Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Η αναθεώρηση οικοδομικής αδείας που η ενεργειακή μελέτη έγινε με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ γίνεται με το 1.31 τώρα ή ακολουθούμε το αρχικό δηλ. το 1.29?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Η αναθεώρηση οικοδομικής αδείας που η ενεργειακή μελέτη έγινε με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ γίνεται με το 1.31 τώρα ή ακολουθούμε το αρχικό δηλ. το 1.29?

Δες τον 2831/2000:
2. Οι οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχει εφαρμογή η παράγραφος 1 επιτρέπεται να αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους,σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις μόνον εφόσον δεν γίνεται αύξηση του συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια ή του συντελεστή κατ'όγκο εκμετάλλευσης η αλλαγή χρήσης του κτιρίου, εφόσον η αλλαγή χρήσης αντίκειται στις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο της αναθεώρησης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στη περίπτωση μας μειώνεται το περίγραμμα του κτιρίου (οπότε έχουμε μείωση του συντελεστή δόμησης) και  αφαίρεση κουφωμάτων. Οπότε σύμφωνα με το παραπάνω (μόνον εφόσον δεν γίνεται αύξηση του συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια) μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό ΚΕΝΑΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Η αναθεώρηση οικοδομικής αδείας που η ενεργειακή μελέτη έγινε με τον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ γίνεται με το 1.31 τώρα ή ακολουθούμε το αρχικό δηλ. το 1.29?

Το ίδιο ισχύει για ενημέρωση άδειας που η μελέτη ενεργειακής απόδοσης έγινε με τον 1.29 όσον αφορά την αλλαγή στον τρόπο θέρμανσης;
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο ερώτημα που έχω τώρα και το ψάχνω, μηχανικός της πολεοδομίας μου είπε ότι αν έχει κατασκευαστεί το κέλυφος (οι μονώσεις κλπ), στην αναθεώρηση πάμε με παλιές ΤΟΤΕΕ και 1.29, ενώ αν δεν έχει κατασευαστεί κέλυφος και π.χ. είσαι στα μπετά, τότε πάμε με νέες ΤΟΤΕΕ και 1.31.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο ερώτημα που έχω τώρα και το ψάχνω, μηχανικός της πολεοδομίας μου είπε ότι αν έχει κατασκευαστεί το κέλυφος (οι μονώσεις κλπ), στην αναθεώρηση πάμε με παλιές ΤΟΤΕΕ και 1.29, ενώ αν δεν έχει κατασευαστεί κέλυφος και π.χ. είσαι στα μπετά, τότε πάμε με νέες ΤΟΤΕΕ και 1.31.

Μην ξεχνάμε το πολύ σημαντικό .. Με ποια έκδοση θα βγει το πεα...

 

 

Αυτα είναι γελοιότητες του ελληνικού κράτους. Αν έχεις κάτι νεότερο να μας ενημερώσεις.. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε γίνει αναθεώρηση και είχαμε την ΜΕΑ με τις παλιές ΤΟΤΕΕ και την 1.29, το ΠΕΑ με ποια έκδοση θα έπρεπε να γίνει;

 

Γνώμη μου ότι το τελικό ΠΕΑ πρέπει να γίνει με τις ΤΟΤΕΕ και την έκδοση του λογισμικού που έγινε η ΜΕΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση θα μάθουμε αφού θα τα αντιμετωπίσουμε...

 

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε γίνει αναθεώρηση και είχαμε την ΜΕΑ με τις παλιές ΤΟΤΕΕ και την 1.29, το ΠΕΑ με ποια έκδοση θα έπρεπε να γίνει;

 

Γνώμη μου ότι το τελικό ΠΕΑ πρέπει να γίνει με τις ΤΟΤΕΕ και την έκδοση του λογισμικού που έγινε η ΜΕΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση θα μάθουμε αφού θα τα αντιμετωπίσουμε...

 

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Έλα που αυτό δεν ισχύει.. Το πεα θα γίνει με την τρέχουσα έκδοση (1.31 την ώρα που μιλάμε)...

 

Μόνο το 2ο πεα για το εξοικονομώ γίνεται με την ίδια έκδοση που γίνεται και το 1ο... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! Φοβάμαι ότι πολύς κόσμος θα βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων...

 

 

Υ.Γ. Να γίνεται σαφής διαχωρισμός όταν λέμε αναθεώρηση εννοούμε της οικοδομικής άδειας ή του ΚΕΝΑΚ;;;;

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο ερώτημα που έχω τώρα και το ψάχνω, μηχανικός της πολεοδομίας μου είπε ότι αν έχει κατασκευαστεί το κέλυφος (οι μονώσεις κλπ), στην αναθεώρηση πάμε με παλιές ΤΟΤΕΕ και 1.29, ενώ αν δεν έχει κατασευαστεί κέλυφος και π.χ. είσαι στα μπετά, τότε πάμε με νέες ΤΟΤΕΕ και 1.31.

