Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dib said:

Γιατί δεν σε βοηθάει ο πιν. 1?

Εχεις νέα (?) κατοικία, με αριθ,. πρωτ. 06/2020, άρα είσαι 3η στήλη (8/5/2020 - 31/12/2020) και θέλει για κάθε μεταβολή, κατοικίες Β+, που βλέπεις τη δυσκολία να την δω κι εγω? 😜

Έχω νέα κατοικία ναι …..

1.καθε μεταβολή εννοείται αναθεώρηση ενημέρωση της υφιστάμενης  άδειας μου  ;

να φροντίζω να βγαίνει Β+; Δλδ


2.ο συνάδελφος μηχανολόγος διαβάζει τον πίνακα σαν να καταθέτει      την επαύριο την αναθεώρηση και άρα μετά τις 1/6/21 και μα πρέπει να βγει κατηγορία α και εκει διαφωνούμε…. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρουσα περίπτωση...

Έστω ΜΕΑ σε κλειστό γήπεδο μπάσκετ (όχι όμως ομάδας, ένα κλειστό δημοτικό γυμναστήριο) 

Ο χώρος του γηπέδου (χωρίς αποδυτήρια, γραφεία, ντουζ κτλ) είναι καμιά 800αριά τετραγωνικά 

Αν πας στη ΜΕΑ με ζώνη "Κλειστό γυμναστήριο, κλειστό κολυμβητήριο" θες 3,29 m3/m2 ZNX, ήτοι πάνω από 2500 κυβικά ετησίως ζεστό νερό

Αυτό μεταφράζεται σε τεράστια ηλιακά φορτία, θα πρέπει να γεμίσεις μια γειτονιά με panel...

Στην ΤΟΤΕΕ λέει ότι 

Παράθεση

Διευκρινίζεται επίσης, πως οι υπολογισμοί της κατανάλωσης Ζ.Ν.Χ. γίνονται βάσει των τετραγωνικών που καταλαμβάνει η χρήση για την οποία υπάρχει απαίτηση Ζ.Ν.Χ. και όχι για το σύνολο του κτηρίου. Η επιφάνεια των κοινόχρηστων βοηθητικών χώρων των κτηρίων, π.χ. διάδρομοι, κλιμακοστάσια, λουτρά (WC), δεν συνυπολογίζεται για τον καθορισμό των απαιτήσεων Ζ.Ν.Χ. Έτσι, στην περίπτωση που οι κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι ενσωματώνονται σε μια μεγαλύτερη θερμική ζώνη, το εμβαδό τους δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της κατανάλωσης Ζ.Ν.Χ., ενώ στην περίπτωση κατά την οποία αυτοί οι χώροι οριστούν ως ξεχωριστές θερμικές ζώνες, η κατανάλωση Ζ.Ν.Χ. λαμβάνεται μηδενική.

Οκ, αυτά τα βγάζεις απέξω, όμως να θεωρήσεις τέτοια ποσότητα ΖΝΧ για καμιά 15αριά ντους ; 

Νομίζω ότι το νούμερο είναι υπερβολικό

Κοιτάζω τις άλλες κατηγορίες θερμικών ζωνών, και δε μπορώ να βρω κάποια που να προσομοιάζει στην χρήση που έχω 

Έχει κάποιος συνάδελφος καμία ιδέα ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος στο κομμάτι των ΠΕΑ. Θελω να ρωτήσω το εξής.

Στα εξωτερικά κουφώματα μετράω από το μέσω του κουφώματος την ακμή του ψηλότερου σημειου του απέναντι κτηρίου..Το ίδιο συμβαίνει και για τους τοίχους; Ή αυτούς τους βάζω από το δάπεδο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 101748_1523109272 said:

Καλησπέρα, είμαι νέος στο κομμάτι των ΠΕΑ. Θελω να ρωτήσω το εξής.

Στα εξωτερικά κουφώματα μετράω από το μέσω του κουφώματος την ακμή του ψηλότερου σημειου του απέναντι κτηρίου..Το ίδιο συμβαίνει και για τους τοίχους; Ή αυτούς τους βάζω από το δάπεδο;

Γειά σου, και για τα δύο από την μέση, δες το σχήμα σελ. 87 1η ΤΟΤΕΕ.

