Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ειχα βγαλει ΠΕΑ προ αμνημονευτων ετων σε πελατη, στον οποιον ανεγραφα τη θερμαινομενη επιφανεια, συμπεριλαμβανομενων επιχρισματων παντοτε.

 

Τωρα μου ζηταει μια βεβαιωση για το καθαρο εμβαδον γιατι στα συμβολαια του εχει μοναχα μεικτη εμβαδομετρηση.

Σε αυτην την περιπτωση η εμβαδομετρηση μου θα αφαιρεσει τα επιχρισματα ή θα τα συμπεριλαμβανει?

 

Θαρρω πως το καθαρο εμβαδον του διαμερισματος πρεπει να ειναι, βασει σχεδιων κιολας, μοναχα με τα παχη των δομικων στοιχειων και οχι με τα επιχρισματα (αφαιρουνται και στη βεβαίωση του Ν.4178/2013 κιολας)

 

Αποψεις?

 

Υ.Γ. Ξερω πως δεν αφορα αμιγως ΚΕΝΑΚ αλλα δε βρηκα καπου αλλου να το ποσταρω!

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 μπορεί να μην υπολογίζουμε τους σοβάδες για τον έλεγχο, κυρίως γιατί χαράζανε στην κατασκευή έτσι και για αυτό και το γράψανε στον νόμο (υποθέτω τους έκοψε :shock: ).

Θεωρώ όμως ότι όταν μιλάς  για καθαρό εμβαδό, θα αφαιρέσεις το δομικό στοιχείο όπως είναι (όλο το πάχος του). Μοναδικός λόγος να υπολογίσεις το καθαρό εμβαδό διαφορετικά, είναι φαντάζομαι για την χρήση του εμβαδού για συγκερκιμένο νόμο που το ορίζει διαφορετικά (δεν έχω κάποιο τέτοι νόμο υπόψη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια λειτουργείας πάει με καθαρό εμβαδό; Αυτές έτσι κι αλλιώς θέλουν κάποια διάταξη λειτουργείας - διάγραμμα κλπ. Δεν έχουν λόγο να ζητάνε καθαρό εμβαδό νομίζω, εκτός αν είναι τυπικό για κάποιο λόγο. Σε μία ΒΧΚΧ που έδωσα, δεν ανέφερα το καθαρό εμβαδό και δεν μου ζητήσανε κάτι τέτοιο στο διάγραμμα ροής.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες αναρτήσεις δεν έχουν καμιά σχέση με ΚΕΝΑΚ και θα μεταφερθούν.

 

Μέχρι να βρούμε που θα πάνε, παρακαλώ να μην επεκταθεί περισσότερο η σχετική συζήτηση.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για απαντηση μονο στους συναδελφους που μπηκανε στον κοπο να απαντησουνε, διαμερισμα ειναι, δε θελει αδεια λειτουργιας.

Απλα θα κανει οριστικο συμβολαιο σε εκτελεση προσυμφωνου και θελει και αναγραφη καθαρου εμβαδου που δεν αναγραφεται στο προσυμφωνο, παραλληλα με τα μεικτα.

Η καθαρη εμβαδομετρηση συμπεριλαμβανει παχη δομικων στοιχειων, δεν τιθεται θεμα αφαιρεσης τους.

Το ερωτημα μου ητανε καθαρα ως προς τα επιχρισματα.

 

Παρακαλω να ενημερωθω για το νημα στο οποιο θα μεταφερθει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Με τα κουτάκια των ανέσεων (θερμική, οπτική, κλπ.) τι κάνετε;

α) Δεν παίζει ρόλο στους υπολογισμούς και τα τικάρετε σε κάθε περίπτωση αφού φαίνονται στο 2σέλιδο πιστοποιητικό και χτυπάει στο μάτι.

β) Τα τικάρετε αναλόγως της πραγματικής κατάστασης και της άνεσης που πραγματικά προσφέρεται.

 

Κ κάτι ακόμα. Στη θεώρηση γωνιακού ή μη κτηρίου. Η προυπόθεση για 2 τουλάχιστον κάθετες μεταξύ τους πλευρές εννοεί την υπάρχουσα κατάσταση σήμερα ή αυτήν κατά τη φάση κατασκευής της οικοδομής, για την οποία όμως μπορεί να μην έχουμε δεδομένα;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δε τα συμπλήρωσα...

 

Το β) δεν το κατάλαβα

 

Τι εννοείς ακριβώς, ότι αν ένα κτίριο έχει σχεδιαστεί ως μη γωνιακό και είναι στη μέση σε ένα στενό, αλλά το διπλανό του οικόπεδο δεν έχει χτιστεί, αν θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως γωνιακό ή όχι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το πως γίνεται η θεώρηση του ''γωνιακού κτηρίου'' (πίνακας 3.1 - ΤΟΤΕΕ 1) με βάση την οποία εκτιμάται το % του φέροντος οργανισμού στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω ΠΕΑ για αποθήκη στον Πειραιά, παλιά (πρό του 1925) πετρόχτιστη, 250m2, ξύλινη στέγη με μέσο  ύψος 7m. H αποθήκη χρησιμοποείται ως έδρα εταιρείας αναγόμωσης πυροσβεστήρων. Εντός του χώρου υπάρχουν 2 χώροι γραφείων 15 και 21 m2, φτιαγμένοι από τοιχο και οροφή  με γυψοσανίδα, οι οποίοι έχουν ολες τις επιφάνειές τους να συνορέυουν με τον εσωτερικό χώρο της αποθήκης, πλην του δαπέδου που είναι προς έδαφος.

 

Θα κάνω ΠΕΑ μόνο για τον χώρο των γραφείων, θα τα θεωρήσω μία ζώνη και θα περιγράψω τις εξωτερικές τους επιφάνειες σαν διαχωριστικές επιφάνειες προς ΜΘΧ (την αποθήκη), τον οποίο θα έχω καταχηρήσει στο πρόγραμμα, και προς έδαφος. Θα αναγράψω συνολική επιφάνεια 250m2, αλλά ψυχόμενη και θερμαινόμενη 36m2, και επιφάνεια ζώνης (γραφεία) 36m2. Σωστα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.