Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

έχω και εγώ μία απορία. Η περίπτωση που μου έχει τύχει είναι ένα ενιαίο κτίριο κατά την άδεια "πολυσυνεργείο". Ο ιδιοκτήτης λοιπόν το έχει χωρίσει σε μεμονωμένα καταστήματα τα οποία και έχει μισθώσει στο παρελθόν πριν την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ. Σήμερα θέλει να μισθώσει ένα από αυτά. 

 

Η ερώτηση είναι το ΠΕΑ θα είναι για το συγκεκριμένο κατάστημα ή για το σύνολο του κτιρίου????

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αποτυπώνεις πραγματική κατάσταση,οπότε αν το ένα μαγαζί  έχει γίνει π.χ 3 και σου ζητάει ΠΕΑ μόνο για αυτό,για αυτό μόνο θα βγάλεις.Στην περιγραφή της ιδιοκτησία ςπου θα σου ζητηθεί στο buildingcert,μπορείς να κάνεις το εξής:
Αν η αρχικά η μία μεγάλη ιδιοκτησία περιγραφόταν στη σύσταση ως π.χ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ-1,και εσύ θα κάνεις το ΠΕΑ για το ένα από τα 3 καταστηματάκια που έχουν προκύψει (το ανατολικό ας πούμε),μπορείς να γράψεις "Ανατολικό τμήμα ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ-1" ή κάτι αντίστοιχα.Σε 1-2 περιπτώσεις που μου είχαν τύχει παλιότερα αν θυμάμαι καλά έτσι είχα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ΠΕΑ για γραφεία όπως το  σχήμα στο συνημμένο.

 

Εχω αποφασίσει να θεωρήσω 2 ΘΖ ανεξάρτητες (γραφεία + WC) και 1 ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο - σκαλες)

 

Ποιά η γνωμη σας για το τρόπο εξέτασης ?

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που δεν μου έρχεται στο μυαλό ?

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη

 

Ευχαριστω

Σχέδιο κάτοψης.doc

Link to comment
Share on other sites

Όχι χσησιμεύει για τη πρόσβαση του Α΄ορόφου και το δώμα (δεν έγραψα οτι αφορά γραφεία στο Α')

 

Τι άλλάζει αν είναι κοινόχρηστο ή όχι ?

 

Ούτως ή άλλως δεν θερμαίνεται...

 

 

edit

Το WC είναι χτισμένο στο μπαλκόνι (εννοείται αυθαιρετα)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Για ενοίκιο είναι; Προσωπικά θα έβλεπα τι νοικιάζει. Νοικιάζει και το κλιμακοστάσιο;

 

Αν είναι κοινόχρηστο δεν θα το μελετούσα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για τις απαντήσεις σδου

 

Νοικιάζει τα γραφεία και το WC, που όμως έχουν κάποια απόσταση μεταξύ του και μεσολαβεί το κλιμακοστάσιο

 

Εγω στο 1ο μήνυμα έγραψα οτι θεωρώ 2 ΘΖ και 1 ΜΘΧ και εννοείται οτι αφού εξετάζω και το ΜΘΧ θα τον πληρωθώ, στην ουσία πληρωνομαι για όλη τη κάτοψη του ορόφου

 

Το ερώτημα μου έχει να κάνει αν είναι σωστός ο υπολογισμός που κάνω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που δεν τον γνωριζω (ή μου διαφεύγει)...

Link to comment
Share on other sites

Μένω αλλού εγώ.  Σκέψου πως με ένα συμβόλαιο νοικιάζει την μία πλευρά ενός κτιρίου και την άλλη πλευρά του κτιρίου που απέχουν μεταξύ τους 50μ. Θα τα εξετάσεις σαν ένα;

 

Ο υπολογισμός που κάνεις μου δείχνει σωστός. Αλλά περίμενε και κάποιον άλλο.... γιατί εμένα δεν με κάθεται καλά το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.