Edited by akis73
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω κτίριο κατοικιών με ένα συνεργείο στο ισόγειο, για το οποίο δεν απαιτείται ΠΕΑ από νομοθεσία.

Μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο (πολυκατοικία) και να θεωρήσω το συνεργείο ως ΜΘΧ και να το περιγράψω όπως θα περιγράψω αντίστοιχα το υπόγειο και το κλιμακοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω να αντιμετωπίσω το ακόλουθο (για μένα τουλάχιστον) παράδοξο.

Έγινε ανάρτηση xml επιθεώρησης κτηρίου στο BC και εκδόθηκε το ΠΕΑ.

Στο xml που ανέρτησα (όταν το τρέχω με την τελευταία έκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ) αναγραφει στο κτήριο αναφοράς κατανάλωση πρωτ. ενέργειας 95 και Α+.

Στο xml που ανέρτησα (όταν απενεργοποιώ τη συμβολή των Φ/Β -net metering- και το τρέχω με την τελευταία έκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ), μου βγάζει B+ και στο κτήριο αναφοράς κατανάλωση πρωτ. ενέργειας 95.

Το πιστοποιητικό (ΠΕΑ) που έχει παραχθεί από το BC, με τη συμβολή των Φ/Β, μου βγάζει ακριβώς τα ίδια μεγέθη που μου εμφανίζονται όταν τρέχω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ το xml που είχα αναρτήσει (δηλ Α+, κτήριο αναφοράς κατανάλωση πρωτ. ενέργειας 95, κτλ.).

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Τώρα ακολουθεί το παράδοξο.

Όταν κατεβάζω από την επιθεώρηση το παραγόμενο XML (όχι δηλαδή αυτό που εγώ ανέρτησα, αλλά αυτό που κατεβαίνει όταν πατάω στο BC "Δημιουργεία xml ΧΧΧΧΧΧ_2022") και όταν τρέχω το κατεβασμένο XML στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ, μου βγάζει ότι το κτήριο αναφοράς έχει κατανάλωση πρωτ. ενέργειας 76. Εν ολίγοις, μου βγάζει διαφορετικά μεγέθη για το κτήριο αναφοράς τόσο με το XML που είχα αναρτήσει, όσο και με το πιστοποιητικό ΠΕΑ που το ίδιο το BC έχει βγάλει.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο εγκυκλοπαιδικό αλλά ουσίας. Και αυτό γιατί στο εξοικονομώ, απαιτούν να γίνουν έλεγχοι άνευ συμβολής ΦΒ στα ΠΕΑ που εκδίδονται και θα πρέπει άνευ της συμβολής των ΦΒ, το κτήριο να έιναι Β+. Στην προκειμένη περίπτωση προκύπτει το παράδοξο ότι:

1. οι ελεγκτές τρέχουν το κατεβασμένο XML της επιθεώρησης, απενεργοποιούν τα ΦΒ, και στέλνουν πόρισμα ότι δεν καλύπτονται οι απαιτήσεις Β+ (μιας και με το κτήριο αναφοράς να έχει καταναλωση πρωτ ενεργειας 76, όντως πέφτει κατηγορία και πάει Β).

2. στην επιθεώρηση που έχει γίνει και στο πιστοποιητικό ΠΕΑ που έχει εκδοθεί δεν προκύπτει τέτοιο ζήτημα, μιας και το 76 γενικά σαν νούμερο δεν υφίσταται πουθενά ούτε όταν τρεχω το xml μου, ούτε στο ΠΕΑ.

 

Θεωρώ ότι το παραπάνω θέμα έιναι αρκετά ειδικό, άπτεται στο section αυτό του φορουμ (και όχι στο εξοικονομω - αυτονομω όπου αρχικά το ξεκίνησα) και μάλλον έχει να κάνει με κάποιο bug του BC.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής άκρη δεν έχω βγάλει μεσω της αλληλογραφίας μου με το helpdesk του BC, οπότε αν τυχόν κάποιος έχει επίγνωση επί του θέματος, τα φώτα του παρακαλώ...

