου για οικοδομησιμότητα?

Δυστυχώς φοβάμαι πως όχι κατ' αρχάς γιατί πρέπει νάχεις πλάτος δρόμου 4μ (άλλο φανταζόμουν ότι πχ. είχες το προς ΒΔ οικόπεδο και ο δρόμος θα έστριβε) -είπαμε να ερμηνεύσουμε τα γεωμετρικά στοιχεία αλλά εδώ ξεφύγαμε.

Ωστόσο βλέπω την πλευρά 1,2,3,4,Α με τον Ι.Ν. είναι σίγουρο ότι δεν είναι ΚΧ γύρω από τον ναό;

Link to comment
Share on other sites

imhotep θεωρείς πως δεν είμαι καλυμμένος?

Για να έχει ο δρόμος μου πλάτος 4μ  πρέπει να παραχωρήσει 1μ το οικόπεδο που βρίσκεται Βόρεια της ιδιοκτησίας που εξετάζω και 1μ ο Ι.Ν. (2+1+1=4 μ)

Η αλήθεια βέβαια είναι οτι το μονοπάτι παλιά συνέχιζε κατά μήκος της πλευράς 1,2,3,4,Α,5,6 για να εξυπηρετούνται οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες διότι δεν υπήρχε η άλλη αμαξιτή οδός που φαίνεται στο σχέδιο. Άρα ίσως πρέπει να το δείξουμε έτσι, αλλά θα χρειαστεί διόρθωση συμβολαίων που ήδη έχουν γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Manoli gon, αν ο χώρος της εκκλησίας είναι κοινόχρηστος μπορεί να προσμετρηθεί ως πρόσωπο?

Και πως διευκρινίζεται εάν ο χώρος αυτός είναι κοινόχρηστος ή ιδιοκτησία της εκκλησίας, απο τον Δήμο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντήθηκε η πιο κρίσιμη ερώτηση.Ο χώρος του ναού είναι ή όχι Κοινόχρηστος χώρος?

κι εγώ αυτό περιμένω

αλλά ίσως έχει και θέμα πλάτους δρόμου βάσει των όσων γράφει, για το πότε καταργήθηκε "το μονοπάτι (που) παλιά [μέχρι πότε;] συνέχιζε κατά μήκος της πλευράς" αν και "μονοπάτι" + "ΚΧ" εκκλησίας φαίνεται να καλύπτουν τα 4μ

http://www.michanikos.gr/topic/34527-Αρτιότητα-οικοπέδων-με-παραχώρηση-δρόμου-σε-κο/#entry560616

 

στην πρόσφατη παρατήρηση:

1. δρόμος = κοινόχρηστος χώρος -ως προς τις αρτιότητες- (πρόσωπο σε ΚΧ πρέπει να έχεις)

2. προφανώς από τον Δήμο αλλά και από τίτλους του Ι.Ν.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής κάπου μπερδεύτηκα.

Εαν ο περιβάλλων χώρος της εκκλησίας είναι κοινόχρηστος χώρος θεωρώ οτι έχω πρόσωπο και κατά μήκος των πλευρών 1-2-3-4-Α και παραχωρώ εδαφική λωρίδα παράλληλα σε αυτόν τον χώρο ώστε να προκύψει πλάτος απο τον άξονά του μέχρι εμένα 2.00 μ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.