Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι χρειάζομαι μια διευκρίνηση,

 

Σε περίπτωση σύνταξης νέου τοπογραφικού από άλλο συνάδελφο, τον βάζω στην ομάδα μελέτης, αυτός τακτοποιεί τις αμοιβές μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ και τις κρατήσεις που του αναλογούν και μου επιδίδει τοπογραφικό και διπλότυπα καταβολής εισφορών ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ και τα περνάω εγώ στο σύστημα των αυθαιρέτων, σωστά??

 

Καποια βοηθεια εδω?

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω ίδια περίπτωση θα το κάνω έτσι, ο καθένας την ΑΠΥ του και τις κρατήσεις επί της αμοιβής του. όλοι μαζί στην ίδια ομάδα έργου. ελπίζω να βοήθησα . .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα τοπογραφικο για ενα αυθαιρετο και το οικοπεδο μου βγηκε 360τ.μ. ενω το τοπογραφικο της αδειας ηταν 375τ.μ.

Τι γινεται με τις αυθαιρεσιες δηλαδη ο συντελεστης δομησης θα πρεπει να υπολογιστει με το νεο τοπογραφικο και κατα συνεπεια ολες οι αυθαιρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα προσέξει αυτό-τώρα το είδα - και έλεγα τι πειράζει, κάνε και ένα άλλο φ.κ

 

Ν 4014 άρθρο 24 παρ 3

........

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο και σε κάθε περίπτωση «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής» σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος και:...........

 

Δηλαδή σε 7 φύλλα καταγραφής 7 διαγράμματα; :sad:

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

nik

ο 4014 λέει

ότι κάθε φύλλο καταγραφής αυθαιρεσιών πρέπει να συνοδεύεται και από 1 διάγραμμα κάλυψης

 

δηλαδή αν έχεις 7 φύλλα πρέπει να υποβάλεις και 7 δ.κ (ενώ είχα την εντύπωση ότι θα έκανα 1 δ.κ και για τις 7 παραβάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.