Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν δεν είναι μία Ο.Ι. αλλά δύο, θέλει ΠΕΑ;

Λογικά όχι, έχεις δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες με εμβαδόν < 50 τμ. άρα κλασσική περίπτωση εξαίρεσης από ΠΕΑ.

 

Αφού δεν έχει γίνει σύσταση δεν θεωρείται μία οριζόντια; Και επειδή είναι μεγαλύτερο από 50 τμ άρα θέλει.

Συμφωνούμε..

 

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι τελείως σίγουρος, πως μπορεί να γίνει σύσταση κατά την μεταβίβαση ορόφου ή και διαμερίσματος ακόμα. Παλαιότερα γίνονταν....

Αυτό όντως χρίζει διευκρίνησης από τη συμβολαιογράφο διότι παρασύρει και τον αριθμό των βεβαιώσεων του 4178 που θα πρέπει να εκδοθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το Ν4122/2013 η έκδοση ΠΕΑ αποσυνδέθηκε από την οριζόντια ιδιοκτησία και πλέον εισήχθη η έννοια της "κτηριακής μονάδας".

 

Ορισμός:

«Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση και από μένα.

Κάνω τη ΜΕΑ για μία μικρή ισόγειο κατοικία 55 τετραγωνικών, την οποία ο ιδιοκτήτης έχει αποφασίσει να θερμάνει με λέβητα πετρελαίου. Ωστόσο για ψύξη δεν έχει σκεφτεί κάτι και δεν ξέρω και αν θέλει να βάλει. Μπορώ στη μελέτη να βάλω το θεωρητικό όπως κάνουμε δηλαδή στα ΠΕΑ, ή θα πρέπει να τον υποχρεώσω να αποφασίσει για κάποιο είδος ψύξης του σπιτιού (πχ κλιματιστικά) γιανα δειχθεί και στη μελέτη;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Aν καταφέρεις και βγάλεις το σπίτι "Β" χωρίς κλιματιστικά, όλα καλά.

Αλλιώς πρέπει να βάλεις κάτι, το οποίο θα εγκατασταθεί κανονικά, ώστε μετά την αποπεράτωση να βγεί "Β" και το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Aν καταφέρεις και βγάλεις το σπίτι "Β" χωρίς κλιματιστικά, όλα καλά.

 

 

Να μην βαλω τπτ καθόλου στη μελέτη δεν γίνεται... Πρέπει να φαίνεται ένα σύστημα ψύξης.. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

SOS!έχω ένα διαμέρισμα του ΟΕΚ (διπλοκατοικία), το μόνο που έχω είναι παραχωρητήριο. Δεν αναφέρεται πουθενά άδεια, παρά ένα σχεδιαγραμμα της τεχνικής υπηρεσίας ΟΕΚ.

Απο το παραχωρητήριο καταλαβαίνω ότι το 1989 είχε πάντως κατασκευαστεί?

Τι άδεια βάζω και τι χρονολογία κατασκευής??

πώς τα βρίσκω? του οεκ πάνε πολεοδομία?

παραχωρητήριο οεκ.pdf

Link to comment
Share on other sites

.........  παρά ένα σχεδιαγραμμα της τεχνικής υπηρεσίας ΟΕΚ.

 

Αυτό που λέει το σχεδιάγραμμα της τεχνικής υπηρεσίας ΟΕΚ, 13-8-86

 

Βαλε χρονολογία οικ. άδειας 1986, αφου τον Αύγουστο του '86 ήταν στα σχέδια, μέχρι τελος του χρόνου βγάλανε την οικ. άδεια... ΑΝ βγάλανε :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή που έτυχε κάτι αντίστοιχο, έψαξα και βρήκα την άδεια.

Οι αρμοδιότητες του ΟΕΚ έχουν πάει στον ΟΑΕΔ. Ψάξτε στον ΟΑΕΔ τον υπάλληλο που έχει χρεωθεί το αρχείο του ΟΕΚ. Ίσως χρειαστεί να κλείσετε ραντεβού ή να πάτε συγκεκριμένη ημέρα καθώς δεν είναι συνέχεια ανοιχτά τα γραφεία του ΟΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.