Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

maximos άλλο το ηλεκτρονικό ανέβασμα, άλλο η ετήσια κατάσταση μέσω gsis. Το πρώτο είναι γνωστοποίηση της ΚΑΘΕ έγγραφης συμφωνίας στο ΤΕΕ βάσει Ν 3919, που τώρα το ΤΕΕ αποφάσισε πώς τη θέλει, και το άλλο είναι η συγκεντρωτική κατάσταση όλων των εγγράφων συμφωνιών, για την οποία ουδέν νεότερο υπάρχει. Οπότε για το δεύτερο σίγουρα αναμένεις, για το πρώτο αν θες όπως προτείνει ο Ιάσονας αν δε το έχεις γνωστοποιήσει στο Τεε με κάποιο τρόπο, κάνε το τώρα (ηλεκτρονικά)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Σκανάροντας το και ανεβάζοντας το στο σύστημα αμοιβών συνάδελφε ? Εγω το μόνο που έκανα μέχρι σήμερα είναι να πάω το συμφωνητικό και το αντίστοιχο πινακάκι τον Απρίλιο του 2012 (το συμφωνητικό έγινε το Α' τριμ του 2012) στην εφορία όπου τα θεωρήσανε άρα τυπικά έχω ενημερώσει το πλέον αρμόδιο φορέα για το ύψος της αμοιβής που δήλωσα . Το ΤΕΕ μέχρι τότε δεν δεχόταν τπτ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κάνεις τώρα..... Τουλάχιστον στο ΤΕΕ. Δεν έχεις κανένα λόγο για να μην θέλεις να το κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, με την περίπτωση των βεβαιώσεων του Ν. 4014 /11 , τι κάνετε? Έχετε κάνει συμφωνητικά σε περίπτωση χαμηλότερης αμοιβής? είμαστε υποχρεωμένοι να κάταθέσουμε και αυτά???

 

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να είσαι "'νταξει", οι βεβαιώσεις πρέπει να αντιμετωπίζονται ακριβώς σαν κάθε άλλο έργο. Δηλαδή:

  • ΦΕΜ
  • Πέρασμα από το σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ
  • Πέρασμα από το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ (εννοείται)
  • Πληρωμή στην ΕΤΕ: ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, χαρ/μο
  • Σύνταξη συμφωνητικού με τον πελάτη

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο αγαπητός και κατά τα άλλα σχολαστικός συνάδελφος ΙΑΣΩΝ, συμπέρανε ότι για τις βεβαιώσεις Ν.4014, δεν περνάνε από το σύστημα αμοιβών και δε χρειάζεται συμφωνητικό.

Από νομικής άποψης ο,τιδήποτε προκύπτει από τον Ν.4014 έχει ενιαία αντιμετώπιση και αυτό εξάλλου είναι και το πνεύμα του ΤΕΕ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Απλώς διότι για τις βεβαιώσεις 4014 δεν υπάρχουν "νόμιμες αμοιβές", δεν υπάρχουν "ειδικά πεδία - επιλογές" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και ταυτοχρόνως αυτές δεν υποβάλλονται σε "δημόσιες υπηρεσίες".

 

Από την άλλη για ποσά που κινούνται γύρω στα 200 ευρώ θεωρώ υπερβολή τη διαδικασία της υπογραφής σύμβασης με τον πελάτη. Βεβαίως θα παρουσιαστούν στις καταστάσεις της ΓΓΠΣ ως έργα εκτός του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, θα "τιμολογηθούν" και θα πληρωθεί ο φόρος που τους αναλογεί.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

1) Τα βάζεις όλα μηδέν! Νομίζω ότι αυτό έχει ξεκαθαριστεί. Πέραν αυτού, πώς θα βγάλει βεβαίωση το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ αν δεν μπει ο αριθμός έργου, ο οποίος εκδίδεται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Και άπαξ και κάνεις εγγραφή στο σύστημα αμοιβών υποχρεούσαι να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ.

Και νομίζω βγαίνει νόμιμη αμοιβή, για εμένα 1569,68 €. (!!!)

 

2) Έχεις δίκιο αλλά τι είναι λογικό σε αυτή την διαδικασία; Απόδειξη θα κόψεις; Αν ναι, θα πληρώσεις και προκαταβλητέο ("ΦΕΜ")

 

Γενικά η άποψή μου είναι ή ότι πληρώνεσαι εντελώς μαύρα (π.χ. σε μια χάραξη) ή από τη στιγμή που θα κόψεις απόδειξη αν πας με το γράμμα των κανόνων, υποχρεώνεσαι σε όλα, για όλες τις εργασίες: ΦΠΑ, ΦΕΜ, 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ, 1% υπερ ΕΜΠ, χαρ/μο, συμφωνητικό.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να είσαι "'νταξει", οι βεβαιώσεις πρέπει να αντιμετωπίζονται ακριβώς σαν κάθε άλλο έργο. Δηλαδή:

  • ΦΕΜ
  • Πέρασμα από το σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ
  • Πέρασμα από το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ (εννοείται)
  • Πληρωμή στην ΕΤΕ: ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, χαρ/μο
  • Σύνταξη συμφωνητικού με τον πελάτη

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο αγαπητός και κατά τα άλλα σχολαστικός συνάδελφος ΙΑΣΩΝ, συμπέρανε ότι για τις βεβαιώσεις Ν.4014, δεν περνάνε από το σύστημα αμοιβών και δε χρειάζεται συμφωνητικό.

Από νομικής άποψης ο,τιδήποτε προκύπτει από τον Ν.4014 έχει ενιαία αντιμετώπιση και αυτό εξάλλου είναι και το πνεύμα του ΤΕΕ.

 

Έχω κάνει διεξοδική συζήτηση για το θέμα των βεβαιώσεων του Ν.4014. Όλοι οι συνάδελφοι λένε ότι εφόσον δεν έχει οριστεί νόμιμη , ελάχιστη ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το αμοιβή δεν υπάρχει καμία υποχρέωση κατα την άποψη μου να δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών, οπότε και εξαιρείται από όλες τις γνωστές κρατήσεις ΕΜΠ , ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κτλ. Κόβεις μια απλή ΑΠΥ και είσαι ΟΚ. Το ΤΕΕ κοιτάει να στα πάρει απλά και ξεκάθαρα. Το ίδιο συμβαίνει π.χ. με υπηρεσίες παροχής Τεχνικού Ασφαλείας εκτός ενδεχομένως και εάν συντάξεις και την εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου που θεωρείται μελέτη οπότε θα πρέπει να το κοιτάξω. Στο προκείμενο τώρα , που βρίσκεται το πεδίο για να ανέβει ένα συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Για τις βεβαιώσεις 4014 δεν είναι απαραίτητος ο Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών.

Αρκεί η συμφωνηθείσα αμοιβή, η οποία κατά την προσωπική μου άποψη ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι μηδέν (ποικίλει από 50 ευρώ έως 250 ευρώ).

 

ΑΠΥ εκδίδεις πάντα στη συμφωνηθείσα αμοιβή και πληρώνεις 23% ΦΠΑ. Όχι ΦΕΜ (προκαταβολή φόρου) δεν χρειάζεται.

 

Στο προκείμενο τώρα , που βρίσκεται το πεδίο για να ανέβει ένα συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ?

 

Στο πεδίο "Αναφορές" στο κάτω μέρος.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.