Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1. πχ με αέρα, με έδαφος, με ΜΘΧ, με ηλιακό χώρο.

2. Αν δεν είναι ριζική ανακαίνιση απ ότι καταλαβαίνω το Β ΠΕΑ πάλι "Παλιό" δεν θα είναι στην κατηγορία κτιρίου; Είναι κλειστές οι θερμογέφυρες στο "παλιό" ως τύπο κτιρίου.

Το θέμα είναι αν θα πρέπει να προσθέσεις u+0.2 εφόσον υπάρχει μόνωση πλέον. Πιστεύω ναι.

 

Κανονικά στην τοποθέτηση συνολικής θερμομόνωσης πρέπει να υπολογίζονται αναλυτικά. Αυτό είναι το σωστό σε θεωρητικό επίπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις 1+2. Εάν προσθέσεις u+0.2 δεν κινδυνεύουμε να τεθούμε εκτός των ορίων των ελάχιστων απαιτήσεων ΚΕΝΑΚ(για το εξοικονομώ το λέω)? 

Link to comment
Share on other sites

Θα φαίνεται έτσι. Στην πράξη το νέο δομικό στοιχείο τηρεί τον ΚΕΝΑΚ. Το κτίριο συνολικά δεν τον τηρεί.

Πιστεύω ότι και αυτοί οι άνθρωποι που μας ελέγχουν ξέρουν τι λένε οι ΤΟΤΕΕ επακριβώς και το πραγματικό είναι να πιάσεις την αναβάθμιση και ότι λες να το βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ατομικός λέβητας πετρελαίου βρίσκεται στο κλιμακοστάσιο (κολλητά με τοίχο του σπιτιού). Να τον μελετήσω σαν τοπικό σύστημα ή σαν κεντρικό (με δίκτυο διανομής) επειδή δεν είναι σε "μπαλκόνι" 'ή "μεσα στο σπίτι";; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-102160-0-16248700-1518376407_thumb.jpg

Edited by janus
Link to comment
Share on other sites

Θα φαίνεται έτσι. Στην πράξη το νέο δομικό στοιχείο δεν τηρεί τον ΚΕΝΑΚ. Το κτίριο συνολικά δεν τον τηρεί.

 

Μάλλον ανάποδα τα έγραψες :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ατομικός λέβητας πετρελαίου βρίσκεται στο κλιμακοστάσιο (κολλητά με τοίχο του σπιτιού). Να τον μελετήσω σαν τοπικό σύστημα ή σαν κεντρικό (με δίκτυο διανομής) επειδή δεν είναι σε "μπαλκόνι" 'ή "μεσα στο σπίτι";; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εγω βλεπω δικτυο διανομης και μαλιστα αμονωτο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ανάποδα τα έγραψες :smile:

Οχι dib. Αλλο καταλαβα και απαντησα.

Το δομικο εχει u πχ 0.5 πραγματικο. Τηρει τον κενακ το δομικο. U < Umax που ισχυει.

 

Στο xml ομως σαν παλιο κτιριο καπου πρεπει να μπει η προσαυξηση. Εκει φαινεται οτι δεν τηρειται U<Umax ενω στην πραξη εχει τηρηθει.

 

Το κτιριο συνολικα δεν τον τηρει γιατι Um>Um,max.

Ειτε γιατι στα υπολοιπα δομικα που δεν εγινε παρεμβαση ο συντελεστης καθενος ειναι off ειτε γιατι εξαιτιας θερμογεφυρων (τις προσαυξησεις) δεν τηρει το Um,max.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Ατομικός λέβητας πετρελαίου βρίσκεται στο κλιμακοστάσιο (κολλητά με τοίχο του σπιτιού). Να τον μελετήσω σαν τοπικό σύστημα ή σαν κεντρικό (με δίκτυο διανομής) επειδή δεν είναι σε "μπαλκόνι" 'ή "μεσα στο σπίτι";; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εγω βλεπω δικτυο διανομης και μαλιστα αμονωτο

 

Εγω πάλι νομίζω οτι λόγω της θέσης του (κολλητά όπως μας λες στον τοίχο του σπιτιού) θα μπορούσε να θεωρηθεί τοπικό. Έτσι δεν θα ήταν άμα είχε ατομικό λέβητα πετρελαίου στο μπαλκόνι του; Ή παίζει ρόλο που η θέση τώρα ανήκει σε κοινόχρηστο χώρο; 

 

Άς διαφωτήσει κάποιος εμπειρος να μάθουμε και όσοι δεν ξέρουμε  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το μήκος που έχει η σωλήνα προσαγωγής για να μπεί στο εξεταζόμενο χώρο (στη φωτο πάει προς τα δεξιά).

Αν το συνολικό μήκος της προσαγωγής ξεπερνάει το θεωρητικό μήκος του ''τοπικού συστήματος'' (1-1,5μ) , λαμβάνεται ως κεντρική μονάδα και με απώλειες δικτύυ διανομής.

 

Όπως το βλέπω στη φωτο, η σωληνα προσαγωγής (κατ' αρχήν αμόνωτη άρα πολλές απώλειες) εξέρχεται με ένα τμήμα καπως κατακόρυφο (πλαγιαστό) και στη συνέχεια σε οριζόντιο τμήμα που πάει δεξιά ... πόσο δεξιά ?

 

Συνεπώς  θα το λάμβανα ως κεντρική μονάδα, λόγω απωλειών στο δικτύυ διανομής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με dib περί κεντρικού.

Νομίζω το μήκος L του δικτύου διανομής είναι βασικό και φαίνεται να μην είναι τοπικό.

 

Άλλο ένα κριτήριο είναι ο σχεδιασμός νομίζω.

Τα συνήθη συστήματα λέβητα καυστήρα σχεδιάστηκαν (συνήθως) με την ΤΟΤΕΕ 2411/86 για διανομή και την 2421/86 (μέρος 1 και 2) για την παραγωγή ως κεντρικά συστήματα κυρίως.

Αυτο που συζητάμε είναι αν μπορεί να θεωρηθούν και τοπικά σε μικρό μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.