Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ερώτησή μου συνάδελφοι είναι διττού περιεχομένου και αφορά σε οικόπεδο ενιαίο που έχει δημιουργηθεί προ της ισχύος  του Π.Δ  06.12.1982 (ΦΕΚ 588 Δ της 23.12.1982),

επιφανείας μεγαλύτερης των 500,00 τετρ. μέτρων, το οποίο ευρίσκεται σε χαρακτηρισμένο στάσιμο οικισμό (ΦΕΚ 292 Δ)

σχεδόν στο κέντρο του οικισμού (όμορο της κεντρικής πλατείας του χωριού και της μοναδικής εκκλησίας), και ανήκει

σε ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ της πολεοδομικής ενότητας.

 

(α) είναι δυνατή η σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας ;;;;;

δεδομένου πως σήμερα που αυτή θα πραγματοποιηθεί (μέσω δικαστικής διανομής) ουσιαστικά θα ορίσει αυτοτελείς συνιδιοκτησίες

επί ενιαίου όμως πολεοδομικά οικοπέδου μεγαλυτέρου των 500,00 τ.μ. Φοβάμαι μήπως θεωρηθεί από την πολεοδομία

ένταξη στις περί νέας δημιουργίας οικοπέδου διατάξεις, οπότε η κατά νόμο εντοπιότητα θα είναι δύσκολη έως ανέφικτη να αποδειχθεί.

 

(β) οι όροι δόμησης του  Π.Δ  06.12.1982 (με τους οποίους θα ανεγερθεί οποιαδήποτε οικοδομή χρήσης κατοικίας) δεν αναφέρουν

     (i)  αποστάσεις από όρια,

     (ii) αποστάσεις μεταξύ οικοδομών και

     (iii) τοποθέτηση κτιρίων σε σχέση με τη γραμμή δόμησης

 

οπότε τι ακολουθούμε ;;;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

:wink:

εχει ηδη απαντησει ο παυλος

και πολυ σωστα

 

απλα να προσθεσω  για το "α"  οτι

 

οπως φαινεται απο την ερωτηση, σε εναν οικισμο  " αυτης"  [ποιάς????]...  κατηγοριας, υπαρχει ενα οικοπεδο -μαλλον κληρονομικο-

και ζητηθηκε [ή προκειται  να ζητηθει...] με αγωγη διανομης η διανομη της κληρονομιας

Για το οικοπεδο αυτο τιθεται το εξης θεμα

α] αν μπορει να διανεμηθει σε αυτουσια οικοπεδα, αρτια και οικοδομησιμα......αυτο μπορει να γινει με συγκεκριμενους  ορους...

β] αν δεν μπορει να διανεμηθει,  τοτε, με βαση ρητη διαταξη στο νομο,  εξετάζεται πρωτο-πρωτο το θεμα αν υπαρχει η δυνατοτητα της συστασης καθετης

[και η καθετη δεν ειναι κατατμηση,   αρα δεν τιθεται θεμα αρτιοτητας των "τμηματων" που θα δημιουργηθουν...]

 

γ] αν ουτε το α'  ουτε το β'  μπορει να γινει   τοτε μονον βγαινει  σε  πλειστηριασμο

 

υγ

για την ολοκληρωση της εικονας....να δουμε και αυτο απο τον αρμενοπουλο

 

"Εφόσον δεν έχει ρυμοτομικό, δεν έχει οριοθετηθεί και δεν είναι προ του '23, τότε δομηση εκτός σχεδίου..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχει ηδη απαντησει ο παυλος

και πολυ σωστα

 

απλα να προσθεσω  για το "α"  οτι

 

οπως φαινεται απο την ερωτηση, σε εναν οικισμο  " αυτης"  [ποιάς????]...  κατηγοριας, υπαρχει ενα οικοπεδο -μαλλον κληρονομικο-

και ζητηθηκε [ή προκειται  να ζητηθει...] με αγωγη διανομης η διανομη της κληρονομιας

...............................

.............................

 

υγ

για την ολοκληρωση της εικονας....να δουμε και αυτο απο τον αρμενοπουλο

 

"Εφόσον δεν έχει ρυμοτομικό, δεν έχει οριοθετηθεί και δεν είναι προ του '23, τότε δομηση εκτός σχεδίου..."

 

Αν προσέξεις στο μήνυμά μου, αναφέρομαι στη θέση του οικοπέδου ( 20 μέτρα περίπου από το κέντρο του οικισμού όπως αυτό ορίζεται στο εν λόγω Π.Δ),

συμπληρώνΟντας πως δεν είναι δεκτικό αυτούσιας διανομής (προσκρούει στην έλλειψη αρτιότητας εκάστου μεριδίου στα 500 τ.μ) αλλά είναι δεκτικό διανομής με κάθετη συνιδιοκτησία.

