Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δύο ερωτήματα:

α) χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης για την εγκατάσταση αυτής της νέας χρήσης στο υπόγειο. Πιστευω πως ναι, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας μήπως μου διαφεύγει κάτι.
β) Απαιτείται ενεργειακή επιθεώρηση και έκδοση ΠΕΑ για τον χώρο αυτό, αφού συντρέχουν 2 λόγοι: α) η αρχική χρήση είναι αποθήκη (βάσει της άδειας) β) η νέα χρήση είναι εργαστήριο επισκευής και logistics.

 

Για μένα

 

α) Όχι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

[αν η εγκατεστημένη ισχύ των μηχανημάτων ξεπερνάει τα 35-38 ΚW (δεν θυμάμαι ακριβώς), το εγαστήριο πιθανόν να πρέπει να βγάλει άδεια λειτουργίας στο ανάπτυξης, αλλά μπορεί να εγκατασταθεί σε χώρο με κύρια χρήση ''αποθήκης'']

 

β) Για επαγγελματικό εργαστήριο δεν απαιτείται έκδοση ΠΕΑ ... για το logistics, δεν ξέρω τι εργασίες θα γίνονται οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για χώρο ο οποίος θα λειτουργεί ως ατελιέ. Υπάρχει κάποια προσέγγιση ως προς την χρήση ή μήπως μπορεί να πάει ως εργαστήριο και ίσως τελικά και να μην χρειάζεται...;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

dib

Α)Για το βιομηχανιας μπορει να μην απαιτειται με τον 3982 η αλλαγη στη φαση αδειοδοτησης (δεν το ξερω 100%, εχει αλλαξει και 7 φορες της τελευταια 4ετια). Πολεοδομικα ομως δεν θα ειναι πλεον βοηθητικος χωρος. Σε καταγγελια απ το γειτονα δεν υπαρχει πολεοδομικο θεμα;

 

Edit: Το ιδιο ισχυει πχ σε καποιες περιπτωσεις πυρασφαλειας απο καταστηματα σε χωρους συναθροισης που δε ζητειται αλλαγη χρησης. Πολεοδομικα ομως δε νομιζω οτι ειναι οκ. Ας απαντησει κ κανενας πολιτικος για σιγουρα.

 

β) αν εχει και εμπορια μεσα (πιο πολυ προσεγγιζει σε εμπορικο καταστημα) δεν απαλλασεται του ΚΕΝΑΚ. Ειναι καταστημα και οχι αμιγως επαγγελματικο εργαστηριο. Συνηθως λεω πως ειναι αυτα τα μικρα.

 

Edit: Αλλιως ολα οσα ηταν εμπορικα και εκαναν και επισκευες μεσα θα τα λεγαμε εργαστηρια και δε θα εβγαζαν ΠΕΑ. Νομιζω αλλο πραγμα το εργαστηριο του 3982.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Στην νέα έκδοση ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ κατά την εκτέλεση μου βγάζει συνεχώς το σφάλμα "Ελλιπή δεδομένα συστήματος φωτισμού στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο"

 

Έχω μια ζώνη τεχνητού φωτισμού στα 500lx με 100% και εγκατεστημένη ισχύ έχω 16w/τ.μ. * τα τ.μ. του χώρου μου.

 

Ξέρει κανείς γιατί έχω αυτό το σφάλμα?

Link to comment
Share on other sites

γιατί το πρόγραμμα έχει bugs κατά τη γνώμη μου. 

 

επαθα το ίδιο και τελικά λύθηκε το θέμα δημιουργώντας ένα νέο xml από την αρχή. Ξανακάτέβασα το αρχικό xml από το buildingcert και σταδιακά έκανα copy paste τις τιμές από το παλιό στο νέο.

 

Δυο πανομοιότυπα αρχεία. Το ένα να μου βγάζει το error που αναφέρεις, και το νέο σωστό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα

 

α) Όχι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

[αν η εγκατεστημένη ισχύ των μηχανημάτων ξεπερνάει τα 35-38 ΚW (δεν θυμάμαι ακριβώς), το εγαστήριο πιθανόν να πρέπει να βγάλει άδεια λειτουργίας στο ανάπτυξης, αλλά μπορεί να εγκατασταθεί σε χώρο με κύρια χρήση ''αποθήκης'']

 

β) Για επαγγελματικό εργαστήριο δεν απαιτείται έκδοση ΠΕΑ ... για το logistics, δεν ξέρω τι εργασίες θα γίνονται οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Δεν ξέρω τι κατηγορία ακριβώς θα είναι το κατάστημα που θέλει να ανοίξει. θέλει εκεί να μαζεύει και να επισκευάζει διάφορα μηχανήματα εκτύπωσης. Δεν θα έχει μεγάλη ισχύ μηχανημάτων. Αυτό θέλει να το εγκαταστήσει στο υπόγειο που έχει χρήση βάσει άδειας "αποθήκης".  Μπορεί να θε

 

Αρα μπορεί να εγκαταστήσει τη νέα χρήση σε υφιστάμενο χώρο αποθήκης αν και εφόσον θεωρείται η νέα χρήση "εργαστήριο" και όχι απλό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε ΠΕΑ διαμερίσματος του 67, μου ζητάει το πρόγραμμα να υπολογίσω θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες. Δεν είναι μηδέν? Εάν όχι, πως τις υπολογίζω? μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Οι μονάδες είναι (W/K). Στην αρχή πίστευα ότι αναλόγως με το χρονολογία κατασκευής και τη θερμομονωτική προστασία, θα πήγαινα στον πιν. 3.7 και θα προσέθετα ή όχι το 0,2 W/m2*K. Αλλά κάτι τέτοιο είναι μάλλον λάθος

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

ναι πριν το 79 είναι 0. Μπορει να στο ζητάει γιατί θα το βλέπει ως "ΝΕΟ" και όχι υφιστάμενο προ 79. Τσεκαρε στο xml πως το έχει καταχωρήσει. Ξαναπήγαινε στο buildingcert, ξαναθέσε πως πρόκειται για υφιστάμενο παλιό και κάνε download εκ νέου το xml. Μετά κάνε "εισαγωγή στοιχείων" στο xml που ήδη δουλεύεις και θα ενημερώσει πως πρόκειται για παλιό κτίριο και θα εξαφανιστεί το κελί των θερμογεφυρών.

 

ειναι πρόβλημα του συστήματος. οχι δικό σου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ζητάει θερμογέφυρες, κατα την αίτηση αριθ. πρωτ. μάλλον δεν επέλεξες ''Παλαιο κτήριο προ ΚΕΝΑΚ''.

 

Συνεπώς, ακύρωσε την υπάρχοντα αριθ. πρωτ, που έχεις πάρει και βγάλε νέο.

 

Δες και στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ όταν εισάγεις το αρχειο του αριθ. πρωτ. αν σου έχει τσεκάρει το κουτάκι ''Παλαιο κτήριο προ ΚΕΝΑΚ'', αν όχι τότε κάνε αυτό που λέω απο πάνω... αν είναι τσεκαρισμένο και συνεχίζει να ζητάει θερμογέφυρες κάτι δεν έχεις κάνει σωστα στο xml του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.