Μετάβαση στο περιεχόμενο

Energynius για ΚΕΝΑΚ (Παρέχεται Δωρεάν στα σεμινάρια της fibran)


JTB

Recommended Posts

Συνάδερφοι το παρακολούθησα το σεμινάριο. Απλά το υπουργείο υποχρεώνει να ζητάει το λογισμικό την καταχώρηση των κωδικών ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να εξασφαλίσει (το νταβατζιλικι) ότι όποιος χρήστης οποιουδήποτε λογισμικού κάποιας εταιρείας ακόμα και πιστοποιημένου, πρέπει να έχει αγοράσει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση μεταξύ του χρήστη και της Fibran, πέραν της παρακολούθησης ενός σεμιναρίου για να λάβει τους κωδικούς. Ούτε χρεώσεις ούτε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Απλά το υπουργείο υποχρεώνει να ζητάει το λογισμικό την καταχώρηση των κωδικών ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ...

Σε ποιά νομοθεσία υπάρχει αυτό; Είναι πρακτικό το θέμα. Τα εμπορικά (πιστοποιημένα) πχ έχουν δυνατότητα κατάταξης με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ή/και με το δικό τους. Αναγκαστικά του ΤΕΕ δεν το γλιτώνεις είτε δώσεις τους κωδικούς είτε όχι. Άρα γιατί να τους δώσεις; Αν δεν τους έχεις δεν κάνεις κατάταξη.

@JTB Μικρό το κακό με τα σχήματα αν μπορείς να τα επισυνάψεις μετά. Είμαι υπερ να διαβάζεις το τεύχος ακόμα και αν δημιουργήθηκε από λογισμικό και να το ελέγχεις, διορθώνεις, προσθέτεις. Άλλωστε εμείς υπογράφουμε. Όχι το πρόγραμμα.

 

PS: Ο τίτλος εξακολουθεί να είναι λάθος. Το λογισμικό ΔΕΝ διανέμεται. Παρέχεται αυτή τη στιγμή δωρεάν. Αλλιώς όπως είπα και παραπάνω θα μπορούσα να το κρατήσω και offline. Ο δημιουργός δεν δεσμεύεται για την μελλοντική δωρεάν διάθεση. Εγώ εκεί κολλάω αλλιώς θα είχα πάει να το κάνω και εγώ το σεμινάριο. Φαντάσου να σου πει σε ένα χρόνο επι πληρωμή και να εχεις μάθει να δουλεύεις μόνο με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 4μ αλλά θα πάω την μεθεπόμενη εβδομάδα να δω τι γίνεται με αυτό το πρόγραμμα αν είναι καλό θα ποσταρο να δούμε και λίγο διάφορες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλες εντυπώσεις από τα σεμινάρια? Ηταν πλήρες για Αθήνα στις 9 Μαίου, και γράφτηκα (τηλεφωνικός) να παρακολουθήσω στις 29 Μαίου....Κατά τα άλλα, ζητήσαν κωδικούς για ΤΕΕ-Κενακ. Είναι από ότι μου είπε για να μπεις την πρώτη φορά σε συνδιασμό με τους δικούς τους κωδικούς....

Link to comment
Share on other sites

παρακολούθησα χτες το σεμινάριο της Fibran.

δεσμεύτηκε προφορικά ο υπεύθυνος πωλήσεων της εταιρίας (πολ. μηχανικός στο επάγγελμα) ότι δεν θα σταματήσει ποτέ η δωρεάν διάθεση του προγράμματος και τουναντίον ετοιμάζονται και αναβαθμίσεις που ανεβαίνουν απευθείας διαδικτυκά χωρίς να χρειάζεται να κατεβάζεις Updates κλπ.

το πρόγραμμα είναι διαδικτυακό και κατά την πρώτη σου επαφή εισάγεις τους κωδικούς του τεε-κενάκ και τους κωδικούς της φιμπράν. στο σεμινάριο παρουσιάζεται ένα πλήρες παράδειγμα. το πρόγραμμα είναι αρκετά καλό και μου έκαναν θετικότατη εντύπωση οι πλούσιες βιβλιοθήκες υλικών που πραγματικά είναι υπερπλήρεις. λειτουργεί και τηλεφωνική υποστήριξη.

νομίζω πως κάποιος με στοιχειώδη δεξιότητα η/υ μπορεί να "παρακολουθήσει" και να δουλέψει άνετα το πρόγραμμα με την ανάγνωση φυσικά και των σχετικών τοτεε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η προφορική δέσμευση για όσους την άκουσαν απλά εγώ σαν μηχανικός δεν μπορώ να δεσμευτώ σε κάτι το οποίο δεν το έχω στο δίσκο μου άμεσα διαθέσιμο με βάση προφορική δέσμευση που δεν υπάρχει και πουθενά.

Είδα το λογισμικό από φίλο συνάδελφο που έχει πρόσβαση. Φαίνεται πως έχει αφιερωθεί χρόνος στην υλοποίηση και νομίζω είναι πλήρες σε πολλά πράγματα αν όχι σε όλα.

