Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ????

Υπάρχει απαίτηση για ύπαρξη ΑΜΕΑ στο κτήριο; ΟΧΙ.

Κάνεις ΕΕΜΚ και τους γράφεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απορία μου, αν υπάρχει απαίτηση να κατοικεί ΑΜΕΑ στο κτίριο. Δεν διευκρινίζεται κάπου από όσο έχω ψάξει, άρα κι εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει. Δεν ξέρω από που προκύπτει η διαφορετική γνώμη της υπαλλήλου της ΥΔΟΜ. Τέλος πάντων, θα ξαναπάω ούτως ή άλλως μεθαύριο και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

 

Λέει βέβαια αυτό (Άρθρο 27, παρ.2 ΝΟΚ):

 

Αντίστοιχα σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια κατοικί−
ας που δεν διασφαλίζουν προσβασιμότητα σε άτομα
με αναπηρία και μειωμένη κινητικότητα επιτρέπεται
κατά παρέκκλιση κάθε ισχύουσας διάταξης, κανονισμού
(συμπεριλαμβανομένου του κανονισμού πολυκατοικίας)
κ.λπ. η τοποθέτηση διάταξης (ράμπας ή αναβατορίου)
που θα διασφαλίζει την πρόσβαση στα άτομα αυτά, από
το πεζοδρόμιο στους εσωτερικούς / εξωτερικούς κοι−
νόχρηστους χώρους, εφόσον διαμένουν ως ιδιοκτήτες
ή ένοικοι στα παραπάνω κτίρια
, με απαραίτητη προϋ−
πόθεση την εξασφάλιση της ασφάλειας των χρηστών,
τη σύνταξη ή ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου και
την κάλυψη των εξόδων κατασκευής από τα ενδιαφε−
ρόμενα άτομα.

 

Το οποίο όμως αφορά ράμπα ή αναβατόριο κι όχι ανελκυστήρα. Αλλιώς να πω στον ιδιοκτήτη που έχει ένα ξενοίκιαστο στο Β όροφο να βάλει αγγελία "Ζητείται ένοικος ΑΜΕΑ για αδειοδότηση κατασκευής ανελκυστήρα".

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ο νομοθέτης επιθυμεί να κατοικεί κάποιος ΑΜΕΑ για να δοθεί η παρέκκλιση το λέει , εκεί που δεν τον ενδιαφέρει δεν το λέει .Τι άλλο θέλουν τελικά για να το καταλάβουν?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο υποψήφιος πελάτης επέλεξε το δρόμο της παρανομίας γιατί όπως είπε χαρακτηριστικά: «Αν μπλέξεις με αυτούς δεν ξεμπερδεύεις ποτέ, κι εγώ επείγομαι»… Καλά που έχουμε και τους υπαλλήλους των ΥΔΟΜ και χάνουμε και τις λίγες δουλειές που μας έχουν μείνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

στ)[s1]             Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτιρίου 9 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9 μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Σε περίπτωση που υπάρχει υποχρέωση ακάλυπτου χώρου και από τα δύο πλάγια όρια, το κτίριο τοποθετείται με πλάτος 9 μ. ισομοιράζοντας τους υποχρεωτικούς ακάλυπτους χώρους από τα δύο πλάγια όριά του και με ελάχιστη διάσταση αυτών τουλάχιστον 1 μέτρου. Στην περίπτωση που το άθροισμα των δύο πλαγίων αποστάσεων είναι μικρότερο των 2 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται σε επαφή με το ένα όριο και απέχει το σύνολο της απόστασης από το άλλο όριο.

 [s1]ΔΟΚΚ/Β - Έγγραφο 32474/6-9-2013 "Σχετικά με τη θέση του κτιρίου ως προς το πίσω όριο οικοπέδου" - ΔΟΚΚ/Β - Έγγραφο 32474/6-9-2013 "Σχετικά με τη θέση του κτιρίου ως προς το πίσω όριο οικοπέδου"

‎Παρασκευή, ‎6 ‎Σεπτεμβρίου ‎2013, ‏‎3:00:00 μμ

Έγγραφο 32474/6-9-2013 "Σχετικά με τη θέση του κτιρίου ως προς το πίσω όριο οικοπέδου άρθρο 14 ν.4067/12" Δείτε το σχετικό έγγραφο

Θέµα : Σχετικά µε τη θέση του κτιρίου ως προς το πίσω όριο οικοπέδου

Σχετ. : Το υπ’αριθµ. ΠΕΧΩ Φ16/2294/24-5-2013 έγγραφο της ∆ΙΠΕΧΩΣΧ Αττικής

Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού, σας γνωρίζουµε ότι η παρ. 1στ του άρθρου 14 του ν.4067/12 (79

Α') έχει εφαρµογή σε κάθε περίπτωση που κατά την τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο τίθεται θέµα υποχρεωτικής απόστασης ∆ ή δ.

Σύµφωνα µε την παρ. 1α του άρθρου 14 του ν.4067/12 η όψη του κτιρίου στο πίσω όριο απέχει

κατ’ελάχιστο απόσταση ∆ από αυτό. Εποµένως, εάν µε την υποχρέωση αυτή δεν µπορεί να εξασφαλιστεί κτίριο µε ελάχιστη διάσταση κατά το βάθος 9µ, είναι δυνατόν να εφαρµοστούν τα διαλαµβανόµενα στην παρ.1 στ του ιδίου άρθρου.

 

ζ) Σε γωνιακά οικόπεδα αφήνεται υποχρεωτικά ακάλυπτος δ Χ δ στην απέναντι της γωνίας θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, θεμα με 9μετρο δεν εχω σε καμια περιπτωση (ειναι μεγαλο το οικοπεδο μου)

 

απο το ζ) που αναρτας και εχω κατα νου

δλδ

 

ζ) Σε γωνιακά οικόπεδα αφήνεται υποχρεωτικά ακάλυπτος δ Χ δ στην απέναντι της γωνίας θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου.

 

προκυπτει απαντηση στο ερωτημα μου?

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δίνει απάντηση στο ερώτημά σου ...

Στα γωνιακά οι δύο πλευρές που αναφέρεις (δηλ. εκτός των προσόψεων) θεωρούνται πάντα πλάγια όρια  --> δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορούμε να κάνουμε είτε με τον ΝΟΚ είτε με τον ΓΟΚ ασανσέρ στην πρασιά σε σπίτι ατόμου με αναπηρία ?

εχει καποιος απαντηση σε αυτο?

συμφωνα με το ΄΄επιτρέπεται κατά παρέκκλιση των διατάξεων του παρόντος άρθρου και των ειδικών όρων δόμησης της περιοχής΄΄

μου φαινεται λογικο να μπορει.

ενας υπαλληλος στην υδομ λεει ναι και αλλος οχι

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.