  1. Για όσα ολοκληρώθηκαν: Το αυτονόητο και το πιο λογικό είναι όταν έχει ολοκληρώσει τα απαιτούμενα του προηγούμενου ΚΕΝΑΚ (και τα ολοκλήρωσες με βάση τον παλιό κανονισμό εφόσον η άδεια ξεκίνησε εκεί) να μην ζητείται να τηρήσεις το νέο κανονισμό εκ των υστέρων.
  2. Για όσα δεν ολοκληρώθηκαν αλλά η άδεια κατατέθηκε στην ισχύ του προηγούμενου κανονισμού και η άδεια ισχύει ακόμα: Επίσης ακόμα και αν δεν ολοκλήρωσες η άδεια ισχύει με τη ΜΕΑ που έχεις καταθέσει άρα πάλι εκεί τηρείς ότι έχεις στη ΜΕΑ (τις προηγούμενες ΤΟΤΕΕ). Αυτό στον προηγούμενο ΚΕΝΑΚ δόθηκε και σε εγκύκλιο. Το ψάχνω να το ποστάρω.
  3. Το πρόβλημα προκύπτει εάν δεν τα έχεις ολοκληρώσει και η ισχύς της άδειας έληξε. 2 ερωτήσεις είναι: Η αναθεώρηση κατατίθεται στην ισχύ του νέου κανονισμού; Η αναθεώρηση αφορά νέο δομικό στοιχείο στο κτίριο; Για μένα πρέπει να τηρήσει το νέο κανονισμό εφόσον καταθέτει στο νέο ΚΕΝΑΚ και τοποθετεί στο νέο ΚΕΝΑΚ.

 

Στην 1.31 υπάρχει ο τύπος "Νέο (Κ.ΕΝ.Α.Κ.)" που αφορά νέο κτίριο με βάση τον προηγούμενο κανονισμό. Το θέμα είναι τι συντελεστή θα επιλέξεις μάλλον. Της ΜΕΑ (που έγινε με τις παλιές ΤΟΤΕΕ) δεν είναι το λογικό ; Μπορείς να την "αμφισβητήσεις" είναι το θέμα. Εδώ η ΤΟΤΕΕ-20701-1 λέει ότι εάν δεν υπαρχει προφανής λόγος δεν αμφισβητείς ούτε του Κ.Θ.Κ.

Υπάρχει περίπτωση να χάνεις το "Β";

Πάντως η τροποποίηση της ΚΥΑ έλυσε θέματα με τον συμψηφισμό μέσω της επίτευξης εν. αναβάθμισης όπου πρακτικά το 2ο ΠΕΑ εκδίδεται με την 1.29 για να συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η "Συνολική επιφάνεια" που δηλώνεται στην καρτέλα "Γενικά" του κτηρίου να διαφέρει από την "Συνολική επιφάνεια" που δηλώνεται στην καρτέλα "Γενικά" της ζώνης;

 

Το λέω αυτό με ένα συγκεκριμένο παράδειγμα: Κατάστημα ισόγειο 25m2 έχει κλειστό πατάρι 25m2 που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους γιατί έχει κλείσει η πρόσβαση που υπήρχε. Στο πατάρι θα τοποθετηθούν μηχανήματα και η πρόσβαση σ' αυτό γίνεται με (κινούμενη) σκάλα εξωτερικά του καταστήματος μέσω παραθύρου. 

 

Επομένως έχω να μελετήσω ένα κατάστημα με συνολική επιφάνεια στην καρτέλα του κτηρίου ίση με 50m2 (25m2 θερμαινόμενο ισόγειο και 25m2 Μ.Θ.Χ. του παταριού με διαχωριστική επιφάνεια το δάπεδο του παταριού) ενώ στην καρτέλα της ζώνης  η "Συνολική επιφάνεια" που πρέπει να δηλώσω είναι ίση με 25m2 αφού όπως αναγράφεται στην Βοήθεια του προγράμματος:

  • Συνολική επιφάνεια (m2). Εισάγεται το συνολικό εμβαδόν δαπέδου της θερμικής ζώνης, το οποίο, σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, θεωρείται θερμαινόμενο, λαμβάνοντας υπόψη τις εξωτερικές διαστάσεις της κατασκευής.
Υ.Γ. Η πραγματικότητα είναι: Το πατάρι είναι Μ.Θ.Χ. και τον μελετώ γιατί είναι δηλωμένο και στο συμβόλαιο και στο Ε9. Αν σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ θα έπρεπε να θεωρείται θερμαινόμενο (όπως λέει η βοήθεια) τότε θα πρέπει να βάλω στη ζώνη συνολική επιφάνεια ίση με 50m2. Μου φαίνεται ότι τα δύο αυτά είναι σε αντιδιαστολή μια που ως θερμαινόμενη επιφάνεια στην καρτέλα Γενικά του κτηρίου πρέπει να δηλώσω 25m2.
Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.