Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Λες δηλαδή για τα επόμενα 70τμ, να βάλω λέβητα ΚΑ σαν να ήταν το κύριο σύστημα με τη διαφορά στους μήνες να παίζω 0.3 τζάκι, 0.7 λέβητας, ώστε σύνολο 1?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 100 m2 το διαμέρισμα και δεν έχει κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης παρά μόνο το τζάκι, τότε ναι.

Αν όμως έχεις π.χ. 100 m2 από τα οποία τα 50m2 είναι σαλόνι-τραπεζαρία και θερμαίνεται μόνο από το τζάκι ενώ στα υπόλοιπα 50 m2 υπάρχουν π.χ. θερμοπομποί ή θερμοσυσσωρευτές, τότε θα έχει 3 συστήματα: 0,3 το τζάκι , 0,2 ο λέβητας κ.Α. και 0,5 ηλεκτρισμό. με τους αντίστοιχους βαθμούς απόδοσης

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνω το ΠΕΑ σε μεζονέτα που θα ενοικιαστεί και ο ενδιαφερόμενος έχει κάνει και προσύμφωνο αγοράς με τον ιδιοκτήτη. Μπορώ σ' αυτή τη περίπτωση να βγάλω το πιστοποιητικό στο όνομα του ενοικιαστή? Το πιστοποιητικό τώρα θα βγει για το ενοίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορεί να βγει στο όνομα  του ενοικιαστή, καθώς προς το παρόν δεν αποτελεί ιδιοκτησία του. Πρό-σύμφωνο αγοράς έχει υπογραφεί και όχι συμβόλαιο πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, μια ερώτηση ως προς την απαίτηση ΠΕΑ κατά τη μεταβίβαση ενός ακινήτου (πώληση προς τρίτο, όχι γονική παροχή..)

Το ακίνητο είναι προ του έτους 1955 και αποτελείται από ισόγειο όροφο 42 τμ και ανώγειο όροφο 41 τμ δίχως σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Για το παραπάνω ακίνητο απαιτείται ΠΕΑ λόγω εμβαδού ή όχι?

Θεωρώ πως ναι αλλά η συμβολαιογράφος που έχει αναλάβει την αγοραπωλησία δεν έχει περιλάβει το ΠΕΑ στα απαραίτητα έγγραφα για τη πράξη.

Τις γνώμες σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σου yian. Πιστεύω πως απαιτείται.

 

Η συμβολαιογράφος όμως για να "υποχρεώσει" τον πελάτη της θα του είπε:

Έχουμε κατοικία 41 τμ στον όροφο => όχι ΠΕΑ

και

Αποθήκη 42 τμ στο ισόγειο => απαλάσσεται από ΠΕΑ

 

Άρα δεν θέλουμε ΠΕΑ.

 

 

Όπερ έδει δείξαι......

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει γίνει σύσταση δεν θεωρείται μία οριζόντια; Και επειδή είναι μεγαλύτερο από 50 τμ άρα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι τελείως σίγουρος, πως μπορεί να γίνει σύσταση κατά την μεταβίβαση ορόφου ή και διαμερίσματος ακόμα. Παλαιότερα γίνονταν....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος που αποσυνέδεσαν το ιδιοκτησιακό καθεστώς από το ΠΕΑ και εισήγαγαν την έννοια της "κτηριακής μονάδας".

(ν4122/2013)

 

Θα γίνει χειρότερο μπάχαλο τώρα.

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.