Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

έχω 2 οικόπεδα τον 300τμ το καθένα εντός οικισμου. σύνολο 600τμ τα οποια εφάπτονται, σε χωριό κάτω των 2000 κατοίκων και άνω τον 900 μέτρων υψόμετρο,θέλω να κάνω επιπλωμένα δωμάτια και μια εθουσα καφέ-φαγητό, και απο αυτά που διάβασα εινε πως οι όροι δόμησης είναι κατοικίας,

με συμφέρει να τα κάνω συνένωση η να τα αφήσω όπως εινε, αν τα αφήσω 2 300αρια θα μπορο να κανο ένα ενιαίο κτίριο τον 330τμ οπως το υπολογίζω με μια αδεια? η θα πρεπει να εινε 2 διαφορετικά κτιρια με 2 διαφορετικές άδειες.

σας ευχάριστο, ρωτάω διότι μετα απο επίσκεψη σε μηχανικό μου είπε πως με ενα κτίριο τον 330τμ που θελω στα 2 οικοπεδα ο συντελεστής δόμησης πέφτει και δεν μου φτάνει, και πως πρέπει να πάω σε 2 διαφορετικά κτισματα ενα ανά οικόπεδο με 2 ξεχωριστές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού επισκεφτήκατε μηχανικό γιατί ρωτάτε στο forum;

 

Ο μηχανικός σας είναι ο περισσότερο αρμόδιος και η απάντησή του νομίζω πως είναι σαφής...

Link to comment
Share on other sites

georgekas

Ένα τέτοιο επιχειρηματικό σχέδιο που κατά πάσα πιθανότητα θα ενταχθεί σε πρόγραμμα επιδότησης δεν μπορεί να αναλυθεί μέσα σε ένα φόρουμ. Να συμβουλευτείς μηχανικό της προτίμησης-εμπιστοσύνης σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

georgekas

Ένα τέτοιο επιχειρηματικό σχέδιο που κατά πάσα πιθανότητα θα ενταχθεί σε πρόγραμμα επιδότησης δεν μπορεί να αναλυθεί μέσα σε ένα φόρουμ. Να συμβουλευτείς μηχανικό της προτίμησης-εμπιστοσύνης σου.

pavlos ευχαριστώ

 

όχι δεν θα το εντάξω σε κανένα επενδυτικό πρόγραμμα, για διαφόρους λόγους, μην ρωτάς γιατί.

απλα θέλω να ξέρω αν όντως πέφτει ο συντελεστής δόμησης κάνοντας ενα κτίριο στα 2 οικοπεδα. οχι δεν αμφισβητώ τον μηχανικό, απλα με εχει συμβεί στο παρελθόν σε μια άλλη περίπτωση, να έχω πάρει διαφορετικές απαντισης απο 2 διαφορετικους μιχανικους ο καθενας με δικό του τρόπο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι

 

Νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι σε ομορα οικοπεδα μπορει να γινει συνενωση αρτιοτητων και ας πουμε απο 3 οικοπεδα που κτιζουν 200 μ^2 το καθενα να κτιστει 1 με δομηση (3*200μ^2)-15% γινεται αυτο μεσα σε οικοισμο; εχει ακουσει κανεις κατι για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε ένα οικόπεδο 220τμ προϋφιστάμενο του 1985, σε οικισμό <2000, το πλάτος του δρόμου στο πρόσωπο του οικοπέδου είναι 3μ., για να γίνει οικοδομήσιμο πρέπει ο ιδιοκτήτης να παραχωρήσει 1μ με συμβολαιογραφική πράξη για κοινόχρηστη χρήση; (αρθρο1 παρ 3 ΦΕΚ 293Δ-1989)

Σημειωτέον, στην πλευρά αυτή δεν εφάπτεται κτίσμα.

.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα οικόπεδο 220τμ προϋφιστάμενο του 1985, σε οικισμό <2000, το πλάτος του δρόμου στο πρόσωπο του οικοπέδου είναι 3μ., για να γίνει οικοδομήσιμο πρέπει ο ιδιοκτήτης να παραχωρήσει 1μ με συμβολαιογραφική πράξη για κοινόχρηστη χρήση; (αρθρο1 παρ 3 ΦΕΚ 293Δ-1989)

Σημειωτέον, στην πλευρά αυτή δεν εφάπτεται κτίσμα.

.

Από τους όρους δόμησης του οικισμού (σχετ. απόφαση Νομάρχη)  θα δεις τι πλάτος πρέπει να έχουν οι δρόμοι στον συγκεκριμένο οικισμό (δεν είναι πάντα 4 μέτρα ) Αν πράγματι είναι 4 μέτρα τότε από το άξονα του δρόμου θα υπολογίσεις να έχεις δύο μέτρα απόσταση το όριο του οικοπέδου στο πρόσωπο  , άρα αν είναι 3 μέτρα ο δρόμος θα πρέπει να παραχωρήσει λωρίδα 0.5 μέτρα Ανάλογα για άλλο πλάτος δρόμου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

αρα η σχετική αποφαση του νομάρχη, που είναι του 1986, υπερισχύει του φεκ;

 

αν δεν αναφέρει η απόφαση νομάρχη (σίγουρα αν υπάρχει μεταγενέστερη του 1989)  για διαφορετικό πλάτος δρόμων τότε ισχύει τα 4 μέτρα του ΦΕΚ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.