Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιξε ξανά η διαδικασία Πιστοποίησης Προσωρινών Επιθεωρητών από το ΥΠΕΚΑ


savas76

Recommended Posts

από τη στιγμή όμως που δεν γίνονται και εξετάσεις ας βγάλουν πάλι προσωρινούς με πιο λίγα κριτήρια. π.χ. 2 χρόνια προϋπηρεσία και να τελειώσει το θέμα.

Εγώ ρωτάω γιατί μέχρι πέρσι που βγήκε η προκήρυξη δεν είχα 5 χρόνια προϋπηρεσία. Φέτος τα έκλεισα, αλλά προφανώς δεν μπορώ να γραφτώ στο μητρώο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται....Τι στιγμή που έχει βγει νόμος με τα απαιτούμενα προσόντα, τι στιγμή που περιμένουν εκατοντάδες με σεμινάρια να γίνουν επιτέλους μόνιμοι, κάτι τέτοιο είναι εντελώς παράνομο και δεν είναι και στα σχέδιά τους.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρω κάτι επί της ουσιάς αλλά πιστεύω πως η διαδικασία των προσωρινών έπρεπε να τρέχει συνέχεια μέχρι να γίνουν εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι συνάδερφε... Να φάνε λίγο ακόμη οι "παλιοί"!!! :-x

Aκριβως ετσι φιλε μου. Αυτοι κανουν το κουμαντο και φροντιζουν τον εαυτουλη τους. Τι μου λετε τωρα για νεους, αξιοκρατία κτλ. Οι μπαρμπάδες κανουν τα κουμάντα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τώρα κατάλαβα τι εννοούσαν όταν έλεγαν ότι το επάγγελμά μας είναι "κλειστό".

Ο κάθε μηχανικός με το δίπλωμά του έκανε ότι ήθελε. Δηλαδή λέγαμε "πάει έκλεισε, αυτός είναι μηχανικός".

Τώρα που το επάγγελμα άνοιξε......

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν βλέπετε τι έχει γίνει;

 

Απο τη στιγμή που δημοσιεύθηκε ο νόμος με τον ουσιαστικά δε χρειάζεσαι τίποτε προαπαιτούμενο για να γίνεις Ε.Επ. (περαν φυσικα των σεμιναρίων και την επιτυχία στις εξετάσεις, ΟΤΑΝ γίνουν) μπορεί ο ΚΑΘΕΝΑΣ μας, να γίνει Ε.Επ.

Δηλαδή, με τίποτε προαπαιτούμενο (ουτε εμπειρια σε ΗΜ, σε κατασκευή και και και) μπορεί όποιος εχει πτυχίο μηχανικου, ΠΕ,ΤΕ να γίνει Ε.Επ.

Οπότε, ΜΗ δίνοντας το πράσινο φώς για εξετάσεις, κρατούν "κλειστό" το επάγγελμα τους σημερινούς προσωρινούς, που ειναι 2-3-4-5 χιλιάδες; και αφήνουν απ'εξω, ολους τους υπόλοιπους...

 

Ετσι το βλέπω εγώ, που προσωπικα το λέω, πριν δεν ειχα τις δυνατότητες να γίνω, αλλά σήμερα τις έχω...

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ ποια ειναι η πλακα....οντως ειναι κλειστο το επαγγελμα των επιθεωρητων και , αν και "ολιγοπώλειο" κατα καποιο τροπο, οπως ξερετε βγαζεις ΠΕΑ με 60-70€ + φπα...Οταν ανοιξει και μεγαλωσει ο ανταγωνισμος ποσο θα παει το μαλλι, 10€? :mrgreen:

 

Εχουμε βγαλει τα μάτια μας εμεις οι ίδιοι....

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

5 χρονια προυπηρεσια και γιναμε 5000 περιπου οι προσωρινοι (τωρα εγινα και εγω)

 

μηπως λεω μηπως καποια στιγμη δικαιωθηκαμε αν και αργα αυτοι που τοσα χρονια κοβαμε ΑΠΥ σε αντιθεση με καποιους ΑΟΡΑΤΟΥΣ?

 

οσο για το ανοιχτο οταν ηταν 10ετια ηνουν στα 8.....

πηγε στα 5 ειμαι στα 10

δικαιοσυνη δεν υπαρχει απλα πρεπει ναχεις τους ορους οποιοι και αν ειναι αυτοι......

 

οσο για τα χρονια εγω πιστευω η οτι πρεπει να υπαρχουν ΚΑΠΟΙΟΙ συγκεκριμενοι και ανα χρονο να ανοιγει η διαδικασια

η ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.