Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκές ομορφιές


silver_bullet

Recommended Posts

αυτο ακριβώς...

 

ο ιδιώτης μπορεί να ζητάει ότι θέλει.Καλα κάνει.Η ουσία τι κάνει ο επαγγελματίας,και στην περίπτωση μας ο μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν τον καλέσει ο ιδιοκτήτης, ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Κλασικό παράδειγμα είναι οι διακοσμητές ή οι εγκαταστάτες κλιματιστικών. Τους καλεί ο πελάτης και εν άγνοια του μηχανικού που έκανε τα στατικά, τρυπάνε δοκάρια, στήνουν πατάρια, ρίχνουν τοίχους, κτλ.

 

Στην περιοχή μου εδώ και πολλά χρόνια έχουν σταματήσει να κάνουν υπολογισμούς με αυτοφερόμενη τοιχοποιία ακόμα και σε ισόγεια. Θεωρούν δεδομένο πως κάποια στιγμή κάποιος θα ρίξει εσωτερικούς τοίχους ή θα τους μετακομίσει.

 

Στην περίπτωση των Φ/Β φταίει και ο νομοθέτης που δεν απαίτησε μελέτη στατικών για το Φ/Β. Σε παλιά κατοικία με στέγη που στηρίζεται σε ξύλινα δοκάρια, πόσες είναι οι πιθανότητες τα επόμενα 25 χρόνια να μην πέσει από την φθορά και το βάρος των Φ/Β και του ηλιακού θερμοσίφωνα;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση των Φ/Β φταίει και ο νομοθέτης που δεν απαίτησε μελέτη στατικών για το Φ/Β. Σε παλιά κατοικία με στέγη που στηρίζεται σε ξύλινα δοκάρια, πόσες είναι οι πιθανότητες τα επόμενα 25 χρόνια να μην πέσει από την φθορά και το βάρος των Φ/Β και του ηλιακού θερμοσίφωνα;

 

Σωστό αλλά και υπερβολικό για τις νέες κατασκευές που δεν είναι λίγες... Με βάρος μόλις 18-20 κιλά ανά τ.μ. θα κάνεις στατική μελέτη;

Εγώ θα έβλεπα πιο λογικό την απαίτηση συμμετοχής μηχανικού εκτός η/μ για τα πολεοδομικά ζητήματα που προκύπτουν.

Δεν είναι δυνατόν ο ηλεκτρολόγος και ο ιδιοκτήτης να υπογράφουν δηλώσεις με περιεχόμενο όπως:

 

 

α. το κτίριο/κτίσμα/κατασκευή επί του οποίου θα εγκατασταθεί το ΦΒ σύστημα υφίσταται νόμιμα ή εμπίπτει στις διατάξεις δ, ε, στ της παρ.2 του άρθρου 23 του ν.4014/2011

β. για την εγκατάσταση του ΦΒ συστήματος ………………………….γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ (υποχρεωτική η

συμπλήρωση «επισυνάπτεται» ή «δεν απαιτείται»

(ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ!!! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΨΙΑ;; )

γ. έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης του ΦΒ συστήματος σύμφωνα με τους κανόνες της τεχνικής καθώς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης.

(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΚΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ Η ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΙ Ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ; )

δ. τηρούνται οι όροι του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ Α΄ 79/9-4-2012) καθώς και της υπουργικής απόφασης υπ΄αριθ. 36720/25-8-10 «Έγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτήρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και οικισμούς (ΦΕΚ ΑΑΠ 376/6-9-10) όπως τροποποιήθηκε (ΦΕΚ Β΄ 583/14-4-11 και ΦΕΚ Β΄ 14/11-1-12) και ισχύει σήμερα.

(ΕΔΩ, ΔΙΝΕΙΣ ΡΕΣΤΑ!!! ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ; ΞΥΠΝΑ!!! Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ!!!)

ε. τηρούνται όλοι οι όροι και προϋποθέσεις της ΚΥΑ (ΦΕΚ Β΄1079/2009) όπως συμπληρώθηκε με το ΦΕΚ Β΄1557/2010 και τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ Β΄ 2317/10.08.2012 για την ένταξη στο Ειδικό Πρόγραμμα και ιδιαιτέρως η απαίτηση για κάλυψη μέρους των θερμικών αναγκών σε ζεστό νερό με χρήση ΑΠΕ σε κατοικίες.

(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΑΚΟ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!)

Για μια ακόμη φορά κάποιος ασχολήθηκε με κάτι που δεν γνωρίζει!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ' αρχάς για τη προηγούμενη φωτο., είναι ένας απόλυτα οικολογικός ανεμοφράχτης που προστατεύει τα δέντρα από ισχυρούς ανέμους.

 

Οσο για την ΥΔ, αυτή την απορία είχα πάντα και εγώ. Ο ιδιοκτήτης τι σχέση έχει με όλα τα τεχνικά; Ας μην ξεχνάμε και την ΥΔ για τους χρόνους ενεργοποίησης, νησιδοποίηση κλπ που αλλού τη ζητάνε από τον ιδιοκτήτη, αλλού και από τους δύο και αλλού μόνο από τον μηχανικό αλλά με τη δήλωση ότι "η εγκατάσταση δεν πρόκειται να τροποποιηθεί καθ' όλη τη διάρκεια λειτουργίας". Και που ξέρω εγώ ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα παει μετά από 1-2 χρόνια και αλλάξει τα πάντα;

 

Σχετικά με το θέμα μας, ρε παιδία γιατί πάτε μακριά, θέλω πολύ να βάλω παράδειγμα από την ιστοσελίδα διαφημιζόμενης εταιρίας στο φόρουμ αλλά φοβάμαι ότι θα φάω πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα μας, ρε παιδία γιατί πάτε μακριά, θέλω πολύ να βάλω παράδειγμα από την ιστοσελίδα διαφημιζόμενης εταιρίας στο φόρουμ αλλά φοβάμαι ότι θα φάω πόρτα...

 

Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς, δεν παραβαίνει τους κανόνες συμμετοχής, οπότε μπορείς να το κάνεις. Καλύτερα δώσε το link της φωτογραφίας, όχι της σελίδας στην οποία βρίσκεται η φωτογραφία.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.