Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημερα,

Μου εχει τυχει μια περιπτωση και εαν μπορει καποιος που γνωριζει , να με συμβουλεψει.

Καταστημα 35μ2 σε Ο.Α. του 96, θα γινει κομμωτηριο.

Το κομμωτηριο ειναι Κ.Υ.Ε. , αλλα ανηκει στις χρησεις εμποριου συμφωνα με τον κτιριοδομικο.

και Δεν απαιτειται αλλαγη χρησης.

α. Χρειαζεται ενημερωση φακελου΄; συμφωνα με το αρθρο 5, παραγαραφος 2 του ΝΟΚ και τις τεχνικες οδηγιες που επεξηγει οτι στα προγενεστερα κτιρια που δεν εχουν ταυτοτητα, απαιτειται απλη ενημερωση του φακελου της Ο.Α. η Αδειας δομησης ΄΄; Στη πολεοδομια μου ειπαν οχι γιατι πρωτον δεν εχει βγει με το 4030/11 (τροπ. με το αρθρο 29 του ΝΟΚ), που μπορει να κανεις ενημερωση φακελου σε οποιοδηποτε χρονο που υφισταται το κτιριο, και 2 ον γιατι δεν ειναι σε ισχυ η Ο.Α .που εχει εκδοθει με το ΦΕΚ 795/∆΄/93, . Εγω εχω μια αμφιβολια σε αυτο, νομιζω οτι ενημερωση μπορουμε να κανουμε και στις παλιες αδειες, μετα το ΝΟΚ και συμφωνα το αρθρο 5 , παρ 2 των τεχνικων οδηγιων .

Β. Σχετικα με τη γνωστοποιηση.

Κανω ενα προθαλαμο και προσθηκη ενος λουτηρα μεσα στον κυριο χωρο.

β1. Τι δικαιολογητικα πρεπει να προσκομισω , αρκει να τσεκαρω στην πισω σελιδα το α. για διασκευη;

β2 Πρεπει να παω και αστυνομια

β3 Με το ΙΚΑ τι γινεται. Εαν δεν παμε υπαρχει προβλημα η στελνει κοινοποιηση η αστυνομια η πολεοδομια στο ΙΚΑ

Eαν εχει κανει καποιος προσφατα μπορει να με κατευθυνει;

 

Κανονικα στο ΙΚΑ για καθε εργασια πρεπει να πηγαινουμε., αλλα ποιος πηγαινει στη πρaξη; Εμενα κανενας πελατης μου δεν εχει παει στι ΙΚΑ με εργασιες μικρης κλιμακας.

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α.

Ο ΝΟΚ λέει για κτίρια με άδεια δόμησης.

Οι Τ.Ο. δεν είναι νόμος.

Άρα έχουν δίκιο στην πολεοδομία.

 

Β2 Όχι

Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω.,,

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια κανει κοινοποιηση στην αστυνομια και στο ΙΚΑ, αρα...ναι, πρεπει να πας ΙΚΑ!

 

edit: εγω σε ολους τους πελατες μου, λεω να πανε στο ΙΚΑ και ολοι πανε. Εχουμε διαφορετικους πελατες? Μηπως πρεπει να τους κατευθυνεις εσυ ωστε να κανουν σωστες δουλειες?

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

ifigmet : Στα πλαίσια της άδειας λειτουργίας του κομμωτηρίου δεν καλύπτεσαι για την υλοποίηση των λουτήρων αφού θα φαίνονται και στη κάτοψη που θα προσκομίσεις στο δήμο;

Για γνωστοποίηση εργασιών δες μήπως σε καλύπτει και το δ που αναφέρεται σε συντήρηση, διασκευή, επισκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων υπό την έννοια ότι θα υπάρξει σύνδεση του λουτήρα με την αποχέτευση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Την συνδεση του λουτηρα με την υδρευση και αποχετευση να την σημειωσω σαν διασκευη αγωγων στην πρωτη σελιδα ;

 

Τι δικαιολογητικα χρειαζεται να προσκομισω; Γνωριζετε;

 

Παντως μολις τηλεφωνησα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτι δεν την κοινοποιουν στο ΙΚΑ.

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Α.

Ο ΝΟΚ λέει για κτίρια με άδεια δόμησης.

Οι Τ.Ο. δεν είναι νόμος.

Άρα έχουν δίκιο στην πολεοδομία.

 

Β2 Όχι

Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω.,,

 

 

Δηλαδή αν έχει εκδοθεί με τον Ν.3212/2003 (ΦΕΚ 308/Α/2003) επιτρέπεται? :smile:

 

edit : Δες κι αυτό . Μιλάει για νομιμη οικοδομική άδεια κι όχι για άδεια δόμησης!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια κανει κοινοποιηση στην αστυνομια και στο ΙΚΑ...

 

Από πότε;;;;

Στην αστυνομία εσύ πρωτοκολλείς.

Link to comment
Share on other sites

'Εστω ότι πρωτοκολλούμε τη γνωστοποίηση στην ΥΔΟΜ και στο ΑΤ.

Από τη στιγμή που η διαδικασία αφορά γνωστοποίηση και δεν περιμένουμε έγγραφη απάντηση από τις υπηρεσίες, η αίτηση με τη σφραγγίδα της ημερομηνίας παραλαβής και του αριθμού πρωτοκόλλου σε ποιά χέρια μένει?

Των υπηρεσιών ή την υποβάλλουμε εις διπλούν και κρατάμε το ένα αντίγραφο?

Link to comment
Share on other sites

....

Των υπηρεσιών ή την υποβάλλουμε εις διπλούν και κρατάμε το ένα αντίγραφο?

Κρατάς αντίγραφο φυσικά με σφραγίδα (πρότυπη) από το πρωτόκολλο παραλαβής για να μπορείς να το δείξεις ώστε να μη έχεις αυτόφωρο σε περιπτώσεις καταγγελίας.

 

(Συνοπτικά. Τα αυτονόητα.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.