Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

Έχει.. ένα συμβόλαιο του 44 νομίζω αν θυμάμαι καλά, που περιγράφει ένα οικόπεδο εκτάσεως 320 τ.μ. περίπου ή όσης έκτασης κι αν είναι (τα κλασικά παλιά συμβόλαια) που λέει μάλιστα ότι συνορεύει με ένα δρόμο χωρίς βέβαια να εξετάζει δυτικά ανατολικά κλπ. Ο πελάτης μου λέει ότι κάποτε υπήρχε ένα μονοπάτι δίπλα στο οικόπεδο του (και καλά μου εξήγησε για να πηγαίνουν σε μία βρύση στον πάνω δρόμο - ότι να ναι).. Υπήρχε ή όχι όμως τότε,  εγώ δεν μπορώ να δείξω στο τοπογραφικό κάτι που δεν υφίσταται σήμερα, ούτε καν να το αποτυπώσω δεν μπορώ.. Και ούτε φυσικά υπάρχει σχέδιο που να μου το επιβεβαιώνει αυτό. Μπορεί βέβαια ο δρόμος του συμβολαίου να είναι ίδιος με αυτόν που αποτύπωσα σήμερα εγώ, μπορεί και όχι.. Τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο οικισμός παραμένει στάσιμος ή έχει οριοθετηθεί ?

Ενδεχομένως το μονοπάτι να ήταν ο κλασσικός 'γαιδουρόδρομος" που λέγανε παλιά, περίπου μέσου πλάτους 1.50 μ (1.80 με το ζόρι), ο οποίος μάλλον μόνο με χρήση αερ/φιων και φωτοερμηνείας μπορεί να βρεθεί. Εννοείται ότι είναι μάταιος κόπος γιατί δεν πρόκειται να πληρωθεί μια τέτοια εργασία που αφορά ακίνητο σε τέτοιο οικισμό.

Με βάση το συμβόλαιο ενδεχομένως μπορείς να υπογράψεις ότι το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με βάση το άρθρο 3 παρ.1 "άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα με οποίες διαστάσεις και εμβαδόν είχαν κατά την 15-9-82".

Η απαίτηση του άρθρου 7.παρ. 2 για κυκλοφοριακή εξυπηρέτηση από κοινόχρηστο χώρο αναφέρεται σε νέα γήπεδα (μετά την 15-9-82).

Link to comment
Share on other sites

σωστα  ολα..

 

κι αφού προκειται για αποδοχη κληρονομιας

 

και αφου αυτα τα 150 τμ. δεν ξεχωριζουν απο τα υπολοιπα...

 

 

κι' άαααν  απο το συμβολαιο

βγαινει συμπερασμα οτι "συνορευει απο εκεινη την πλευρα με δρομο"

 

αυτα τα 150 τμ...ειναι προφανως δικα του....δηλαδη  τού παππού .που τα ξεχασε...

 

 

αλλα δεν ειναι εδω να τον ρωτησουμε... :smile: :-)

 

κι ετσι μπορεις να το δεις...

εσυ αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.. Ο οικισμός παραμένει στάσιμος, δεν οριοθετήθηκε! το οικόπεδο σύμφωνα με το συμβόλαιο είναι "περίπου" 320 τ.μ. και συνορεύει με δρόμο (αν εννοεί τον υφιστάμενο ή τον γαϊδουρόδρομο, δεν το γνωρίζω). Με βάση τα αρχικά όρια που μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης, το εμβαδόν του οικοπέδου προκύπτει 456 τετραγωνικά μέτρα χωρίς να έχει πρόσωπο σε δρόμο, αφού παρεμβάλλεται μεταξύ του ορίου του οικοπέδου και του δρόμου αυτή η έκταση που σας ανέφερα παραπάνω. Αν εκμεταλλευτώ αυτή την έκταση που μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης (με την προϋπόθεση ότι θα μου υπογράψει και την δήλωση υπόδειξης ορίων ο ίδιος) και τραβήξω το οικόπεδο μέχρι το δρόμο, ώστε να έχουμε πρόσωπο, το οικόπεδο γίνεται πλέον 600 τ.μ. Σαφέστατα είτε στην μία περίπτωση είτε στην άλλη η συμβολαιογράφος θα επικαλεστεί χρησικτησία. Το θέμα είναι αν θα αφήσω τα αρχικά όρια (Εμβαδόν 456τ.μ. και όχι πρόσωπο) ή αν θα το ανεβάσω μέχρι το δρόμο πάνω (επομένως Ε=600 τ.μ.).

