Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


Recommended Posts

ολα κατανοητα  και ....λογικα !! η στα δικαστηρια η συνεννοηση  για  συμμετοχη ολων 

ευχαριστω 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Το θέμα των κοινοχρήστων είναι πολύ σημαντικό και αρκετά πολύπλοκο. Ξεκινάει από το τρόπο θέρμανσης , το σύστημα μέτρησης της κατανάλωσης και φτάνει έως τη κατανομή των δαπανών και όλα αυτά αλληλοεξαρ

σωστη η παρατηρηση.. .[αν και συνηθως η  συναινεση δινεται ονομαστικα, αλλα -υπο προυποθεσεις- μπορει να αμφισβητηθει]...αλλά δεν ειναι του παροντος... Ανεξαρτητα απο τα παραπανω..... Οσοι εχουν απ

Αποφύγετε τέτοιες "πατέντες" - επεμβάσεις! Αν θέλετε θέρμανση με ρεύμα, πάρτε ένα ή περισσότερα αερόθερμα με 10 - 15 € / τεμάχιο!

Μάλλον απαντάς στον παραπάνω φίλο και όχι στη δική μου περίπτωση....

σωστα,

απαντουσα στον φιλο κοκαραντι

 

αλλα η δικη σου απαντηση εχει ηδη δοθει....αναλυτικα..

 

καλη συνεχεια

Link to post
Share on other sites

σωστα,

απαντουσα στον φιλο κοκαραντι

 

αλλα η δικη σου απαντηση εχει ηδη δοθει....αναλυτικα..

 

καλη συνεχεια

 

Ευχαριστώ πολύ για την προηγούμενη αναλυτική απάντηση σου....

αλλά βάση ποιάς απόφασης ή νόμου πρέπει να συμφωνήσει το 100% των ιδιοκτητών ώστε να μην συμμετέχει στα πάγια της θέρμανσης

κάποιος που έχει αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση?

Link to post
Share on other sites

Με βάση τον κανονισμό της πολυκατοικίας

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ  ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 9991 Τεύχος Α’ 241/23.12.2016
Άρθρο 39

Στο τέλος της παρ. 7 του άρθρου 11 του ν. 4342/2015 
(άρθρο 9 της Οδηγίας 2012/27/ΕΕ) προστίθεται παρά-
γραφος 8 ως ακολούθως:
«8. Για την τοποθέτηση μετρητικών ή ρυθμιστικών δι-
ατάξεων ενέργειας ή ανεξάρτητων μονάδων θέρμανσης 
σε μεμονωμένες ιδιοκτησίες καταναλωτών σε υφιστάμε-
να πριν από την έναρξη εφαρμογής του παρόντος νόμου 
κτίρια, καθώς και σε όσα κτίρια ανεγερθούν μετά την 
έναρξη εφαρμογής αυτού, δεν απαιτείται προηγούμενη 
έγκριση ή απόφαση οργάνου ή ενημέρωση ή άδεια άλ-
λης αρχής ή φορέα, πέραν των πιστοποιημένων φορέων 
παροχής ή εγκατάστασης όπου αυτό απαιτείται.»

 

Πιστευεται οτι με βάση αυτή τη διάταξη μπορούμε να εγκαταστήσουμε αυτόνομο σύστημα θέρμανσης χωρίς την έγκριση της συνέλευσης?

Link to post
Share on other sites

σίγουρα μπορείς χωρίς να μπορούν να σε κατηγορήσουν , όμως αυτό δεν σε απαλλασει από την καταβολή του πάγιου θέρμανσης, δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

η ρυθμιση  ειναι "τεχνικης"  φυσης...ελλειπε απο την αρχικη διατυπωση και χρειαζονταν συμπληρωση....και δεν εχει σχεση με την αυτονομηση..

 

δες τα ΠΜ

Link to post
Share on other sites

Στην πολυκατοικια υπαρχει κεντρικο συστμα θερμανσης πετρελαιου με αυτονομια στο καθε διαμερισμα.

Ο σκοπός μου είναι η αποκοπή απο την κεντρική θέρμανση και τοποθετηθεί αντλίας θερμότητας στο μπαλκόνι χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τον κανονισμό της πολυκατοικιας κ χωρις να μας εμποδισει κανεις.

Τα παγια θέρμανσης εννοείται οτι θα πρεπει να πληρωνονται.

Δεν ξερω διατυπώνω σωστά τους προβληματισούς μου αποκοπη απο το δικτυο θερμανσης χωρις την εγκριση του 51%.

Edited by JOHNYMAL
Link to post
Share on other sites

νομίζω ότι πια σε καλύπτει ο νόμος για αποκοπή χωρίς εγκριση

Link to post
Share on other sites

προφανως, οταν λες "αυτονομια" εννοεις οτι "πληρωνεις οσο καις"

 

Αρα, εάν  δεν καψεις υπαρχει ο σχετικος τυπος  απο το Δ 631/85...αυτα που λες "παγια"

 

ουτε κανεις καμμια "αποκοπη"

απλα το χρησιμοποιεις  απο  "λιγο" εως "καθολου"

 

κατα  τα λοιπα..

αυτο που θες να εγκαταστησεις θα χρειαστει καποια "αδεια"

 

δεν εισαι  εδω

3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις.

  3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των
σχέσεων των συνιδιοκητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν
μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν
ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες
λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

 

ουτε εδω
"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών
του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες
οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου
σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και
διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων."

Edited by dimitris GM
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.