 

Συνάδελφοι όσοι έχουν το λογισμικό του ΤΕΕ έχουν ήδη συνειδητοποιήσει πως το πρόγραμμα εγκαθίσταται και τρέχει σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα. Τουλάχιστον εγώ το έχω και στο φορητό μου και στο σταθερό και επιλέγω σε ποιό θα δουλέψω αλλά για του λόγου το αληθές μπορώ να το τρέξω ταυτόχρονα και στα 2. Επειδή έψαξα το θέμα κανένα εμπορικό δεν ζήτησε τους κωδικούς και διαψεύστε με εαν κάνω λάθος όσοι χρησιμοποιούν εμπορικά. Απλά στον ίδιο υπολογιστή υπήρχε εγκατεστημένο το TEE-KENAK ενεργοποιημένο το οποιο το καλούσε το εμπορικό λογισμικό. Εαν και όποτε ζητηθεί απόδειξη αγοράς του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το τιμολόγιο είναι διαθέσιμο νομίζω από τον καθένα. Όχι όμως ο κωδικός. Διαφορετικά θα μαζεύονταν 10 και θα αγόραζαν το λογισμικό του ΤΕΕ από κοινού με 100/10=10€ ο καθένας.

Εαν το πρόβλημα με τον κωδικό βρίσκεται στην εκτέλεση του λογισμικού γιατί είναι διαδικτυακό και κάπως πρέπει να καλέσει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ας λυθεί με την εξαγωγή xml προς το λογισμικό του ΤΕΕ, είτε με δικό του υπολογισμό κατάταξης αφού μιλάμε για πιστοποιημένο λογισμικό και όχι ζητώντας από τόσο κόσμο τον κωδικό τους.

Είναι απαγορευτικό τουλάχιστον για εμένα να το χρησιμοποιήσω και νιώθω και λίγο άσχημα να πω την τρανή αλήθεια να κάνω τέτοια κριτική καθώς θεωρώ πως πρόκειται για σοβαρή περίπτωση όπως είπα και παραπάνω.

 

Επίση να πω πως αν εξαιρέσουμε το σχεδιαστικό το σκεπτικό είναι ίδιο με αυτό των πινάκων αδιαφανών/διαφανών του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στους οποίους όμως έχει γίνει ουσιαστικά η δουλειά που λείπει από το λογισμικό του ΤΕΕ. πχ όπως επιλέγαμε στο πρόγραμμα του ΤΕΕ τον τύπο ανοίγματος (δεξί κλικ αναδυόμενο μενού) και ανάλογα με αυτό άλλαζαν U,a με παρόμοιο τρόπο γίνονται διορθώσεις στα υπόλοιπα. Είναι κάτι που δεν έγινε στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και δεν ξέρω και για ποιό λόγο. πχ στα U η στις σκιάσεις δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν παρόμοιες επιλογές υπολογισμών; Δεν νομίζω οτι ζητάμε κάτι το εξειδικευμένο από το ΤΕΕ. Αγοράζοντας το λογισμικό του ΤΕΕ αγοράζεις και τις ΤΟΤΕΕ και ίσως όλες οι επιλογές αυτών θα έπρεπε να περιέχονται εκεί αντί για επιλεκτικά μόνο κάποιους πίνακες ως επιλογές του χρηστη (μόνο στον τυπο στα ανοίγματα αυτή τη στιγμή στα αδιαφανή/διαφανή).

 

Αυτό νομίζω είναι από τα καλά χαρακτηριστικά αυτού του λογισμικού καθώς μιλάμε για οικείο περιβάλλον χρήστη (κάτι που έχουμε ξαναδεί στο πρόγραμμα του ΤΕΕ όλοι) με τις διορθώσεις που θα έπρεπε να έχει απο την αρχή στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Τέλος θέλω να πω το εξής. Δεν είναι λίγες οι καταξιωμένες εταιρίες οι οποίες διέθεσαν λογισμικά ως framework τα οποία έχουν εξελίξει τον τομέα στον οποίο απευθύνθηκαν με πιο γνωστό νομίζω στην ίδια γλωσσα προγραμματισμού (javascript) το GetSDI Portal v1.0 το οποίο "τρέχει" το gis της ΡΑΕ. Η υλοποίηση ενός σχεδιαστικού framework νομίζω από μόνη της αποτελεί μεγάλο βήμα για εφαρμογές μηχανικών και είναι κρίμα να περιμένουμε 3 ή 6 μήνες για τον επόμενο που θα υλοποιήσει σχεδιαστικό για τοίχους,ανοίγματα και θα το διαθέσει με κάποια ελεύθερη άδεια από τη στιγμή που υλοποιήθηκε ήδη. Οι εφαρμογές είναι απεριόριστες μεσα από τέτοιες κινήσεις όπως είναι μελέτες ύδρευσης, αποχέτευσης, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ξέρει κανείς που γίνεται το σεμινάριο στην Αθήνα? Από fibran μου είπανε στο κτίριο της ΕΕΔΕ, στην ΕΕΔΕ δεν γνώριζαν τίποτα....Εχω κλείσει για 29 Μαίου και μην πάω και τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.