Σε ότι αφορά στα λεγόμενα του Αρμενόπουλου, θα με βοηθούσες ιδιαιτέρως αν μου υποδείκνυες μια πηγή για να διαβάσω το σκεπτικό του

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτη η συζητηση απο το αρχειο μου

 

http://www.michanikos.gr/topic/17912-Τοπογραφικό-σε-μη-οριοθετημένο-οικισμό/?p=250159

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οκ...αν και με κοψοχόλιασες με το όνομα Αρμενοπουλος (μιας και το μυαλό μου πήγε στο επιφανή δικαστικό με πλήθος δημοσιεύσεων και Νομολογία) :wink:

 

για την ιστορία, θα συμφωνήσω κι εγώ αν και δεν πιστεύω οτι στην εξεταζόμενη περίπτωση εντάσσομαι σε τέτοια κατηγορία 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΔ /6-12-82 ΦΕΚ 588 Δ

Δεν καταργηθηκε ??

Άρθρο 9 -Καταργούμενες - διατηρούμενες διατάξεις1. Με τη «δημοσίευση στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως» της απόφασης καθορισμού των ορίων των οικισμών κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες και τον προσδιορισμό της αρτιότητας των γηπέδων, ισχύουν οι όροι και περιορισμοί δόμησης του παρόντος και δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις των εξής διαταγμάτων:

 

όπως τροποποιήθηκε με το άρθρ o 1, παρ. 6 του Π.Δ. της 14/23.2.1987 (ΦΕΚ 133Δ΄).
α) Του από 2.3.1981 π. δ/τος (ΦΕΚ 138Δ) όπως ισχύει σήμερα.

β) Του από 25.8.1969 π. δ/τος (ΦΕΚ 164Δ) όπως ισχύει σήμερα.

γ) Του από 6.10.1978 π. δ/τος (ΦΕΚ 538Δ) όπως ισχύει σήμερα.

δ) Του από 6.12.1982 π. δ/τος (ΦΕΚ 588Δ) και οι αποφάσεις Νομαρχών που εκδόθηκαν για την εφαρμογή του.

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι...αυτο απανταει  στο ερωτημα σου

 

Π.Δ. 6.12.82 "Καθορισμός όρων και
περιορισμών δομήσεως οικισμών της
χώρας". (ΦΕΚ 588 Δ της 23.12.1982)

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Με την δημοσίευση στην Εφημερ. της
Κυβερνήσεως της αποφ.καθορισμού των ορίων των
οικισμών, κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες
και τον προδιορισμό της αρτιότητας των οικοπέδων
σύμφωνα με το άρθρ.9 Π.Δ. 24.4.85 το παρόν Δ)γμα
δεν εφαρμόζεται. Κατόπιν αυτού για την εφαρμογή
του απαιτείται προηγουμένως έρευνα εάν ο οικισμός
έχει χαρακτηρισθεί ως ανωτέρω.

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε την Απόφ.59241/72/89 "Διευκρίνιση
στην παρ.3 του άρθρ.3 του ΠΔ 6.12.82 ως πρός την
συνολική κάλυψη για δόμηση περιοχών μέχρι 500
κατοίκους".

Link to comment
Share on other sites

KOKARADI

Aν ένας οικισμός οριοθετήθηκε με απόφαση νομάρχη και ήταν πρώην στάσιμος οικισμός, ακολουθούνται οι όροι δόμησης του ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα, σε συνδυασμό με τις ειδικές διατάξεις περί ορίων αρτιότητας και μορφολογικών χαρακτηριστικών των κτιρίων του οικισμού που ορίζονται στην απόφαση.

 

Αυτό ακριβώς αναφέρει και το άρθρο 9 του ΠΔ 24-4-85 ΦΕΚ 181/Δ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Σε στάσιμο οικισμό έχω ένα οικόπεδο εμβαδού 456,00 τ.μ. το οποίο ωστόσο δεν έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.. Συγκεκριμένα μεταξύ του ορίου του οικοπέδου μου και του δρόμου υπάρχει μία έκταση της τάξης των 150 τ.μ. η οποία δεν ανήκει σε κάποιον ιδιώτη (σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη-πελάτη μου) αλλά δεν γνωρίζουμε και τι είναι ακριβώς! Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να τραβήξουμε το όριο του οικοπέδου μέχρι το δρόμο και να επικαλεστεί χρησικτησία για τα επιπλέον τετραγωνικά. Έχω σαφέστατα και την δήλωση υπόδειξης ορίων για να το κάνω αυτό.

Σε περίπτωση που δεν συμβεί αυτό, και το οικόπεδο εξακολουθεί να μην έχει πρόσωπο σε δρόμο,  μπορεί  να θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο ως προϋφιστάμενο του 1982?? Η θέλει απαραίτητα και δρόμο. 

Θέλουμε να κάνουμε ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς και θέλω απλά να ελέγξω την αρτιότητα. Δεν πρόκειται για άδεια ανέγερσης οικοδομής συγκεκριμένης χρήσης στην παρούσα φάση! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.