Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Εχω την περιπτωση κτιριου ενος ιδιοκτητη με διαφορετικες χρησεις εντος αυτου (εστιατοριο, καταστηματα, μπαρ). Θα εκδοσω 1 ΠΕΑ με διαφορετικες ζωνες (οσες και οι χρησεις) για ολο το κτιριο ή εκδιδω τοσα ΠΕΑ οσα και οι χρησεις μεσα στο κτιριο; Διευκρινιζω οτι ολες οι χρησεις εχουν αυτονομα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Μου έτυχε περίπτωση 2όροφης οικοδομής κατοικιών (Ισόγειο + Α' όροφος) οι οποίες έχουν ξεχωριστή πρόσβαση η κάθε κατοικία (δεν υπάρχει κλιμακοστάσιο) και εξετάζω την κατοικία του Α' ορόφου.

Πως το εξετάζω ? ως διαμέρισμα ή μονοκατοικία ?

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει ανάλογη εμπειρία, ας μου δώσει τα φώτα του

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εχω την περιπτωση κτιριου ενος ιδιοκτητη με διαφορετικες χρησεις εντος αυτου (εστιατοριο, καταστηματα, μπαρ). Θα εκδοσω 1 ΠΕΑ με διαφορετικες ζωνες (οσες και οι χρησεις) για ολο το κτιριο ή εκδιδω τοσα ΠΕΑ οσα και οι χρησεις μεσα στο κτιριο; Διευκρινιζω οτι ολες οι χρησεις εχουν αυτονομα συστηματα.

Καμιά απάντηση για το παραπάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οριζοντια ιδιοκτησια με χρηση στην ΑΔΕΙΑ = ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Ενοικιαζεται τωρα ως ΑΠΟΘΗΚΗ (θα ειναι οντως αποθηκη και το λεει και το μισθωτηριο).

 

Η ΕΦΟΡΙΑ ζηταει ΠΕΑ γιατι στα συβολαια κτησης (τα οποια κανουν αναφορα στην οικοδομικη αδεια) η χρηση = ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση συναδελφοι..

Εχω πελάτη με 2 διαμερισματα.

Το ενα το νοικιαζε σε ενα συλλογο και το άλλο (52 m2) σαν αποθηκη(ενω πιο πριν σαν ιατρειο).

Τωρα και τα δυο ειναι αδεια και θέλει να τα νοικιασει, αλλά δεν ξέρει σε ποιον να τα νοικιάσει.

πχ το μικρο σαν επαγγελματικη στέγη, ιατρειο ή κατοικια.Όποιος έρθει θα το νοικιασει.

Εγώ σαν τι θερμική ζωνη θα το υποβάλλω?

Οταν παει στην εφορία, παιζει να ψάξουν να δουν τι ζώνη ειναι?πχ να το νοικιασεο κατοικια ενω εγω το εχω βγαλει σαν ιατρείο.

Και αν σε ενα χρονο το ξανανοικιασει σε καποιον με άλλη χρήση, τοτε πρέπει να ξαναβγάλω ΠΕΑ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα σοβαρό θέμα αυτό συνάδερφε για τους μη καθαρά επαγγελαμτικούς χώρους...Η λογική λέει να βγάλεις ΠΕΑ για την χρήση που εσυ διαπιστώνεις κατά την επίσκεψή σου στο κτίριο, τώρα αν αλλάξει του χρόνου ενοικιαστεί και αλλάξει και η χρήση, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα, ναι πρέπει να ξανάεκδοθεί ΠΕΑ αφού θα έχουν αλλάξει και οι ενεργειακές ανάγκες του διαμερίσματος σύμφωνα με την χρήση. Π.χ. αν έχουμε ισόγεια γραφεία σε επαγγελαμτικό χώρο χρήσης καταστήματος και μετά αλλάξει ενοικιαστή και το κάνει κέντρο διασκέδασης με υψηλές απαιτήσεις σε αερισμό και κλιματισμό δεν θα πρέπει να εκδοθεί νέο ΠΕΑ? Πιστεύω πως ναι... Αυτά κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην το ψάξουν... Και αν το ψάξουν ας πει ότι τότε που έγινε η ενεργειακή επιθεώρηση η χρήση ήταν η αναγραφόμενη!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

@spiliosa

Δεν εχει λογικη αυτο που λες...

Αν δηλαδη πας για αυτοψια σε ενα διαμερισμα το οποιο ομως νοικιαστηκε ως χωρος γραφειων εσυ τι ΠΕΑ θα βγαλεις?

Αφου επαγγελματικος χωρος ειναι....

Τωρα αν μεσα στην επομενη 10ετια ξανανοικιαστει ως σπιτι, χρησιμοποιει το ιδιο ΠΕΑ...

Για ποιο λογο να βγαλει αλλο για αλλη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.