Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

E?

Βλέποντας την ανάλυση του ΚΑΝΑ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ακολουθείτε αυτό τον τρόπο ή μάλλον τι κερδίζουμε αναγράφοντας σε έντυπα μηδενικές αμοιβές, αλλά δικαώματα ΤΕΕ.

ίσως δεν πρόσεξες το Υ.Γ

συναλλαγές κάτω των 1500 με φπα δεν είναι υποχρεωτικό να γίνονται μέσω Τραπέζης (επομένως γιατί να καταθέσω τις αμοιβές;;)

αντίθετα όταν είναι μεγαλύτερες των 1500 φυσικά και γράφω τα ποσά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε και να βγάζουμε τα λεφτά στην ΕΤΕ μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Για ποσά <1500 πάντα.

Για ποσά >1500 απλά παει ο πελάτης και τα βάζει σε οποαδήποτε τράπεζα έχει λογαριασμό ο μηχανικός, ακόμα και στην ΕΤΕ στο λογαριασμό μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

πάσο Thodoris, KANA, αφού επιμένετε...

 

υπενθυμίζω τι λέει το ποστ του ΚΑΝΑ, και αν έχει κάποιος άλλος συνάδελφος αντίρρηση...

Posted Today, 20:25

Στην ΕΤΕ πηγαίνω ή μόνο για τα δικαιώματα ΤΕΕ (όταν η αμοιβή μου είναι κάτω των 1500 με ΦΠΑ)

 

και αναγράφοντας "αμοιβή μελέτης" "μηδέν"

δικαιώματα ΤΕΕ ποσό 7 (χειρόγραφα)

αμοιβή επίβλεψης "μηδέν"

δικαιώματα ΤΕΕ 4 (χειρόγραφα)

 

ή για την κατάθεση αμοιβής (για ποσό >1500 με το ΦΠΑ) και δικαιώματα ΤΕΕ

σε αυτή την περίπτωση

αναγράφοντας "αμοιβή μελέτης" "900" ή 1600

δικαιώματα ΤΕΕ ποσό τάδε.. (χειρόγραφα)

αμοιβή επίβλεψης "800" ή μηδέν

δικαιώματα ΤΕΕ τάδε.. (χειρόγραφα)

 

Αυτά τα κάνω με το παλιό έντυπο που κάναμε τις καταθέσεις-γράφοντας όμως απαραίτητα επάνω τον Κωδικό αμοιβών ΤΕΕ

υ.γ την άλλη μέρα τα ποσά αμοιβών επιστρέφονται ατόφια (απλώς φαίνεται η συναλλαγή μου μέσω τραπέζης όπως προανέφερα που είναι πλέον υποχρεωτική)

 

υγ.2 - Thodoris, είστε όλοι πάρα πολύ καλά παιδιά και χάρηκα ειλικρινά πολύ για την γνωριμία (και λιγότερο για την ήττα)

υγ.3 - Συγνώμη αν έβγαλα το topic εκτός θέματος.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έλεγχος για τόση μικρή αμοιβή?

 

ΦΕΜ και ΦΠΑ επις τη συμφωνηθείσας

και ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης η οποία είναι 1568 ?

για το εξαρτημένο τοπογραφικό απαιτείται επιπλέον αμοιβή (και ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ) ή συμπεριλαμβάνεται στην τιμή των 1568 ?

υποτιθεται οτι μπορει να σε καλεσει το τεε για εξηγησεις. Μπουρδες 50 ευρω κ πολλα ειναι, εχει καθε δικαιωμα. Εγω προσωπικα εχω βαλει τετοιο ποσο πολλες φορες.

τα αλλα που λες ναι. Το τοπογραφικο δεν περιλαμβανεται στα 1568, χωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορόύμε να ξέρουμε αν μετά την σημερινή ανακοίνωση για παράταση υποβολής των δικαιολογητικών μέχρι 30-06-2013 συμπεριλαμβάνονται και τα μέχρι τώρα υπάχθέντα στον νόμο? Μήπως αφορά μόνο τα καινούργια από 14-09-2012 και μετά?

Link to comment
Share on other sites

όπως το διαβάζω το δελτίο τύπου αντιλαμβάνομαι ότι εφόσον δεν το διευκρινίζει αφορά όλες τις περιπτώσεις η παράταση της β φάσης

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ:

1. Εγκεκριμένη κάτοψη με σημειωμένη την αυθαιρεσία (σφραγίζεις κι εσύ δίπλα).

2. Εγκεκριμένη τομή 1:100 με σημειωμένη την αυθαιρεσία (σφραγίζεις κι εσύ δίπλα).

....

 

Καλημέρα!

Δηλαδή στην περίπτωση που υπάρχουν τα αρχικά σχέδια της αδείας με διαφορετική κλίμακα πχ 1:50, σημειωθούν οι μετατροπές, σφραγισθούν, σκαναριστούν και αποσταλλούν...δεν θα είναι αποδεκτά επειδή η αρχική κλίμακα σχεδίασης είναι διαφορετική από αυτή που ζητείται???

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ την ίδια απορία έχω

πρέπει οπωσδήποτε να τα υποβάλουμε σε κλίμακα 1:100;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δουλεύω κατόψεις και τομές σε 1:50 και διάγραμμα κάλυψης σε 1:100. Σε αυτές τις κλίμακες τα σφραγίζω, τα κάνω pdf και τους τα στέλνω.

Εάν θέλουν ας με ρωτήσουν πως γίνεται zoom in ή zoom out σε ηλεκτρονικό σχέδιο και ευχαρίστως θα τους απαντήσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.