 

 

Edited by andygr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στον υπολογιστή σου τι ρυθμίσεις έχεις για τις υποδιαστολές και διαχωρισμό χιλιάδων;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, spapako said:

Καλησπέρα.

Έχω κτίριο κατοικιών με ένα συνεργείο στο ισόγειο, για το οποίο δεν απαιτείται ΠΕΑ από νομοθεσία.

Μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο (πολυκατοικία) και να θεωρήσω το συνεργείο ως ΜΘΧ και να το περιγράψω όπως θα περιγράψω αντίστοιχα το υπόγειο και το κλιμακοστάσιο;

δεν θα το έκανα αυτό. δεν θα το συμπεριλάμβανα καν στην επιφάνεια του ΠΕΑ , θα το αγνοούσα, θα το έβλεπα σαν ξένο μθχ... αν βγάλεις ΠΕΑ για πολυκατοικία θα συμπεριλάβεις και τις επιφάνειες που εξυπηρετούν τη χρήση αυτή , όπως κλιμακοστάσιο λεβητοστάσιο κτλ ή το υπόγειο όπως λες.. όχι όμως το συνεργείο.. εκτος ότι δεν απαιτείται έχει και πρόστιμο αν βγει ΠΕΑ για αυτό ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

θα ηθελα να κανω μερικές ερωτήσεις οποιος μπορεί να με βοηθήσει, 

είμαι νέος μηχανικος και αντιμετοπίζω πρώτη φορά την περιπτωση που θα σας αναφέρω παρακάτω

Για μία τριώροφη πολυκατοικία με 2 κατοικίες(μια στον Α΄ και μια στον Β' όροφο) και ισόγειο κλειστό χώρο γκαράζ με οικοδομική άδεια το 2003 μου έχει ανατεθεί να κάνω τα ΗΜ για νομιμοποίση αυτής λόγω του ότι υπήρξαν κάποιες αυθαιρεσίες. στην περίπτωση αυτή γνωρίζω οτι δεν πραγματοποιήται ΜΕΑ με τις απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ εφόσον δεν αποτελεί ριζική ανακαίνηση ,αλλά μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας.

Προσπαθώντας να την πραγματοποιήσω οι απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί είναι

1)πρέπει τα δομικά μου στοιχεία να πληρούν τα ανώτατα όρια U του Κ.Θ.Κ. του πίνακα 3.6 του ΚΕΝΑΚ ;

2) ενεργειακή κατάταξη λογικά δεν βγαίνει εφόσον δεν βάζω τα ΗΜ συστήματα της πολυκατοικίας, σωστά; 

3) ο φέρον οργανισμός δεν εχει αποτυπωθεί στα νέα σχέδια του πολιτικού μηχανικού, θα ορίσω U για το σύνολο του εμβαδού της τοιχοποιίας; 

4) Τις θερμογέφυρες πώς θα τις λάβω υπόψιν; Για την Α κλιματική ζώνη το μέγιστο U κατα ΚΘΚ είναι 0,70 W/m2K, οπότε πρέπει να φτίαξω στο λογισμικό τοίχο με μόνωση που να έχει U = 0,50 και να προσθέσω 0,2 τις θερμογέφυρες ωστε να πάει 0,70; 

5) θα απαιτηθεί και ΠΕΑ (νομίζω πως όχι απ' οτι είδα στο ΦΕΚ 407/2010 Αριθμ. Δ6/Β/οικ. 5825αρθρο 2  "Για την περίπτωση κτιρίων για τα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια πριν από την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης, αλλά η κατασκευή τους ολοκληρώνεται μετά την έναρξη ισχύος της παρούσας δεν ισχύει
η υποχρέωση διενέργειας ενεργειακής επιθεώρησης και έκδοσης ΠΕΑ, πέραν των περιπτώσεων αγοροπωλησίας
ή μίσθωσης."

δεν το είδα σε κάποια πιο πρόσφατη νομοθεσία. 

Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω ; 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.