Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

34 minutes ago, mantzaras said:

Αν στο ΔΚ ως χώρο εξώστη δηλώσεις και τον χώρο που καταλαμβάνουν τα αρχιτεκτονικά στοιχεία ενδεχομένως να λύνεται το θέμα.

Για μένα μόνο έτσι...

***Edit: σε νέα κτίρια όμως...

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, petros71 said:

Aρα βάζω το αρχιτεκτονικό μου ταλέντο, κάνω μια γουάου πρόσοψη που είναι έξω απο το περίγραμμα των εξωστών, η πολεοδομία μου λέει οχι δεν μπορείς, το ΣΑ μου λεει ναι μπορείς. Αρα τι γίνεται; Eχουμε δηλ. μια διάκριση το ότι αν δεν είμαι ο γουάου αρχιτέκτονας παίρνω τα @@ μου;

Αυτά που γράφεις δεν έχουν λογική. Η νομοθεσία τα έχει ξεκαθαρίσει εδώ και χρονια

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς συμφωνούμε οτι δεν υπάρχει λογική. Αρα οταν βλέπω ένα υφιστάμενο κτίριο που έχει προστεθεί από πάνω εως κάτω πρόσοψη και καλύπτει εξώστες και ένα σωρό άλλες προεξοχές και όταν πάω εγω να το προτείνω η πολεοδομία μου λεει οχι, εννοείτα δεν υπάρχει λογική. Και επειδή μάλλον τα Ελληνικά μου δεν είναι καλά, όροι όπως "ειδικό κτίριο" και ένα σωρό άλλες ονομασίες, sorry δεν τις καταλαβαίνω. Και επίσης αυτό που διάβασα οτι το ΣΑ δεν ελέγχει ΝΟΚ, sorry παλι δεν το καταλαβαίνω. Στο ΣΑ μηχανικοί υπάρχουν, όχι μπακάληδες. Και ούτε μια ούτε δύο φορές έχω δει στη πραγματικότητα να κάνουν παρατηρήσεις οτι "¨ναι στο περνάω άλλά πρόσεξε αυτό μην γυρίσει πίσω πολεοδομικά"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άκουσες και από ποιον. Είναι σαφής οι οδηγίες προς τα μέλη του ΣΑ και ορθώς δεν προβαίνουν σε έλεγχο ΝΟΚ. Αυτό είναι πλέον ευθύνη μηχανικού ή ΥΔΟμ αν επιλέξει ο μηχανικός. Αν νομίζεις πως κάποιος μηχανικός δεν έχει κάνει σωστά την δουλειά του μπορείς να κάνεις καταγγελία στην αρμόδια ΥΔΟΜ και τα θέματα λύνονται. Δεν μπλέκει κάπου το ΣΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λύνονται με τις καταγγελίες. Ο άλλος μπορεί να είναι κάποιος υπερπλουτίδης αρχιτέκτονας που να προσλάβει τον Κούγια και να με βάλει φυλακή. Οπότε άστο δεν ασχολούμαι καν. Ας χαιρόμαστε τις παρανομίες που βλέπουμε γύρω μας και μέχρι εκεί. Ετσι και αλλιώς έτσι δεν λένε στην Ελλάδα; Oτι ο πιο μάγκας είναι αυτός που ξεγλυστράει των νόμων; Ας τους χαιρόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Είτε με ΕΠΑΕ, είτε με ΣΑ, είτε όπως αλλιώς το ονομάσουν, τα κτίρια ελέγχονται μορφολογικά. Το ίδιο συμβαίνει και με την Αρχαιολογία.  Η τήρηση των κανονισμών (ΝΟΚ, Κτιριοδομικός, κλπ) είναι αντικείμενο της Υ.ΔΟΜ..

Αν η υπηρεσία κάνει πλημμελείς ελέγχους είναι υπόλογη, οπότε αυτή θα κυνηγήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν θέλει να κυνηγήσει κανέναν αλλά να φτιάξει και αυτός κάτι τέτοιο αλλά νόμιμα!!!!

Γιατί οι ιδιοκτήτες το πρώτο που λένε "Μα εκεί πως έγινε????"

Edited by Faethon11
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, petros71 said:

Δεν ξέρω αν λύνονται με τις καταγγελίες. Ο άλλος μπορεί να είναι κάποιος υπερπλουτίδης αρχιτέκτονας που να προσλάβει τον Κούγια και να με βάλει φυλακή. Οπότε άστο δεν ασχολούμαι καν. Ας χαιρόμαστε τις παρανομίες που βλέπουμε γύρω μας και μέχρι εκεί. Ετσι και αλλιώς έτσι δεν λένε στην Ελλάδα; Oτι ο πιο μάγκας είναι αυτός που ξεγλυστράει των νόμων; Ας τους χαιρόμαστε...

Εδώ δεν ξέρω αν εννοούσε ο @Αλέξανδρος να καταγγείλεις τους μηχανικούς που εγκρίθηκε η μελέτη τους... Μάλλον εννοεί να καταγγείλεις τον μηχανικό της πολεοδομίας που αδίκως κόβει τη δική σου μελέτη. ... Αν φυσικά θεωρείς ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου συνάδελφοι καταγγελία κάνω μόνο αν με έχει πειράξει κάποιος. Ας λένε οτι είναι δεσμευτικός ο ΝΟΚ. Δεν είναι τρελοί αυτοί που νομοθετούν. Σαν αρχιτέκτονας ΔΕΝ μου αρέσει να βλέπω προσόψεις-κουτιά που κρύβουν ένα κτίριο. Σαν αρχιτέκτονας πάντα σπάω το κεφάλι μου να βγάλω μια ωραία όψη και σύμφωνα ότι μου επιτρέπει ο νόμος. Απλά απορώ όταν διαβάζω κάτι οτι δεν γίνεται, κάποιοι να το κάνουν επανειλημμένα. Θα μου πεις, "εσυ οταν μελετάς ένα κτίριο σκέφτεσαι να το πλακώσεις με μια πρόσοψη και τέρμα;" ΟΧΙ. Θα ήθελα όμως να γνωρίζω πχ σε ένα υφιστάμενο κτίριο πως κάποιοι το έχουν καλύψει από πάνω εως κάτω με μεταλλικά πλέγματα απο τη στιγμή που ο ΝΟΚ δεν το επιτρέπει. BTW έστειλα email σε γνωστή εταιρεία στη Κρήτη να τους ρωτήσω πως εφαρμόζουν τις προσόψεις που φτιάχνουν σε οικοδομικές άδειες και δεν μου απάντησαν...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το σενάριο να έχει γίνει όλο αυθαίρετα πάντως. ..  Δεν είναι και καμιά πρωτοτυπία...
ή ακόμα και με κάποια ΕΕΔΜΚ ή άδεια κατηγορίας 3  με ευθύνη του μηχανικού, χωρίς ωστόσο να είναι σύμφωνη με πολεοδομικές διατάξεις  . . .

Στην Ελλάδα είσαι αφού. . .

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.