Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

 
Δεν την ήξερα αυτήν την τροποποίηση
 
Συνεπώς ο χώρος του καταστήματος είναι Κύριος Χώρος, και το πατάρι βοηθητικός ούτως ή αλλιώς!
 
@bello : Ευχαριστώ πολύ!


Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κτίριο, ισόγειο και υπόγειο από 50 τ.μ. το καθένα σε μία ιδιοκτησία.

Δεν υπάρχει παράβαση στα πολεοδομικά μεγέθη παρά μόνο σε:

 

1) Σκάλα μεταξύ υπογείου και ισογείου η οποία κατασκευάστηκε μεγαλύτερη με συνέπεια από την οροφή υπογείου η οπή του κλιμακοστασίου να είναι μεγαλύτερη (σχεδόν η διπλάσια).

2)WC το οποίο έχει κατασκευαστεί σε διαφορετική θέση από αυτή που φαινεται στα σχέδιο αλλά στην ίδια στάθμη (υπογείου) και με τις ίδιες διαστάσεις.

3) Πόρτα εισόδου μετατωπισμένη κατά 3,00μ από τον προηγούμενο μισθωτή.

 

Χρήση: Σχολή οδηγών (και εκπαιδευτήρια)

 

Δίνω ΒΧΚΧ; τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας, Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά από μένα με Υπομονή και Τύχη φέτος...

 

Μετά από πολύωρο διάβασμα, μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο, παρά κατέληξα.... Ήθελα να κάνω πολλές ερωτήσεις, αλλά θα κάνω τις πιο σημαντικές...

 

Λοιπόν, για βεβαίωση χώρου Κυρίας χρήσης Κ.Υ.Ε., σε κτίριο με Άδεια 1965:

 

1) Ελέγχουμε τη νομιμότητα του χώρου. Αν υπάρχει αυθαιρεσία τη νομιμοποιούμε, αλλιώς δεν δίνουμε, σωστά??

 

2) Ελέγχουμε τους κύριους χώρους του καταστήματος, αν πληρούν τις προϋποθέσεις για Κύρια Χρήση (κυρίως το ύψος), σωστά??

 

3) Ελέγχουμε τη χρήση του χώρου ως προς την οικοδομική άδεια:

      α) Αν στην Οικοδομική άδεια φαίνεται Αποθήκη ή Κατοικία τότε πάμε με άδεια Δόμησης και αλλαγή χρήσης??

      β) Αν στην Οικοδομική άδεια φαίνεται Κατάστημα τότε πάμε με άδεια Δόμησης και αλλαγή χρήσης (Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ, Δεκέμβριος 2012, άρθρο 5 παρ.2)??

      γ) Αν στην Οικοδομική άδεια φαίνεται Κατάστημα, αλλά μπορούμε να αποδείξουμε ότι λειτουργούσε σαν ΚΥΕ προ του 1985 (στοιχείο που δεν ξέρω πως μπορώ να αποδείξω), τότε πάμε με άδεια             Δόμησης και αλλαγή χρήσης ή με απλή αναφορά στην Τεχνική Έκθεση??

 

4) Για να αποφύγουμε όλη αυτή τη διαδικασία... επειδή και πριν λίγο καιρό ο συγκεκριμένος χώρος λειτουργούσε ως ΚΥΕ (οβελιστήριο) και τώρα είναι να λειτουργήσει ως Καφενείο, μπορούμε να κάνουμε μεταβίβαση της Άδειας Λειτουργίας, ή είναι προτιμότερο να κάνουμε πιο "καθαρή" δουλειά με την Αλλαγή Χρήσης??

 

5)  Επισυνάπτω τα Δικαιολογητικά για έκδοση Άδειας Δόμησης και Αλλαγής Χρήσης από την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης. Υπενθυμίζω ότι η άδεια της Οικοδομής είναι του 1965, έτσι το θέμα μου είναι στο Διάγραμμα Δόμησης που ζητείται και στο Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. Προφανώς και Διάγραμμα Δόμησης δεν υπήρχε τότε, παρά μόνο μία χονδρική επιμέτρηση Κάλυψης και ορόφων, ενώ το Τοπογραφικό σίγουρα δεν είναι σε ΕΓΣΑ. Επομένως θα πρέπει για μία Άδεια Λειτουργίας να χρεώσω (θεωρώ τον ιδιοκτήτη και όχι τον υποψήφιο ενοικιαστή) έκδοση Άδειας Δόμησης και Τοπογραφικού??? Να γίνει και Διάγραμμα Δόμησης για όλο το κτίριο???

