Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!

 

Έρχομαι και πάλι να ζητήσω τα φώτα σας. 

Θέλω να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη εάν σε κάποιους φανεί ανόητη η ερώτηση μου, αλλά τώρα τα μαθαίνω εγώ.

 

Μου ζητήθηκε ένα πεα σε ένα γραφείο μιας πολυκατοικίας του 2000, που σαν θέρμανση και ψύξη έχει αυτά που σας επισυνάπτω παρακάτω σε φωτογραφίες.

Συνολικά υπήρχαν 6, όπου με βάση τα ταμπελάκια ήταν τα 4 Χ 5.1kW και τα 2 Χ 3.4kW.

Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα το χειριστώ? 

 

 

 

post-114565-0-48673100-1516451083_thumb.jpg

post-114565-0-44752700-1516451146_thumb.jpg

post-114565-0-44414600-1516451186_thumb.jpg

post-114565-0-29847400-1516451307_thumb.jpg

post-114565-0-58254600-1516451341_thumb.jpg

post-114565-0-39233500-1516451375_thumb.jpg

post-114565-0-42569500-1516451401_thumb.jpg

post-114565-0-50763600-1516451696_thumb.jpg

Edited by Mary_Mary
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πως θα δηλώνατε σαν χαρακτηρισμό κτιριακής μονάδας ένα ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο (μονάδα υπηρεσιών πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας)? 

 

Τα πιο κοντινά σε αυτό, θεωρώ πως είναι "Κέντρα Υγείας", "Ιατρεία", "Υγειονομικοί σταθμοί"...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Σε οικοδομή προέκυψε η ανάγκη για αναθεώρηση της άδειας για άσχετους λόγους με την μελέτη ενεργειακής απόδοσης και ΚΕΝΑΚ. Σκέφτομαι όμως αφού θα μπω στην διαδικασία για αναθεώρηση να αλλάξω την μεα και τον τρόπο θέρμανσης από αντλία θερμότητας σε λέβητα πετρελαίου εξαιτίας του μικρότερου αρχικού κόστους και της πιο ποιοτικής θέρμανσης. Επίσης να μην κάνω ένα παράθυρο σε ένα υπνοδωμάτιο και ένα άνοιγμα με κάποια υαλοτουβλα στην κουζίνα.

 

Ερώτημα 1. Η ΜΕΑ έγινε με τον παλιό ΚΕΝΑΚ. Άρα μόνωση 6 εκατοστά στους τοίχους για την ζώνη β. Στην αναθεώρηση πάω με τα δεδομένα του ΚΕΝΑΚ που ίσχυε όταν βγήκε η άδεια η υπάρχει περίπτωση να μου πουν 7 εκατοστά (που πλεον δεν γίνεται αφού έχει μπει η μόνωση)

 

Ερώτημα 2. Υπάρχει περίπτωση η νέα μελέτη ενεργειακής απόδοσης με τον λέβητα πετρελαίου να με ρίξει ενεργειακά και να χαθεί το Β;;

 

Ερώτημα 3. Θα πρέπει να βάλω και τοπικές αντλίες θερμότητας για ψύξη; Μήπως εν τέλει είναι προτιμότερο να βάλω σύστημα θέρμανσης μόνο spliτακια;;

Link to comment
Share on other sites

janus : Ιατρείο (αφού γίνονται μόνο διαγνώσεις και όχι κάποια επέμβαση-θεραπεία)

 

nascar1 : Απαντήσεις εκ του μακρόθεν, και χωρίς να γνωρίζουμε τα δεδομένα της αρχικής μελέτης, δεν μπορούν να δοθούν

                Πάρε το προηγούμενο .xml και επεξεργάσου το. Δεν είναι δύσκολο να "παίξεις" με διάφορα σενάρια

Link to comment
Share on other sites

για το ΠΕΑ με το νέο ΚΕΝΑΚ και το νέο λογισμικό σε οικία πριν την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ (2010) τι βάζουμε για τις θερμογέφυρες;

Link to comment
Share on other sites

janus : Ιατρείο (αφού γίνονται μόνο διαγνώσεις και όχι κάποια επέμβαση-θεραπεία)

 

nascar1 : Απαντήσεις εκ του μακρόθεν, και χωρίς να γνωρίζουμε τα δεδομένα της αρχικής μελέτης, δεν μπορούν να δοθούν

Πάρε το προηγούμενο .xml και επεξεργάσου το. Δεν είναι δύσκολο να "παίξεις" με διάφορα σενάρια

Το γνωρίζω ότι σαφείς απαντήσεις δεν μπορούν να δωθουν.. Παρολαυτά με την εμπειρία τους τόσα χρόνια οι συνάδελφοι θα μπορούσαν να απαντήσουν έστω και κατά προσέγγιση...

 

Πάντως μια εκτίμηση για το πρώτο μου ερώτημα με ποιον ΚΕΝΑΚ θα τρέξει η αναθεωρημένη μελέτη θα την ήθελα...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε nascar1 απαιτειται μελετη κενακ ειτε εαν προκειται για ριζικη ανακ. ειτε για νεο κτιριο ειτε για νεο τμημα (πχ επεκταση).

Εαν εισαι σε καποια απο αυτες τις περιπτωσεις το νεο τμημα θα πρεπει να τρεξει με την 1.31 και θα πρεπει να τηρει τα ελαχιστα του νεου κενακ.

 

Οτι εχει κατασκευαστει στο παρελθον εαν δεν ανακαινιζεται ριζικα δεν απαιτει νεα μελετη κενακ οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να "τρεξει" κατι με την 1.29 σημερα εκτος των 2ων πεα του 1ου εξοικονομω (για να συγκρινουμε ομοια πραγματα).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το κλιματιστικό σε κτίριο του 1988. Από το ταμπελάκι αλλά και το manual που βρήκα στο διαδίκτυο δεν προκύπτει COP ή ΕER, εκτός και να μου διαφεύγει κάτι. 

Επειδή δεν έχω άλλο στοιχείο για χρόνο εγκατάστασης, θα το πάω πριν το 1990 και COP 1,7. Κρίμα γιατί κατά τα άλλα είναι μία χαρά. 

Λέω μήπως από το serial number μπορεί να προσδιοριστεί ο χρόνος κατασκευής του. Έχει κανείς καμία ιδέα. Μήπως το 2011 που υπάρχει μεταξύ άλλων στην τελευταία γραμμή σημαίνει πως κατασκευάστηκε τότε;

 

post-8496-0-34632800-1517224248_thumb.jpg

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.