Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εάν έχουμε ένα διαμέρισμα με χρήση στην άδεια κατοικία, το οποίο χρησιμοποιούταν ως επαγγελματική στέγη (οδοντιατρείο) και αυτή τη στιγμή είναι κενό προς πώληση, στην χρήση κτιρίου τι βάζουμε;

 

- Κατοικίας > Πολυκατοικία

- Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας > Ιατρεία

 

Προσωπικά κλίνω προς την πρώτη επιλογή στην παρούσα φάση, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στην παρούσα φάση είναι κενό και δε γνωρίζεις τη χρήση που θα επιλέξει ο αγοραστής κι εγώ θα το θεωρούσα κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. λίγος αρχάριος ακόμα στις επιθεωρήσεις αλλά στην επιφάνεια κτηρίου δηλώνουμε τη συνολική μαζί  με τα αυθαίρετα? πειράζει που δεν ταυτίζεται με της οικοδομικής άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που σε μαθαίνουν στα σεμινάρια είναι ότι καταγράφεις όσα τετραγωνικά βλέπεις και δεν σε νοιάζει η ύπαρξη αυθαιρεσίας ή όχι. Αν υπάρχει αυθαιρεσία απλά ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη για την υποχρέωση που έχει να την τακτοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που σε μαθαίνουν στα σεμινάρια είναι ότι καταγράφεις όσα τετραγωνικά βλέπεις και δεν σε νοιάζει η ύπαρξη αυθαιρεσίας ή όχι. Αν υπάρχει αυθαιρεσία απλά ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη για την υποχρέωση που έχει να την τακτοποιήσει.

ok. ευχαριστώ. έχει κάτι μήνες/ χρόνια σχεδόν που έκανα τα σεμινάρια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μικρό ισόγειο κατάστημα με πατάρι σε πολυκατοικία, έχει ενοικιαστεί από κάποιον για να γίνει ΚΥΕ. Στο πατάρι έχει κλείσει με γυψοσανίδα ένα τμήμα του έτσι ώστε από 115 τ.μ. (συνολικού) εμβαδού να πέσει κάτω από τα 100 για να αποφύγει τις διατάξεις για ΑΜΕΑ κλπ. Έχει κλέισει δηλαδή με γυψοσανίδα ένα κομμάτι περίπου 20 τ.μ το οποίο δε θα χρησιμοποιείται καθόλου και στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση. Σκέψου να έχεις ένα δωμάτιο και να το κλέισεις με μία γυψοσανίδα πέρα πέρα στη μέση και να μη μπορείς να πας στο άλλο μισό.

 

Το ερώτημα μου είναι φυσικά τι δείχνω στο ΠΕΑ. Η σκέψη μου είναι ότι πρέπει να δείξω όλο το κατάστημα, αλλά υπάρχει η δικαιολογία ότι στο κομμάτι των 20 τ.μ. δεν μπορώ να πάω (για να μετρήσω π.χ. ανοίγματα). Οπότε τι κάνω; Εγώ πρέπει να κάνω πιστοποιητικό για όλο το κατάστημα;

 

Και αν ναι (που μου φαίνεται το πιο σωστό) δεν υπάρχει πρόβλημα που αυτός στο συμφωνητικό δείχνει π.χ. 95 τ.μ. (και όντως τόσα χρησιμοποιεί); Πρόβλημα για αυτόν εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι λάθος να μην αποτυπώσεις το κέλυφος όπως πραγματικά είναι. Ζήτησέ του πρόσβαση στο συγκεκριμένο σημείο, κι αν τυχόν δεν σε διευκολύνει, έχεις δυο επιλογές:

- Να μην κάνεις ΠΕΑ

- Να εκτιμήσεις από φωτογραφίες τις διαστάσεις των συγκεκριμένων δομικών στοιχείων

Τα υπόλοιπα, είναι πρόβλημα του ιδιοκτήτη και του ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο ιδιοκτήτης θα έχει πρόβλημα σίγουρα όταν το εμβαδόν στο ΠΕΑ δεν ταυτίζεται με εκείνο στο Μισθωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα βγάζουμε "μαϊμού" ΠΕΑ. Όλοι θέλουμε να εξυπηρετούμε τους πελάτες, αλλά κανείς δεν θέλει να χάσει τη δουλειά του (συν τα πρόστιμα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο ιδιοκτήτης θα έχει πρόβλημα σίγουρα όταν το εμβαδόν στο ΠΕΑ δεν ταυτίζεται με εκείνο στο Μισθωτήριο.

Δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα ειδικά όταν το εμβαδόν του ΠΕΑ είναι μεγαλύτερο του μισθωτηρίου . Μου έχει τύχει περίπτωση που η εφορία δέχθηκε ΠΕΑ ολόκληρου καταστήματος, ενώ είχε μισθωτήριο για ενοικίαση τμήματός του. Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον tetris.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.