Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κάποια γνώμη για το #4965?

 

1. η μελέτη δε θα δίνει U θα δίνει k. Κάνε τη μετατροπή (x 1.163 για kcal σε W). Ταβάνι θα εννοεί οριζόντιο στοιχείο και όχι τη στέγη όπως το καταλαβαίνω.

2. Το όριο της θερμικής ζώνης περικλείει πάντα τα δομικά στοιχεία της. Σε πλάκα δαπέδου το κάτω όριο της πλάκας δαπέδου (για επαφή σε έδαφος ή ΜΘΧ, η μόνη περίπτωση να πάρεις την αξονική της διάσταση είναι να υπάρχει άλλη ζώνη από κάτω)

3. Που τελειώνει η ζώνη ρωτάς απ' ότι έχω καταλάβει για να υπολογίσεις τον όγκο που περιέχει και να επιλέξεις συντελεστή για το δομικό στοιχείο οροφής. Και ποιό είναι το δομικό στοιχείο οροφής αν καταλαβαίνω.

 

Εάν υπάρχει θερμομόνωση στην γυψοσανίδα η ζώνη τελειώνει εκεί (μέχρι εκεί ο όγκος) και το δομικό στοιχείο έχει μειωμένο συντελεστή λόγω του χώρου από πάνω (δες ΤΟΤΕΕ-20701-2 για διάκενο αέρα πάνω από οριζόντια πλάκα οροφής, αντίσταση κεραμοσκεπής). Εάν δεν έχει μόνωση τελειώνει στο τελευταίο δομικό στοιχείο της κατασκευής που είναι σε επαφή στον εξωτερικό αέρα (στο κεραμίδι) και όλος ο όγκος από κάτω από το κεραμίδι περιεχεται στη ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι εννοείται δίνει k και το έχω μετατρέψει....επειδή δεν ξέρω τι γίνεται πάνω από τη γυψοσανίδα, τελικά θα πάρω όλο τον όγκο μέχρι τη στέγη και  θα θεωρήσω ότι μου δίνει το u της στέγης (ίσως δεν είναι και τόσο σωστό αλλά .....)

Άλλες απορίες:

1) έχω βάλει σαν σενάριο την εγκατάσταση 2 αντλιών θερμότητας για θέρμανση και ψύξη, πρέπει να κάνω και έλεγχο διαστασιολόγησης? 

2) στο 2ο φύλλο του ΠΕΑ δεν  εμφανίζει κάτι στην  ''υπολογιζομενη ετησια ενεργειακή απαιτηση ανα τελική χρήση'' (εμφανίζει παύλες), σε εσάς εμφανίζει κάποια τιμή? φοβάμαι μήπως έχω βάλει κάτι λάθος....

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι στο σενάριο. Στο σενάριο περιγράφεις την πρόταση η οποία κατά τη γνώμη σου είναι σωστή για να μειώσει την κατανάλωση το κτίριο. Εάν του προτείνεις να βάλει 1 αερόψυκτη ΑΘ για θέρμανση ψύξη έχεις δει τις ανάγκες του κτιρίου και ανάλογα προτείνεις (πχ μια 14άρα inverter που έχει scop/seer ..... στην αγορά).

2. Δε μπορεί να σου εμφανίζει παύλες σε θέρμανση και ψύξη. Κάτι είναι λάθος. ΖΝΧ (εάν δεν έχει απαίτηση η χρήση) και φωτισμό (σε κατοικία) μπορεί να σου εμφανίζει --- σωστά.

 

Γυψοσανίδα 3-5cm (ψευδοροφή) χωρίς μόνωση (πετροβάμβακα ή θερμομονωτικό σε πλάκα μεσα στους οδηγούς) είναι τσιγαρόχαρτο ως προς τη μεταφορά θερμότητας οπότε σωστά πράττεις κατ' εμέ. Η ζώνη τελειώνει στο κεραμίδι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sw0RDF1sh ευχαριστώ για την απάντηση! 

Όσον αφορά στο 2ο ερώτημα, ξέχασα να αναφέρω ότι δε μου βγάζει αποτέλεσμα στο ΦΩΤΙΣΜΟ....ενώ πρόκειται για κατάστημα...τι μπορεί να έχω ξεχάσει να βάλω?

post-64919-0-04246200-1516300697_thumb.png

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν βλέπω κάτι λάθος στα δεδομένα. Ούτε κόμματα έχεις να μην τραβάει τις τιμές και όλα τα έχεις συμπληρώσει. Και τα tick πάνω που είναι τσεκαρισμένα αλλά απενεργοποιημένα σωστή συμπεριφορά είναι όταν σώσεις το αρχείο και η χρήση στο κτίριο είναι κατάστημα και στις ζώνες κατάστημα.

 

Με ποιό πρόγραμμα παράγεις το xml; ή το κάνεις χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με το Αutokenak το κάνω. Η ενεργειακή απαίτηση μου βγαίνει με παύλες στο φωτισμό...η κατανάλωση όμως στο φωτισμό είναι οκ. Επίσης και στο TEE KENAK δεν υπάρχει στήλη στις καταναλώσεις που να αντιστοιχεί στον φωτισμό στην καρτέλα Αποτελέσματα> ''απαιτήσεις - καταναλώσεις'' . Οπότε μήπως τελικά είναι σωστές οι πΑΎλες που βλέπω στο ΠΕΑ???

Link to comment
Share on other sites

Ο 3γενής έχει αναγκαστικά απαιτήσεις σε φωτισμό.

Η "υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση τελικής ενέργειας ανά πηγή ενέργειας & τελική χρήση" (ο 2ος πίνακας στη 2η σελίδα του ΠΕΑ) πρέπει να σου εμφανίζει τιμές για φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μα στον δεύτερο πίνακα που είναι οι καταναλώσεις έχω αποτελέσματα...στον 1ο με τις απαιτήσεις δίνει παύλες....έστειλα και μέιλ στο τεε...

post-64919-0-60204900-1516387067_thumb.png

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.