Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εφόσον επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα και δεν διαχωρίζονται σαφώς οι δύο χώροι, εγώ προσωπικά δε θα αγνοούσα το υπόγειο και θα το έβαζα στην ίδια ζώνη με το ισόγειο.

 

Αν υπάρχει διαχωριστική επιφάνεια και οι χώροι χωρίζονται μεταξύ τους,εγώ προσωπικά θα περιέγραφα ως ΜΘΧ το υπόγειο και για το U του δαπέδου του ισογείου θα πήγαινα από τον πίνακα 3.4β σελίδα 49 (U=2 κάτω κάτω) ή από τον πίνακα 3.5 ανάλογα σεποια περίπτωση είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόκειται για στατικά ανεξάρτητα κτίρια, αλλά για κτίρια με κοινό φέροντα οργανισμό, τότε θα αντιμετώπιζα το καθένα από αυτά όπως λέει ο emnikol, δηλαδή σαν "τμήμα κτιρίου" με χρήση "πολυκατοικία". Και επιπλέον, αν οι υπόγειοι μη θερμαινόμενοι χώροι τους ήταν σε επαφή μεταξύ τους (με διαχωριστικούς τοίχους), θα έκανα και τη θεώρηση του U/2 για το δάπεδο, την πόρτα και τον τοίχο προς τον μ.θ.χ., καθώς μεταξύ των δύο μη θερμαινόμενων χώρων θεωρητικά δεν υπάρχει θερμική σύζευξη, οπότε (κατά ΚΕΝΑΚ) έχουμε έναν ενιαίο μ.θ.χ. που έρχεται σε επαφή και με τις δυο μεζονέτες (τμήματα κτιρίου).

 

Αν δεν υπάρχει διαχωριστικός τοίχος προς το υπόγειο της καθεμιάς μεζονέτας, τότε πάλι βρίσκω πιο σωστή την αντιμετώπιση του emnikol, δηλαδή την θεώρηση δύο θερμικών ζωνών. Μια το υπόγειο με θεωρητικά Η/Μ συστήματα και μια όλους τους υπολοίπους ορόφους, με ότι υφιστάμενο σύστημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δε νομίζω ότι ο emnikol μίλησε για δύο θζ. Αφου λέει στα τετραγωνικα του θερμαινομενου χώρου θα προσέθετε και αυτά του υπογείου. Άρα εννοεί μία θζ. Αν κατάλαβα καλά...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν έχω κάνει ΠΕΑ αλλη φορά με κεντρικό λέβητα φ.α, ειναι κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα?

ουσιαστικά α) πάλι κάνω υπερδιαστασιολόγηση κανονικά όπως με το πετρέλαιο και βάζω δ.δ και βοηθητικά?

β) οι θερμοκρασίες του μέσου συνήθως?

Γ) πάλι ζητώ φ.συντηρησης

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, κανονικά

β) όπως του πετρελαίου (νομίζω)

γ) Ναι, αλλά θα το βρεις σίγουρα να βρίσκεται σ' ένα διαφανές πλαστικό, κρεμασμένο στον τοίχο του Λεβητοστασίου, γιατί όλοι οι διαχειριστές "φοβούνται" το αέριο να μην κάνει μπάμ και το "προσέχουν" (δεν ξέρω αν τους αναγκάζει και η ΕΠΑ)

δ) Πρόσεξε αν έχει κεντρικό boiler για ζεστό νερό χρήσης ή όχι. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει. Κάθε διαμέρισμα έχει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα για Ζ.Ν.Χ. (μιλάω για Θεσσαλονίκη σε 3 που μου έχουν τύχει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το α,γ που ρωτάς ναι.....για το β νομίζω 70-50 παίζουν δεν το έχω κάπου πρόχειρο....

 

Ποιο καλό παιδί θα μου πει πως συμπληρώνουμε την καρτέλα για ενεργειακό τζάκι?

Ξεκινάω

τύπος..ανοικτή εστία καύσης?

πηγή ενέργειας..βιομάζα? ή βιομάζα τυποποιημένη?

Ισχύ που το βλέπουμε? δεν υπάρχουν έντυπα...

β.α......50%? (δεν θα μου ρίξει πολύ το κτίριο?)

δίκτυο διανομής .....ισχύ ότι πριν, β.α 100%?

τερματικές...1?

βοηθητικές.....?

Link to comment
Share on other sites

Πηγή βιομάζα

Ισχύ, είτε την γράψεις είτε όχι δεν επιρεάζει τη κατάταξη, αν δεν γνωρίζεις βάζεις παύλα ή 0 (δεν θυμάμαι)

Ναι, β.α = 50% (μέσος βαθμός απόδοσης

Δίκτυο ... έχεις σωληνώσεις μεταφοράς θερμότητας ? Δεν νομίζω, άρα β.α. = 1

Τερματικές, πιν. 4.12 (σελ 108 - ΤΟΤΕΕ 1)

Βοηθητικές, οχι δεν έχεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψη σου ότι το τζάκι καλύπτει maximum 30m2. Αν η επιφάνεια  είναι μεγαλύτερη θα πρέπει να προσθέσεις λέβητα πετρελαίου Κ.Α. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.