Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Του οικοπεδου. Ετσι κι αλλιως για το γεωργραφικο εντοπισμο του ακινητου χρειαζεται ο ΚΑΕΚ...

 

Don't chew....

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δεν κατάλαβες, μιλάει για δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες σε δύο διαφορετικά οικόπεδα... Για μένα standard 2 ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

O Inzaghi και ο panos-vicious έχουν δίκιο.

Δεν μπορείτε να κάνετε δύο ΠΕΑ για ένα χώρο που λειτουργεί ενιαία και αυτοτελώς.

(σε περίπτωση βέβαια που έχουν συνενωθεί με άνοιγμα και δεν έχει ανοίξει απλά μια πόρτα)

Ας δηλωθεί το ένα ΚΑΕΚ στο σύστημα, και οι 2 ιδιοκτήτες ως φέροντες ιδιοκτήτες του κοινού χώρου.

Λογικά θα υπάρχουν 2 μισθωτήρια (το καθένα με τον ανάλογο ιδιοκτήτη) συνεπώς τεκμηριώνεται η ύπαρξη ενός ΠΕΑ με την συνολική επιφάνεια.

Ως χρόνο κατασκευής θα έβαζα το πιο πρόσφατο από τα δύο και ως άδειες θα περνούσα όλες όσες αφορούν και τα 2 ακίνητα στο σύστημα.

(αν η συνένωση δημιουργεί σημαντικές δομικές αλλάγες θα έβαζα ως χρόνο δημιουργίας την συνενωση τότε - να φανταστώ ότι έχει γίνει με κάποια άδεια ε?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πρόσφατα έκανα ΠΕΑ για ένα νυχτερινό κέντρο (club), το οποίο προέκυψε από συνένωση δύο διπλανών κτιρίων, ένα με άδεια του 49 και ένα του 55. Ο χώρος ήταν φυσικά ένας και ενιαίος αλλά δεν είχε γίνει καμία διαδικασία νομιμοποίησης, τακτοποίησης, διαμερισμάτωσης ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο χρειαζόταν μέχρι πρόσφατα. 

Μετά από ερώτηση σε καθηγητή σεμιναρίων έλαβα την απάντηση ότι εφόσον υπάρχουν δύο οικοδομικές άδειες για το χώρο και δεν έχει γίνει κάποια διαδικασία ενοποίησης, θα πρέπει να κάνω δύο ΠΕΑ. Όπερ και εγένετο χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή λάθος, αλλά έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσω να κάνω ερώτηση και στο buildingcert να δω μήπως πάρω κάποια απάντηση. Απ' ότι καταλαβαίνω το γνωστό ελληνικό μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Εκτελεις πλημμελως τα καθηκοντα σου οταν βλεπεις ενα χωρο 500τ.μ. ενιαιο λειτουργικα και μελετας καταναλωσεις για 250 και 250

Κοινο συστημα θερμανσης εχουν, κοινο συστημα ψυξης, αερισμο κλπ

Δε μπορεις να τα θεωρησεις λειτουργικα ανεξαρτητα...

 

Βεβαια, ελλαδα εισαι, θα επικαλεστεις οτι συνεννωθηκαν μετα και ουτε γατα ουτε ζημια....  :mrgreen:

 

Εγω σε τετοιες περιπτωσεις κανω οτι βλεπουν τα ματια μου και οχι οτι θελουν οι αλλοι...

 

Ενα καταστημα βλεπω? Ενα ΠΕΑ θα εκδοσω. τελος

Link to comment
Share on other sites

Ενα χώρο δεν βλέπεις? Ενα ΠΕΑ θα εκδόσεις.....καθώς καταγράφουμε ότι επιθεωρούμε. Αλλιώς τι νόημα έχει? Υποθετικά θα βάζουμε χωρίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τον ΚΑΕΚ, υπάρχει και το μισθωτήριο. Πώς με ένα ΠΕΑ (στο οποίο θα αναγράφεται ΜΟΝΟ το όνομα του ενός) και δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες θα θεωρήσει η Εφορία?

Κι αν επρόκειτο για πώληση του ενός (δίχως διαχωριστικό κατά την αυτοψία) πάλι ένα ΠΕΑ θα έβγαινε?

Και βέβαια αποτυπώνουμε ό,τι βλέπουμε, αλλά κάπου μπαίνει και η απλή λογική.

Και μην ξεχνάτε ότι το ΠΕΑ ισχύει για 10 χρόνια. Αν στο μεταξύ αποφασίσουν να τα λειτουργήσουν ως δύο ανεξάρτητα, τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εκτελεις πλημμελως τα καθηκοντα σου οταν βλεπεις ενα χωρο 500τ.μ. ενιαιο λειτουργικα και μελετας καταναλωσεις για 250 και 250

Κοινο συστημα θερμανσης εχουν, κοινο συστημα ψυξης, αερισμο κλπ

Δε μπορεις να τα θεωρησεις λειτουργικα ανεξαρτητα...

 

Ενα καταστημα βλεπω? Ενα ΠΕΑ θα εκδοσω. τελος

 

Εδω σχεδόν όλη η ΤΟΤΕΕ 1 είναι βασισμένη σε παραδοχές, σε περάζει να κάνεις άλλη 1 παραδοχή οτι υπάρχουν θεωρητικά 2 ανεξάρτητοι χώροι για να βγάλεις 2 ΠΕΑ ?

 

Και γω υπερ της άποψης των 2 ΠΕΑ είμαι...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.