 

Στην πολεοδομία μου είπα ότι για να ελέγξω την αρτιότητα θα πάρω το ΠΔ ΤΟΥ 81 (ΦΕΚ 138 / Δ / 1981), σύμφωνα με το οποίο άρτια και οικοδομήσιμα είναι όλα τα οικόπεδο με ελάχιστο εμβαδόν 2000τ.μ. και πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο και τις λοιπές παρεκλίσεις του. Επομένως δεν ξέρω τι να κάνω ώστε να μην καταστρέψω το οικόπεδο σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΦΕΚ αφορά τους προ 23 οικισμούς και θα είχε ισχύ αν μιλούσαμε για οικοδομησιμότητα μικτής χρήσης στο συνεκτικό τμήμα του στάσιμου οικισμού.

Το ακίνητό σου βρίσκεται μέσα στην ακτίνα των 800 μ. από το κέντρο του στάσιμου οικισμού. 

Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει αν υπάρχει κέντρο με βάση απόφαση κοινοτικού συμβουλίου.

Η δήλωση υλοποίησης ορίων, είναι απαιτούμενη σε κάθε περίπτωση. 

Θεωρώ ότι η συμβολαιογράφος δεν θα ισχυριστεί χρησικτησία, αλλά θα αναφέρει ότι κατά νεότερη καταμέτρηση του τάδε μηχανικού (εσένα) το γήπεδο είναι τάδε επιφάνειας. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΦΕΚ αφορά τους προ 23 οικισμούς και θα είχε ισχύ αν μιλούσαμε για οικοδομησιμότητα μικτής χρήσης στο συνεκτικό τμήμα του στάσιμου οικισμού.

Το ακίνητό σου βρίσκεται μέσα στην ακτίνα των 800 μ. από το κέντρο του στάσιμου οικισμού. 

Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει αν υπάρχει κέντρο με βάση απόφαση κοινοτικού συμβουλίου.

Η δήλωση υλοποίησης ορίων, είναι απαιτούμενη σε κάθε περίπτωση. 

Θεωρώ ότι η συμβολαιογράφος δεν θα ισχυριστεί χρησικτησία, αλλά θα αναφέρει ότι κατά νεότερη καταμέτρηση του τάδε μηχανικού (εσένα) το γήπεδο είναι τάδε επιφάνειας. 

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος η ίδια μου είπε ότι θα ισχυριστεί χρησικτησία. Μίλησα μαζί της.. Το δίλημμα μου είναι αν θα τραβήξω το όριο μέχρι τον δρόμο όπως μου ζήτησε μετέπειτα ο πελάτης, ώστε να έχει πρόσωπο, η αν θα το αφήσω εκεί που αρχικά μου υπέδειξε επίσης ο ίδιος, οπότε και δεν θα έχει πρόσωπο.. Ουσιαστικά έχω δύο υποδείξεις από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη. Η μία ήταν η αρχική του, ίσως η προφανής και η δεύτερη ήταν ίσως η αναγκαστική του ώστε να αποκτήσουμε το πρόσωπο. Μάντρες, περιφράξεις, όρια.. δεν υπάρχουν, ώστε απλά να πω ότι αποτυπώνω αυτό που βλέπω. Αν το πρόσωπο δεν είναι απαιτητό ώστε το οικόπεδο μου να καταστεί άρτιο και οικοδομήσιμο δεν υπάρχει λόγος να το τραβήξω κινδυνεύοντας να καταπατήσω μία έκταση που δεν είναι ξεκάθαρο σε ποιον ανήκει ακόμα κι αν μου το έχει ζητήσει ο ίδιος να το κάνω, ίσως απλά και για να το μεγαλώσει ή επειδή δεν το εκμεταλλεύεται κανείς. Εγώ μεν θα έχω την υπόδειξη των ορίων και θεωρητικά θα είμαι καλυμμένη, αν όμως μπορώ με κάποιο τρόπο να προστατέψω τον πελάτη γτ να μην το κάνω..? Αφήνω το οικόπεδο 456 τ.μ. χωρίς πρόσωπο ή το τραβάω στον δρόμο και αυτομάτως γίνεται 600?456 τ.μ. χωρίς πρόσωπο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο??

