Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

για εξοικονομω κατοικον μπορω να κανω ενα σεναριο? θελω να κανω μονωση δωματοσ και να βαλω αντλια θερμοτητας οχι κατι αλλο.

 

με ποια κριτηρια μπορει να σε κοψει η τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια είναι συνήθως λόγω ηλικίας (αν μιλάμε για συνταξιούχους) και φυσικά λόγω μικρής φορολογικής δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

για εξοικονομω κατοικον μπορω να κανω ενα σεναριο?

Υποχρεωτικά ένα σενάριο που θα περιλαμβάνει όλες τις επεμβάσεις που πρόκειται να γίνουν.

Προαιρετικά μπορείς να κάνεις και άλλα σενάρια (με τα οποία δεν ασχολείται κανείς ειδικά στο 1ο ΠΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

Στα λίγα πιστοποιητικά που έχω βγάλει δε μου έχει τύχει ποτέ, αλλά επειδή σε ένα που έχω να κάνω τώρα για μία παμπάλαια μονοκατοικία δεν υπάρχει τοπογραφικό, μπορώ να χρηιμοποιήσω google earth;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε  google earth, είτε ktimatologio ή και δικό σου σκαρίφημα. Σε όλα αυτά θα σημειώσεις το οίκημα και τις κοντινές οδούς, όπως και προσανατολισμό. 

 

Στα σεμινάρια μας είχε τονισθεί πως τα δέχονται όλα αρκεί να έχουν τις επαρκείς πληροφορίες σημειωμένες επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για ΖΝΧ βάζεις το συμβατικό σύστημα που είναι εφεδρικό του ηλιακού

δηλαδή, ηλεκτρική αντίσταση:

Μονάδα παραγωγής: τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας, β.α. =1

δίκτυο διανομής; αμελητέο για διαδρομή < από 6μ (δε βάζεις)

Δοχείο αποθήκευσης β.α. 0,98 (πλευρικές απώλειες: 2%)

 

Ο ηλιακός τυπικά συμπληρώνεται ως επιλεκτικός επίπεδος με κλίση 45 μοίρες και προσανατολισμό 180 μοίρες, προφίλ χρήσης ΖΝΧ (τσεκ) και συντελεστή αξιοποίησης   ΤΟΤΕΕ 1 σελ 140, αν δεν υπάρχει στον πίνακα εσύ λαμβάνεις το μέσο όρο στην Ελλάδα 

 

Αν το εξεταζόμενο κτίριο / τμήμα κτιρίου διαθέτει συστήματα ZNX, τα οποία καλύπτουν τμήμα του απαιτούμενου θερμικού φορτίου Ζ.Ν.Χ., θεωρείται ότι το υπόλοιπο τμήμα του θερμικού φορτίου για Ζ.Ν.Χ. καλύπτεται από το θεωρητικό σύστημα ΖΝΧ, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

συμφωνα με αυτο που εγω εχω μονο ηλιακοσ  θα βαλω την ηλεκτρικη αντισταση του ηλιακου και το υπολοιπο θεωρητικο?με τι ποσοστα?

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλιακός δεν προσμετράται στο ποσοστό κάλυψης του ΖΝΧ.

Βάζεις ηλεκτρική αντίσταση σε ποσοστό κάλυψης 1 για όλους τους μήνες.

Το πρόγραμμα προσμετρά μόνο του τη συμμετοχή του ηλιακού.

 

edit:

Στο δοχείο αποθήκευσης β.α. = 0.93 (σε εξωτερικό χώρο)

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.