Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aρτιότητα - οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Να κανω μια μαλλον ηλιθια ερωτηση; Αν ενα κληροτεμαχιο εκτος σχεδιου, χωρις προσωπο σε δρομο, ειναι αρτιο και οικοδομισιμο κατα παρεκλιση λογω υπαρξης προ του Ν.3212/2003 και μεταβιβαστει, ο αγοραστης που θα κανει καινουριο συμβολαιο αν θελει να χτισει θα εχει απαιτηση προσωπου αφου το καινουριο συμβολαιο θα ειναι μετα τον Ν.3212/2003;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ακινητο πρεπει να μεινει  ιδιο και αναλλοιωτο...

 

οι μεταβολες στην ιδιοκτησια

 

δεν επηρεαζουν την οικοδομησιμοτητα

 

[και εκανες  μια πολυ σωστη ερωτηση...]

 

υγ

και, πολυ σωστα απαντησε  και ο πρoηγηθεις κατα 1  λεπτο mitsus

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

'Εχω την εξής ερώτηση όπου διαβάζοντας όλα τα παραπάνω δεν κατάφερα να βγάλω ένα συμπέρασμα:

'Εχω μια έκταση 14 στρεμ., μια έκταση 15 στρμ και μια έκταση 1800τμ. Δηλ ως προϋπάρχοντα του 2003 έχω δυο άρτια κατά παρέκκλιση και ένα μη άρτιο γήπεδο. Κανένα από αυτά δεν έχει πρόσωπο δε δρόμο. Τα παραπάνω γήπεδα προέρχονται από διαφορετικά συμβόλαια, όλα πριν τον 3212. Προσπαθώ να πείσω την ΥΔΟΜ ότι σύμφωνα με την 67/2011 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ έχω αυτοδίκαιη συνένωση σε ένα ενιαίο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση γήπεδο ωστόσο αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μη άρτιο τμήμα. Η 67/2011 αναφέρει μόνο συνένωση άρτιων γηπέδων, επιμένει η ΥΔΟΜ.

Μπορείτε να με βοηθήσετε???? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω μια μαλλον ηλιθια ερωτηση; Αν ενα κληροτεμαχιο εκτος σχεδιου, χωρις προσωπο σε δρομο, ειναι αρτιο και οικοδομισιμο κατα παρεκλιση λογω υπαρξης προ του Ν.3212/2003 και μεταβιβαστει, ο αγοραστης που θα κανει καινουριο συμβολαιο αν θελει να χτισει θα εχει απαιτηση προσωπου αφου το καινουριο συμβολαιο θα ειναι μετα τον Ν.3212/2003;

Πρέπει να μελετήσεις διατάξεις σχετικά με τον "χρόνο δημιουργίας οικοπέδου". Σωστά σου απάντησαν οι συνάδελφοι. Όμως ο χρόνος δημιουργίας ενός οικοπέδου είναι ένα κρίσιμο ζήτημα για την αρτιότητα και ολίγον τι πολύπλοκο. Ως τοπογράφος δε, είναι σίγουρο ότι θα το συναντήσεις πολλές φορές μπροστά σου και πρέπει να το διευκρινίσεις...

 

 

Για το τελευταίο ερώτημα του athanask:

Για τον ίδιο λόγο ("χρόνος δημιουργίας οικοπέδου"...) παίζει να έχουν δίκιο...Συμβουλέψου νομολογία και αποφάσεις ΝΣΚ....

 

Δικό μου ερώτημα:

Μετά το 2003 (ν.3212) έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την αρτιότητα εκτός σχεδίου?

Έχω γήπεδο προϋφιστάμενο του 2003 10 στρέμματα με πρόσωπο σε "αγροτικό" δρόμο. Πρέπει να ψαχουλέψω στοιχεία για τον δρόμο ή είναι άρτιο όπως και να έχει?  

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν έχεις να ψάξεις κάτι . Η ιστορία με τους αγροτικούς δρόμους είναι μεγάλη. ΟΙ περισσότεροι αγροτικοί δρόμοι στην πράξη προέκυψαν από ιδιωτικές εδαφικές εκτάσεις, με "ατυπες" δουλείες διέλευσης που κατέστησαν "κοινόχρηστες" μετά από πολλά χρόνια χρήσης.