Σας ευχαριστώ! 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ιδιότητα σας όπως απαιτούν οι κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

ο παυλος  πολυ σωστα σου ειπε

 

οχι χρησικτησια

διοτι θα τεθει θεμα  "πότε αρχισε η χρησικτησια"  απο ποίον  ποτε εγινε  "συνενωση"  τι ειδους ειναι αυτη η συνενωση.. κλπκλπ

 

και τρεχα γυρευε τι θα προκυψει....

 

Απλά,

το ειχε απο τοοοοτε την κατοχη ο παππους...τωρα  μολις το  μετρησαμε...¨βγηκε" λιγο παραπανω...ηταν ολο καταδικο του

 

Λυση απλη και δοκιμασμενη...

 

εντιτ

 

και να  παει να διορθωσει και το Ε9...οχι για σενα...αφου για την αποδοχη δεν χρειαζεται βεβαιωση..,

 

απλά ο ιδιος να "προστατευθει"...[και εσυ εμμεσως πλην σαφώς...]...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.Μήπως έχει ξεκαθαριστεί το θέμα εάν αυθαίρετα κατασκευασμένα σε στάσιμους οικισμούς αλλά με αποφαση Νομάρχη μπορούν να εξαιρεθούν του Νόμου;

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 2 του νόμου υπάρχει αναφορά και αυθαίρετα εντός στάσιμων οικισμών δεν απαιτείται να δηλωθούν. Υπάγονται στις εξαιρέσεις. Φυσικά κανείς δεν απαγορεύει στον ιδιοκτήτη να το δηλώσει.

 

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου 
εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί 
αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαί−
ρετες χρήσεις:
 
γ) που έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, σύμφωνα 
με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν. 1337/ 
1983 (Α΄ 33) ή των παραγράφων 8 και 10 του άρθρου 9 
του ν. 1512/1985 (Α΄4) ή
δ) που έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις 
διατάξεις των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του ν. 1337/1983 
(Α΄ 33), όπως ισχύουν, χωρίς όμως να έχει απορριφθεί 
με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η 
αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση ή
 
ν. 1337/83 άρθρο 21
Ν-1337/83.                        (ΦΕΚ-33/Α/14-3-83). 
"Επέκταση του πολεοδομικού σχεδίου Οικιστικής ανάπτυξης και 
σχετικές ρυθμίσεις". 
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β': ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ. 
ΑΡΘΡΟΝ-21:ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ. 
 
      Μπορεί να εξαιρεθούν από την υποβολή δηλώσεων κατά το Αρθ-15 του νόμου αυτού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων που έχουν κατασκευαστεί πριν από την 31-1-83 και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζονται σε παραδοσιακούς οικισμούς.
 
από εγκ. 4 του ν. 4178
2) Παρ.  2.δ  :  ∆ιευκρινίζεται  ότι  η  εξαίρεση  υποχρέωσης  υποβολής  δήλωσης  αυθαιρέτων 
κατασκευών προ 1983 κατά το άρθρο 15 του ν. 1337/83, που βρίσκονται εντός στάσιµων 
οικισµών ορίζεται στο άρθρο 21 του ν. 1337/83 (ΦΕΚ 33Α’). 
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.