Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Καλή αρχή Συνάδελφοι σε ένα καυτό όπως προβλέπεται καλοκαίρι...Προσωπικά προτείνω να βγάλει το Τ.Ε.Ε. από ένα υπόδειγμα για τις βασικές περιπτώσεις και να μην ψαχνόμαστε και κάνει κι ο καθένας ότι του φωτίσει.

Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να φτιάξει από ένα υπόδειγμα π.χ. για εκτός και εντός σχεδίου, με οικοδομική άδεια και χωρίς κ.ο.κ. Και να βγάλουν και όλα τα έγγραφα σε επεξεργάσιμη μορφή και να γίνει η δουλειά όμορφα κι ωραία.

 

Αλλά πάλι φοβάμαι ότι το Τ.Ε.Ε. μόνο να μαζευει εισφορές ξέρει κι απο ανταποδοτικότητα τίποτα... Πάλι τον ρόλο του θα τον αντικαταστήσουν κάποιοι εξαιρετικί συνάδελφοι από το forum,κάτι που είναι κρίμα κατά την γνώμη μου!

 

Αλλά όπως πάντα κάθε αρχή και δύσκολη, οπότε δεν θέλει άγχος.. Θυμηθείτε μόνο το αλαλούμ όταν πρωτοάνοιξε το σύστημα για την 1η φάση. Προβλέπω νέο κύμα ερωτοαπαντήσεων από το ΥΠΕΚΑ.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω, πέραν των μονίμων ερωτήσεων όπως για το ΔΔΤ, Στατικές Μελέτες, απόδειξη παλαιότητας κλπ, γιατί δημιουργήθηκε ένα νέο κύμα ερωτήσεων με τα αρχεία; Ως μηχανικοί πιστεύω ότι έχουμε την κρίση έτσι ώστε να πράττουμε το βέλτιστο.

Για παράδειγμα το ΔΔΤ δεν το αφήνω χωρίς τεχνική έκθεση, τεκμηρίωση από φωτογραφίες και υπογραφή ιδιοκτήτη ότι ενημερώθηκε για την ενδεχόμενη επικινδυνότητα.

Το ΤΕΕ σου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσεις όσα αρχεία θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις παραπάνω ερωτήσεις προς εμένα...

1. Το pdfill είναι pdf printer και έχει και άλλα utilities

2. Το bullzip είναι απλώς ένας pdf printer και έχει το χαρακτηριστικό που σου λέω...

Για κάποιο περίεργο λόγο το pdfill που ήταν το αγαπημένο μου "κλωτσάει" στον η/υ μου με win7 και γιαυτό πήγα στο bullzip.

 

@mixyak790

 

Ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα... θα περάσουν 2-3 μέρες για να ισορροπήσει το σύστημα και μετά θα ξεκινήσω...

Πάντως δεν έχω σκοπό να σκανάρω σχέδια... JPG και ότι προκύψει.

Αλλιώς εξαρχής μου είναι καμιά φορά πιο εύκολο για τα απλά δ.κ.

Είμαι πεπεισμένος ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης του ψηφιακού αυτού αρχείου είναι για να έχουν κάτι στα χέρια τους

ωστε σε δεδομένο έλεγχο να μη μπορούμε να αυτοσχεδιάζουμε εκείνη την ώρα...

 

Δεν θα πλουτίσω κανένα φωτοτυπά ειδικά μετά το γεγονός ότι πήγα ΧΑΛΙΑ με τα αυθαίρετα (γιατί είμαι σε "δύσκολη" περιοχή) και βέβαια έχοντας σκοτώσει τις αμοιβές μου λόγω του ανταγωνισμού....

 

Εγώ στη "κούρσα" των τακτοποιήσεων δεν είχα κανένα πλεονέκτημα... το αντίθετο μάλιστα...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μέσα στα πολλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Σε μία βεβαίωση νομιμοτητας που είχα βγάλει τώρα που βγάζει υπολειπόμενα δικαιολογητικά. Πρέπει να ανεβάσουμε δικαιολογητικά και στις βεβαιώσεις νομιμότητας?

Τι είναι αυτό πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, έχετε λίγο το νου σας, γιατί παρατηρώ ότι το σύστημα "αυτοσχεδιάζει" λίγο τις τελευταίες ημέρες.

 

Απολύτως σωστό!!!

Σύσταση προς όλους:

Καλό είναι για 5-6 ημέρες να μην κάνουμε διορθώσεις, συμπληρώσεις, τροποποιήσεις κ.λπ. στο σύστημα αυθαιρέτων...

Κινδυνεύουμε να τα χάσουμε και να τα φτιάχνουμε από την αρχή. Ακόμα και ν' ανακατευτούν....

Δώστε του λίγο χρόνο. Δεν χάθηκε ο κόσμος...

 

Καλημέρα,

Μέσα στα πολλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Σε μία βεβαίωση νομιμοτητας που είχα βγάλει τώρα που βγάζει υπολειπόμενα δικαιολογητικά. Πρέπει να ανεβάσουμε δικαιολογητικά και στις βεβαιώσεις νομιμότητας?

Τι είναι αυτό πάλι?

 

Μία μπούρδα είναι κι αυτό!!!

Όχι δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα, ούτε και θα χρειαστεί.

Αφού οι "έξυπνοι" έβαλαν τις βεβαιώσεις 4014 μαζί με τις δηλώσεις 4014, έμπλεξαν τα ..."μπούτια" τους!

Θα τα ξεμπλέξουν, ελπίζω γρήγορα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σωστό!!!

Σύσταση προς όλους:

Καλό είναι για 5-6 ημέρες να μην κάνουμε διορθώσεις, συμπληρώσεις, τροποποιήσεις κ.λπ. στο σύστημα αυθαιρέτων...

Κινδυνεύουμε να τα χάσουμε και να τα φτιάχνουμε από την αρχή. Ακόμα και ν' ανακατευτούν....

Δώστε του λίγο χρόνο. Δεν χάθηκε ο κόσμος...

 

Έτσι όπως τα έχουν κάνει, αυτό μας πείραξε...

 

Έχεις pm... Αν μπορείς να μου απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.