Αν το γήπεδο αποδεδειγμένα προϋφίσταται της 31-12-2003 είναι άρτιο. Ακόμη και η περιοχή να εντάχθηκε σε δίκτυο νατούρα 2000, πάλι παραμένει το γήπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση αν προϋφίσταται της προαναφερθείσας χρονολογίας. Και τυφλό να είναι πριν της 31-12-2003 πάλι είναι άρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

'Εχω την εξής ερώτηση όπου διαβάζοντας όλα τα παραπάνω δεν κατάφερα να βγάλω ένα συμπέρασμα:

'Εχω μια έκταση 14 στρεμ., μια έκταση 15 στρμ και μια έκταση 1800τμ. Δηλ ως προϋπάρχοντα του 2003 έχω δυο άρτια κατά παρέκκλιση και ένα μη άρτιο γήπεδο. Κανένα από αυτά δεν έχει πρόσωπο δε δρόμο. Τα παραπάνω γήπεδα προέρχονται από διαφορετικά συμβόλαια, όλα πριν τον 3212. Προσπαθώ να πείσω την ΥΔΟΜ ότι σύμφωνα με την 67/2011 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ έχω αυτοδίκαιη συνένωση σε ένα ενιαίο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση γήπεδο ωστόσο αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μη άρτιο τμήμα. Η 67/2011 αναφέρει μόνο συνένωση άρτιων γηπέδων, επιμένει η ΥΔΟΜ.

Μπορείτε να με βοηθήσετε???? 

 

δες αυτο που κατεβασε ο παυλος  και ειδικωτερα την γνωμοδοτηση 8/12 του αντισεισαγγελεα κ. ΠΑΝΤΕΛΗ 

τα λεει ολα  αναλυτικα...

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/35154-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%87%CE%B9%CE%B1/

 

δηλ. αυτη η,  ακαταλαβιστικη,  ΝΣΚ 69/11  δεν εχει  καμμια ισχυ  και δεν ειχε ποτέ,  αφου δεν την ειχε κανει αποδεκτη ο υπουργος ποτέ.. και δεν εχεις λογο να την επικαλεστεις...

 

Αυτο που ισχυει ειναι   η παραπανω 8/12 ,    η οποια  ρητα λεει  οτι

 

 Εαν  θελει ο ιδιοκτήτης  τα θεωρει  σαν  ενα...και ενιαίο.......απο μονος του...οχι υποχρεωτικα...

 

δλδ,  εσυ δειχνεις σε ενα τοπογραφικο και τα τρια,   ή τα δύο...με το συνολικο εμβαδον, σημειωνεις οτι προερχονται απο συνενωση "τοις πραγμασι" σε ενα και ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ως πριν τον 3212  δημιουργηθεν....δλδ απο τοτε που αγορασες το τελευταιο....  απο   τότε

 

Αν σου ζητησουν συμβολαιο συνενωσης ...θα τους πεις

 

"δεν γινεται συμβολαιο συνενωσης με τον εαυτό μου"

 

αν αρνηθουν,  .. που   δεν  εχουν  κανενα   δικαιωμα  να αρνηθουν...

 

[και να τους υπενθυμισεις οτι παθαινεις  τεραστια  οικονομικη  ζημία  απο την παρανομη αρνηση τους...]

 

ας  ζητησουν    ....υπερθεν...οδηγιες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κανω μια μαλλον ηλιθια ερωτηση; Αν ενα κληροτεμαχιο εκτος σχεδιου, χωρις προσωπο σε δρομο, ειναι αρτιο και οικοδομισιμο κατα παρεκλιση λογω υπαρξης προ του Ν.3212/2003 και μεταβιβαστει, ο αγοραστης που θα κανει καινουριο συμβολαιο αν θελει να χτισει θα εχει απαιτηση προσωπου αφου το καινουριο συμβολαιο θα ειναι μετα τον Ν.3212/2003;

 

Μια ηλιθια ερωτηση αλλα μαλλον κολλησα τωρα. Αν εχω γεωτεμαχιο προ του 2003 πανω απο 4000 στρ χωρις δρομο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ? Οχι κατα κανονα?

 

Ακυρο. Μολις ειδα τα σχολια στην προηγουμενη σελιδα. :smile:

 

Το μπερδεμα μου ειναι οτι ο 3212 δεν αναφερει πουθενα την λεξη παρεκκλιση αλλα απλα λεει οτι η απαιτηση της παραγρ. 1 του αρθρου 10 δεν ισχυει για τα ηδη υπαρχοντα.

 

Αλλα οπως λετε ο νεος κανονας κανει τα προηγουμενα να ειναι παρεκκλισεις.

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα σήμερα σε ένα αγροτεμάχιο, με ημερομηνία δημιουργίας μετά το 2003 είναι 4 στρέμματα και 25μ δρόμο. Αρα είναι κατα κανόνα άρτιο εφόσον πληροί αυτές τις προϋποθέσεις και αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι πχ ΖΟΕ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γηπεδο με Εμβαδο 3000 στρεματων που προυφισταται του 1977 ,ρυμοτομηθηκε απο ρυμοτομικο σχεδιο πολεως που εγινε το 1993 και παρεμεινε εκτος σχεδιου με Ε=2500τμ αλλα με προσωπο στην περιφερειακη δημοτικη οδο του σχεδιου πολεως.Επιπλεον ειναι εντος ζωνης 500 μ απο το τμημα που ηταν οικισμος προυφισταμενος

 

του 23.

 

Ειναι αρτιο κατα παρεκλιση η θεωρειται χρονος δημιουργιας το 1993 που ρυμοτομηθηκε οποτε δεν παιρνει πλεον την παρεκλιση?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.