Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Εγώ πάντως θα στέλνω όσους πελάτες μου δεν συμφωνούν με την αμοιβή που θα τους ζητήσω για τη μεταπήδηση της δήλωσής τους στο νέο νόμο, στον καλαφάτη για να τους κάνει τη ρύθμιση, μαζί με την έντυπη παραίτησή μου από τη δουλειά του 4014. Κι αν βρουν μηχανικό να τους την κάνει φτηνότερα, να μου ....τρυπήσουν τη μύτη!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα γίνω γραφική αν ρωτήσω "που ειναι το τεε που διασφαλίζει τα επαγγελματικά μας δικαιώματα;;;"

Εχουν εκλογές τον αλλο μηνα βλέπω και μας περιμένουν να ψηφίσουμε!!!!Απορώ με τους συναδέρφους που θα μπουν στον κοπο να πανε ........

Link to comment
Share on other sites

Το τεε μας βαζει να τρεχουμε σαν τρελοι, μπας και προλαβουμε να ανεβασουμε σχεδια, χωρις καμια επισημη ενημερωση, χωρις διευκρινισεις τι περναει στον 4178 και τι οχι,  με ενα δεδοτα το οποιο ειναι προσχεδιο και οχι νομος, με μια μελετη στατικης επαρκειας που κανεις δεν ξερει πως θα γινει...

 

Θεωρω αδιανοητο,  να μην βγαλουν μια επισημη ανακοινωση, παρατασης σχεδιων για 2-3 μηνες, ωστε να τρεξουμε βασισμενοι σε αυτο και οχι σε φημες...

 

ποση καταντια πλεον?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα στέλνω όσους πελάτες μου δεν συμφωνούν με την αμοιβή που θα τους ζητήσω για τη μεταπήδηση της δήλωσής τους στο νέο νόμο, στον καλαφάτη για να τους κάνει τη ρύθμιση, μαζί με την έντυπη παραίτησή μου από τη δουλειά του 4014. Κι αν βρουν μηχανικό να τους την κάνει φτηνότερα, να μου ....τρυπήσουν τη μύτη!!!

Να μην το κάνεις, θα τους κάνεις την κουβέντα όπως λέει ο Υπουργός "έχεις κάνει τη μισή δουλειά ενώ εγώ σου έδωσα μια αμοιβή Α να την κάνεις όλη, τώρα που θα πας στο νέο νόμο θα ζητήσεις την μισή Α και ξανά την Α αφού θα την ξανακάνεις".

Ταδε εφη

Σκληροπυρηνικός Joe

Link to comment
Share on other sites

θα γίνω γραφική αν ρωτήσω "που ειναι το τεε που διασφαλίζει τα επαγγελματικά μας δικαιώματα;;;"

Εχουν εκλογές τον αλλο μηνα βλέπω και μας περιμένουν να ψηφίσουμε!!!!Απορώ με τους συναδέρφους που θα μπουν στον κοπο να πανε ........

post-2272-0-46759100-1380707971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Το τεε μας βαζει να τρεχουμε σαν τρελοι, μπας και προλαβουμε να ανεβασουμε σχεδια, χωρις καμια επισημη ενημερωση, χωρις διευκρινισεις τι περναει στον 4178 και τι οχι, με ενα δεδοτα το οποιο ειναι προσχεδιο και οχι νομος, με μια μελετη στατικης επαρκειας που κανεις δεν ξερει πως θα γινει...

 

Θεωρω αδιανοητο, να μην βγαλουν μια επισημη ανακοινωση, παρατασης σχεδιων για 2-3 μηνες, ωστε να τρεξουμε βασισμενοι σε αυτο και οχι σε φημες...

 

ποση καταντια πλεον?

Οταν φωναζα και ελεγα τι κανουμε βρε παιδια????

ΚΑΝΟΥΜΕ ΨΕΥΔΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ''ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ'' ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ....

οι περισοοτεροι βγηκανε να με φανε......

εισαι απο τους λιγους που εχει καταλαβει οτι αυτο που κανουμε ειναι λαθος!!!

 

ρωταω πως θα κανουμε το δεδοττα βρε παιδια???

απαντηση αφου μας ειπε ετσι το τεε....ο ταδε συλλογος, ο ετσι.. ο γιουβετσι.......ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ παιδια!!!

 

το ΤΕΕ ομως ειδατε οτι καλυψε τον κ$%ο του....αααα λεει η τρωτοτητα θα ισχυσει μονο αν εγκριθει απο το υπουργειο......

 

να μην πω για την στατικη μελετη......

αφου ετσι γινεται η στατικη ελεγε ο ενας.....αφου μου το ειπε ο γιωργος...οχι αφου ετσι λεει ο παναγιωτης....

 

παιδια εμεις φαγωνομαστε να ανεβασουμε σχεδια μεχρι 30/09 ενω ο νομος ειναι ξεκαθαρος οτι πηρε 1 1/2 παραταση δυστυχως ξανα βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας!!

σαν να μου λεει ο αστυνομς δεν σε συλλαμβανω και εγω να του λεω οχι ελα βαλεμε μεσα.....

αντι να παμε ολοι εξω απο την Νκης καθομαστε στα γραφεια μας....με πρωτο εμενα φυσικα.... :???: :???:

 

 

τουλαχιστον δεν μας εκθέσανε!!!

 

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%A00-%CE%A3%CE%99%CE%

βομβα...παω για εκτυπωση...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτο που παρεθεσε η ioannat, Β2 2η και 3η παραγραφος:

 

i) Επισημαίνεται ότι ακόμη και αν έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου σύμφωνα με πράξη υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν.4014/2011 αλλά δεν έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια, η υποβολή των στοιχείων και των σχεδίων και συνεπώς και η μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης θα πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την καταληκτική ημερομηνία του Ν.4178/2013 (6-2-2015).

ii) Σε περιπτώσεις όπου από την μεταφορά των στοιχείων το πρόστιμο που υπολογίζεται με το νέο νόμο είναι μεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το επιπλέον ποσό και θα εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης σύμφωνα με το ποσό που έχει υπολογιστεί.

 

 

απο αυτα τα 2 καταλαβαινει καποιος οτι σε περιπτωσεις που εχουμε ολοκληρωμενη υπαγωγη χωρις σχεδια, κανουμε μεταφορα στον 4178 μεχρι 6/2/2015 (νομιζω απο την στιγμη που θα γινει η μεταφορα, θα πρεπει να υποβληθουν τα σχεδια σε 6 μηνες), κατα την οποια και μεγαλυτερο να βγαινει το προστιμο, δεν υπαρχει προβλημα διοτι θα ολοκληρωνεται η τελικη υπαγωγη με το ποσο που ειχε υπολογιστει με τον 4014.

 

κανω καπου λαθος? αν ειναι ετσι, οντως δεν εκτεθηκαμε.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα σε περιπτώσεις του ν4014 που δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία δεν θα καταβληθεί το τυχόν υπερβάλλον πρόστιμο που ίσως προκύψει από την μεταφορά.

Άρα είτε είναι ολοκληρωμένες είτε δεν είναι (με την παραπάνω σημείωση), δεν μεταβάλλεται το πρόστιμο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.