Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Σε πολυκατοικία θα γίνουν επαναχρωματισμός όψεων και θα εφαρμοστεί σύστημα θερμοπρόσοψης σε ποσοστό μεγαλύτερο του 25% του εμβαδού της όψης.

Προχωράω σε έκδοση αδείας λόγω ικριωμάτων , τα ερωτήματα μου είναι:

α) Για το κόστος αδείας στον προυπολογισμό την θερμοπρόσοψη μου την υπολογίζει με 3€/m²___ προχωράω έτσι; Το πραγματικό κόστος είναι 30-40€/μ²

β) Θα μου ζητήσουνε στην πολεοδομία και ΜΕΑ (Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης)? (λόγω ριζικής ανακαίνισης και επέμβασης σε ενεργειακή κατάσταση του κτιρίου...; )

γ) Αν μου ζητήσουν ΜΕΑ πρέπει να βγει το κτίριο κατ Β...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@notorious

Όπως το περιγράφεις, έχεις απλά ένα κοινό κούφωμα με δύο σταθερά τμήματα και ένα ένα ανοιγόμενο, δεν έχεις τραβέρσες, ορθοστάτες, πλαίσια κουφωμάτων που να στηρίζονται πάνω σε αυτούς ούτε και αδιαφανή στοιχεία. Οπότε πας με τη σχέση 2.11 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 για μονά κουφώματα.

Απλώς στον αερισμό, θα λογαριάσεις αερισμό από χαραμάδες μόνο για το ανοιγόμενο τμήμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι καλά μπορεί κανείς να εκπονήσει ΜΕΑ και λοιπές Η/Μ σε δικό του ακίνητο ή υπάρχει ασυμβίβαστο όπως στα ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

β) Θα μου ζητήσουνε στην πολεοδομία και ΜΕΑ (Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης)? (λόγω ριζικής ανακαίνισης και επέμβασης σε ενεργειακή κατάσταση του κτιρίου...; )

γ) Αν μου ζητήσουν ΜΕΑ πρέπει να βγει το κτίριο κατ Β...?

β) ΝΑΙ. Εκτός αν πρόκειται για αυτή την αίτηση στην πολεοδομία που αφορά ένα δομικό στοιχείο. Πχ αντικατάσταση ενός τοιχίου που εκεί τηρείς μόνο τα ανώτερα όρια U του ΚΕΝΑΚ. Αν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση αναγκαστικά.

γ) ΝΑΙ. Κατ' ελάχιστο. Όπου ζητείται ΜΕΑ τηρείς τα Umax (με βάση ζώνη) κάθε δομικού στοιχείου, το Um,max (με βάση ζώνη και A/V) του κτιρίου και τουλάχιστον Β στην κατάταξη του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. Σε μελέτη Ε.Α. για προσθήκη διαμερίσματος πάνω από ισόγειο διαμέρισμα (ανεξάρτητα μεταξύ τους) η χρήση που λέω ότι έχω είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία;

 

Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, στον πίνακα της παραγράφου 1.5, πολυκατοικία θεωρώ κτίριο με περισσότερα του ενός ανεξάρτητα διαμερίσματα. Οπότε μάλλον πολυκατοικία; Απλά λέω μήπως παίζει ρόλο το γεγονός ότι η μελέτη γίνεται μόνο για ένα από τα δύο διαμερίσματα και όχι και για τα δύο...

 

Ευχαριστώ πολύ, καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κυκλοφόρησαν κάποιες φήμες οτι ο ΚΕΝΑΚ καταργείται προσωρινά απο την ΕΕ. Ρωτήστε το υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το υπουργείο (κανένα σοβαρό άνθρωπο) διοτι δεν τις διάβασα μου τις είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.