Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να το αντιμετωπίσω όλο ως έναν ενιαίο τοίχο (τοίχος - τζαμαρία μαζί δηλαδή) ύχους 5m (όσο είναι περίπου το ισόγειο με το πατάρι μαζί), όταν θα περνάω τους τοίχους, σαν να μην υπήρχε καν το πατάρι; Μπορώ να το κάνω αυτό και απλά να λάβω υπόψη τα τετραγωνικά του παταριού στα συνολικά τετραγωνικά;

 

 

 

Τι εννοείς θα το αγνοούσες; Το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω εντελώς, εφόσον αναφέρονται τα τετραγωνικά του παταριού στο συμβόλαιο... Απλά σκέφτομαι να μετρήσω τα τετραγωνικά του παταριού όπου μπαίνουν ταμπέλες με τετραγωνικά (ψύξη θέρμανση κλπ με τους αντίστοιχους όγκους) και δε νομίζω ότι με επηρεάζει αν θεώρησω την τοίχο ενιαίο μετά, έτσι δεν είναι;

 

 

αυτό εννοούσα, απλά στη βιασύνη μου δε το γραψα καλά

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, κι όπως φαίνεται τώρα, θα το αντιμετώπιζα καταρχήν σαν μια θερμική ζώνη, με θεωρητικά Η/Μ συστήματα (πλην του φωτισμού). Οπότε το εμβαδό του δαπέδου του παταριού θ το πρόσθετα σε αυτό του ισογείου.

 

Και γω όπως το περιγράφει ο panos το έχω κάνει σε 3-4 καταστήματα, με τη διαφορά οτι στο ΠΕΑ βάζω Χ τμ και στον όροφο γράφω σε παρένθεση (με πατάρι).

Στα Η/Μ, το λαμβάνω ως 1 ΘΖ, αλλα στο φωτισμό προσθέτω και αυτά του παταριού

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dib, αλλά δεν κατάλαβα, τι ακριβώς γράφεις στο ΠΕΑ;;; Εννοείς εκεί που λέει συνολική επιφάνεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΕΑ, εκεί που γράφει ''αριθμός ιδιοκτησίας'' (κάτω απο το Κτήριο     Τμήμα κτηρίου) γράφω : ΙΣ (με πατάρι 75 τ.μ.)

 

edit

 

Στη συνολική επιφάνεια βάζω μόνο τα τ.μ. της κάτοψης του ισογείου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται

 

Στη δική μου περίπτωση, η οικ. άδεια ήταν πριν το '75 (?) που τα πατάρια δεν μετράγανε στο συντελεστή δόμησης

 

Αν η δική σου περίπτωση είναι μετά το '75, θα πρέπει να να βάλεις τα συνολικά (ΙΣ + Πατάρι)

Link to comment
Share on other sites

αυτό εκανα μέχρι το Φλεβάρη , όμως από τότε δεν παίζει ρόλο τί έχει μετρήσει στο σ.δ και μπαίνουν όλα στα συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κάνω και μία άλλη ερώτηση για το μαγαζί που έδειξα στη φωτογραφία πιο πάνω χτες, αλλά ξέχασα.

Το μαγαζί έχει ύψος κανονικά 5m αλλά στο μισό τμήμα του το έχει χαμηλώσει με γυψοσανίδα για αισθητικούς λόγους στα 3 μέτρα. Μπορώ με ακρίβεια να υπολογίσω τον ακριβή όγκο του καταστήματος αλλά στην ταμπέλα στο λογισμικό που ζητάει τυπικό ύψος τι θα βάλω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.