Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν το κάνει γιά αυτό το τεε το θέμα των ΕΔ . Γιά εμάς τους τειτζήδες το κάνει μην ελέγξουμε πάνω από διόροφο-τριόροφο . Αλλά ταυτόχρονα το πουλάει σε εσάς τους διπλωματούχους . Αυτή την δουλειά δεν κάνει 40 χρόνια τώρα ? Είπαμε πετάμε κάτι στα σκυλιά γιά να μην κοιτάνε το στρωμένο τραπέζι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις το διάβασα και το παραθέτω. Σχετικό με τις ευθύνες των ελεγκτών δόμησης.

Η υποτιθέμενη εξεταστέα ύλη περιλαμβάνει στο κεφάλαιο Ε-12: "προσφυγές κατά των πορισμάτων των ελεγκτών δόμησης" και στο Ε16 "Παράσταση των ελεγκτών δόμησης ενώπιον δημοσίων αρχών".

Δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής αν υπάρχει κάπου, σε κάποια απόφαση, ιδιαίτερη αναφορά στα παραπάνω, αλλά και μόνο οι τίτλοι των κεφαλαίων "φωτογραφίζουν" όσα έχουν ειπώθει σε προηγούμενα πόστ και το τι θα επακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να διαγράψω αρχεία που έχω ανεβ΄'ασει? Από το τεε δεν μου έχουν απαντήσει και για να κάνω νλεα δήλωση πρέπει βνα ολοκληρωθεί η τρέχουσα! :(

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την αίτηση μου δεν μπορώ να την υποβάλω γιατι πρέπει να διαγράψω ενα επισυναπτόμενο αρχείο, έστειλα email αλλά δεν βλέπω να περνώ απάντηση πως θα γίνει η ολοκρηρωση της αίτησης. :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν την έχω υποβάλλει. Μόλις μίλησα με τεε και μου είπαν ότι μέχρι την τρίτη το μεσημέρι θα φτιάξουν το πρόγραμμα για να μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις. Μου είπανε ότι το 70% των δηλώσεων που έχουν υποβληθεί έχουν λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν δεν γίνεται αλλιώς κάνετε νεα αίτηση, ανεβάζοντας τα σωστα. Από μια ματία που έριξα στο σύστημα των αιτήσεων, πριν την υποβολή ολές οι αιτήσεις θεωρούνται ως αιτήσεις σε κατάσταση "επεξεργασίας" .

Συνεπώς, αντί να περιμένετε απάντηση, θα μπορούσατε να προχωρήσετε σε νεα αίτηση. Προσωπική άποψη πάντοτε.

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να κανω νέα αίτηση αλλα βγάζει σφάλμα και λέει οτι πρέπει να ολοκληρωθεί η τρέχουσα αιτηση για υποβολή νέας. στην ουσία δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο από το να περιμένω να μου απαντήσουν. Έχω υποβάλει 10 αρχεία και δεν έβαλα την υπεύθυνη δήλωση και το σύστημα δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 10 αρχεία ουτε μπορούμε να διαγράψουμε ενα προκειμένου να υποβάλω νεο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν δεν γίνεται αλλιώς κάνετε νεα αίτηση, ανεβάζοντας τα σωστα. Από μια ματία που έριξα στο σύστημα των αιτήσεων, πριν την υποβολή ολές οι αιτήσεις θεωρούνται ως αιτήσεις σε κατάσταση "επεξεργασίας" .

Συνεπώς, αντί να περιμένετε απάντηση, θα μπορούσατε να προχωρήσετε σε νεα αίτηση. Προσωπική άποψη πάντοτε.

Δεν γίνετε να κάνεις νέα αίτηση, εάν δεν υποβάλλεις αυτή που είναι ήδη σε επεξεργασία.
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο άρθρο 49 του ΦΕΚ 24Α/2012 αναφέρει ότι

«Οι κατηγορίες ελεγκτών, καθώς και το αντικείμενο ελέγχου ανά κατηγορία και είδος εργασιών προσδιορίζεται αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα εκπόνησης μελετών και διενέργειας επιβλέψεων των Mηχανικών, υποψήφιων ελεγκτών δόμησης, κατά τις κείμενες διατάξεις.»

Στην εξεταστέα ύλη όμως δεν κάνει κάποιο διαχωρισμό. Προφανώς δε θα εξεταζόμαστε στο σύνολο της ύλης από την στιγμή μάλιστα που δεν επιτρέπεται να ελέγχουμε όλες τις εργασίες αλλά μόνο κάποιες κατηγορίες ανάλογα με τα επαγγελματικά μας δικαιωματα. Έχει αναφερθεί πουθενά αυτός ο διαχωρισμός στις εξετάσεις? Προφανώς οι μηχανολόγοι π.χ. δε θα εξεταστούν στον χωροταξικό σχαδιασμό και στην αρτιότητα και οικοδομησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει ότι σε όλους ως σήμερα κάτι έφταιγε!!! Λίγα τα χρήματα , πολλές οι ευθύνες , δικαστήρια , ρουφιανιές. Και ως εκ θαύματος , πριν αλλέκτωρ λαλίσει τρις αγχωνόμαστε γιατι το σύστημα δεν μας "παίρνει" άμεσα! πουτ..να ΕΛΛΑΔΑ εως πότε???

 

Επαναλαμβάνομαι. Μας κάναναε ρομποτάκια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.