 

6) Στην Άδεια Δόμησης μπορούμε να συμπεριλάβουμε και τυχόν διαφοροποίηση στην εσωτερική διαρρύθμιση? Αλλαγή στην όψη? Ή πάμε με άδεια μικρής κλίμακας?

 

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μέγεθος...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

post-3742-0-20905700-1389002141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω περίπτωση άδειας λειτουργίας ΚΥΕ με Ο.Α. του 73.

Ο χώρος  στην κάτοψη της άδειας φαίνεται σαν κατάστημα.

Εξωτερικά από το κατάστημα έχω χώρο με νομιμοποιημένο μεταλλικό σκέπαστρο.

Ο εξωτερικός χώρος θα χρησιμοποιηθεί και αυτός σαν χώρος πελατών. Από τι εξαρτάται εάν ο εξωτερικός χώρος είναι κύριας χρήσης για ΚΥΕ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώ τη χρήση σε υπόγειο καταστήματος me 4178 .Το υπογειο αυτο ειναι εντελως θαμένο.Τα ποσοστα φυσικου φωτισμου -αερισμου δεν τηρουνται οπως απαιτειται για χωρους κυριας χρησης.Το υψος ειναι ενταξυ.Μπορω να δωσω βεβαιωση χωρου κυριας χρήσης;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Μα αν υπαχθείς στον 4178 για ΥΔΒΧ για το υπόγειο του καταστήματος (το οποίο έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης) τότε κατά παρέκκλιση του ΝΟΚ (και του κτιριοδομικού) μπορεί να κρατήσει την χρήση για 30 χρόνια.

Την βεβαίωση την δίνεις κανονικά.

Θέμα θα προκύψει αν το ειδικό κτήριο χρειαστεί εγκρίσεις φορέων για να λειτουργήσει. Εκεί οι προδιαγραφές πρέπει να είναι σύμφωνα με τα ισχύοντα.

 

Παρακαλώ επιβεβαιώστε τον συλλογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωση κυριας χρήσης θα μου ζητηθει απο φορεα για εγκριση λειτουργίας...Ειναι διαφορετικη απο τη βεβαίωση νομιμοτητας που δινουμε μετα την τακτοποιηση.Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να προχωρησω με τεχνητο φωτισμο-αερισμο

Link to comment
Share on other sites

Μα αν υπαχθείς στον 4178 για ΥΔΒΧ για το υπόγειο του καταστήματος (το οποίο έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης) τότε κατά παρέκκλιση του ΝΟΚ (και του κτιριοδομικού) μπορεί να κρατήσει την χρήση για 30 χρόνια.

Την βεβαίωση την δίνεις κανονικά.

Θέμα θα προκύψει αν το ειδικό κτήριο χρειαστεί εγκρίσεις φορέων για να λειτουργήσει. Εκεί οι προδιαγραφές πρέπει να είναι σύμφωνα με τα ισχύοντα.

 

Παρακαλώ επιβεβαιώστε τον συλλογισμό μου.

Και εγώ έχω το ίδιο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω το εξής: 

 

Αν ο φορέας σου ζητήσει μόνο βεβαίωση κύριας χρήσης, τότε την δίνεις αν είσαι εντάξει με τα ύψη και φορτία. 

 

Αν όμως ο φορέας σου ζητήσει συγκεκριμένη χρήση (δηλαδή από εμπορικό κατάστημα έχει γίνει κατ υγ. ενδιαφέροντος) τότε εκτός της ΒΚΧ θα πρέπει να πας με το Αρθρο 5 του ΝΟΚ για αλλαγή χρήσης (δες και Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ, Δεκέμβριος 2012, άρθρο 5 παρ.2)

 

Σε κάθε περίπτωση άλλο πράγμα είναι η ΒΚΧ και άλλο η αλλαγή χρήσης που μπορεί να απαιτηθεί.

 

Πολύ κατατοπιστικό είναι και το post 133 του kostara 

Link to comment
Share on other sites

Μα στον κτιριοδομικό οταν ορίζει τις προδιαγραφές χωρων κύριας χρησης δεν διαχωριζει τα υψη και τα στατικά φορτία απο τον φυσικό φωτισμό αερισμο....Εγω θα υπογραψω για χώρο κύριας χρησης συμφωνα με τον κτιριοδομικό οχι συμφωνα με τις απαιτήσεις του εκάστοτε φορέα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.