Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Δεν έχω κάνει επιθεώρηση με το καινούριο καθεστώς που επικρατεί και αναρωτιέμαι, που πληρώνουμε το "χαράτσι" (5, 10, 30 ευρώ ) ανάλογα με τα τετραγωνικά. Είχα την εντύπωση οτι είναι σαν το ΦΕΜ αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, 

Link to comment
Share on other sites

Κόιτα στο 3 στις μεταβατικές διατάξεις (Αρθρο 58) του νέου νόμου.

 

Μέχρι να εκδοθεί η κοινή απόφαση της παραγράφου 6 του άρθρου 54 ισχύει το παλιό καθεστώς του 100ευρου.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα μου κατσε και μένα ένα τοπογραφικό σήμερα, αλλά δε μου έχουν δώσει ακόμα δικαίωμα υπογραφής. Έπρεπε να το στείλω σε τοπογράφο. *offtopic*

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα μου ήρθε η πρώτη μου περίπτωση για το πρώτο ΠΕΑ σε νεόδμητο κτίριο κατοικίας.. Ήθελα να ρωτήσω:

1)Γενικά προσέχω κάτι πιο πολύ σε σχέση με ένα απλό ΠΕΑ; Πρέπει να ελέγξω πιστοποιητικά κτλ;

2)Φαντάζομαι η άδεια ενεργειακού επιθεωρητή επαρκεί ή χρειάζεται και τίποτα άλλο;

3)Γενικά προσέχω κάτι άλλο που μπορεί να μην μου πηγαίνει στο μυαλό σε σχέση πάντα με την περίπτωση ενός απλού ΠΕΑ που γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε ΠΕΑ διαμερίσματος, λειτουργεί λέβητας για θέρμανση και αντλία θερμότητας (κεντρική για όλη την πολυκατοικία) στην ταράτσα για ψύξη.

Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις για τέτοιο σύστημα, παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για το τί είδα.

 

Στέλνω το fan coil, το ταμπελάκι του ψύκτη και ένα δοχείο που συνδέεται μετά τον ψύκτη προς τις καταναλώσεις.

 

Το διαμέρισμα έχει δυο σώματα panel σε wc και διάδρομο και το υπόλοιπο έχει fan-coil δαπέδου.

Από τις φωτό, τα fan-coil χρησιμοποιούν τις ίδιες σωληνώσεις για ψύξη και θέρμανση (προσαγωγή - επιστροφή); Δλδ ανάλογα με το που θα βάλω το θερμοστάτη ανάβει ο ψύκτης ή ο λέβητας;

 

Επίσης, για ισχύ θα κάνω επιμερισμό κανονικά στην ψύξη; Γιατί είναι 157 kw.

 

Ελπίζω να μην τα έμπλεξα πολύ..

 

post-83913-0-75357900-1480004748_thumb.jpg

post-83913-0-53783200-1480005122_thumb.jpg

post-83913-0-86836400-1480005133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα μου ήρθε η πρώτη μου περίπτωση για το πρώτο ΠΕΑ σε νεόδμητο κτίριο κατοικίας.Όταν λές νεόδμητο εννοείς μετά ΚΕΝΑΚ.

1)Γενικά προσέχω κάτι πιο πολύ σε σχέση με ένα απλό ΠΕΑ; Πρέπει να ελέγξω πιστοποιητικά ναι ... και δελτία αποστολής μονωτικών κτλ;

2)Φαντάζομαι η άδεια ενεργειακού επιθεωρητή επαρκεί ή χρειάζεται και τίποτα άλλο; Αφού είναι το 1ο σου ΠΕΑ τότε είσαι Α τάξη συνεπώς η συνολική επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 250 τμ.

3)Γενικά προσέχω κάτι άλλο που μπορεί να μην μου πηγαίνει στο μυαλό σε σχέση πάντα με την περίπτωση ενός απλού ΠΕΑ που γνωρίζω; Βασικά θέλει πολύ προσοχή και καλό ψάξιμο στην επιθεώρηση

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα μου ήρθε η πρώτη μου περίπτωση για το πρώτο ΠΕΑ σε νεόδμητο κτίριο κατοικίας.Όταν λές νεόδμητο εννοείς μετά ΚΕΝΑΚ.

1)Γενικά προσέχω κάτι πιο πολύ σε σχέση με ένα απλό ΠΕΑ; Πρέπει να ελέγξω πιστοποιητικά ναι ... και δελτία αποστολής μονωτικών κτλ;

2)Φαντάζομαι η άδεια ενεργειακού επιθεωρητή επαρκεί ή χρειάζεται και τίποτα άλλο; Αφού είναι το 1ο σου ΠΕΑ τότε είσαι Α τάξη συνεπώς η συνολική επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 250 τμ.

3)Γενικά προσέχω κάτι άλλο που μπορεί να μην μου πηγαίνει στο μυαλό σε σχέση πάντα με την περίπτωση ενός απλού ΠΕΑ που γνωρίζω; Βασικά θέλει πολύ προσοχή και καλό ψάξιμο στην επιθεώρηση

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.. γενικά αυτό που είδα τώρα είναι ότι δεν έχει σύστημα θέρμανσης, δεν έχει βάλει δηλαδή τα κλιματιστικά που έχει στη μελέτη.. Εγώ συνεχίζω με θεωρητικό σύστημα ή κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού δεν έχει συστήματα πας με το θωρητικό ...

αλλά γιατί θέλεις να εκδώσεις ΠΕΑ αφου δεν έχουν τοποθετηθεί τα συστήματα ? !!!!!

Και σε ποιό στάδιο βρίσκεται το κτήριο .. για ορστική σύνδεση με δεη, ευδαπ ? 

Αν ναι ... έχουν καταθέσει οι συνάδελφοι (πολ. αρχτ. μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος) στην ΥΔΟΜ τις υπ. δηλώσεις ότι το κτήριο φτιάχτηκε όπως προβλέπεται στις μελέτες ... γιατί αν έχουν δώσει και δεν έχουν εφαρμοστεί τότε επισύρουν ποινές οι ψευδείς δηλώσεις (νταξ .. Ελλάδα είμαστε) !!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, χαώθηκα λίγο στην αρχή αλλά νομίζω τα ξεδιάλυνα κάπως.. 

 

καταρχάς το δοχείο θα είναι δοχείο αδράνειας.. δεν το σκέφτηκα αρχικά γιατί είχα δει συστήματα χωρίς, αλλά δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο, σωστά;

Και η εναλλαγή σε θέρμανση-ψύξη θα γίνεται με βάνα, απ' ότι ενημερώθηκα..

 

Με τον επιμερισμό τώρα, θα πάω όπως γίνεται στη θέρμανση; Είχα διαβάσει στο forum νομίζω ότι με αυτονομία θέρμανσης βάζεις όλη την ισχύ. Θα γίνει το ίδιο εδώ; Μάλλον δεν έχει σημασία βέβαια..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.