Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

σχετικα με τις φωτο απο τα μεταλλικα :

 

1) Απο την στιγμη που βλεπω κολωνες στον προβολο, μαλλον προκειται για αυθαιρετο σωστα?

 

2) Για να ριξουν μπετον 16εκ οπως λες, θελει οπωσδηποτε πιο πυκνα τα Η (σιγουρα ανα μισο μετρο) για να πατησει πανω τους η λαμαρινα.

 

3) Πως ακριβως την εχει στηριξει την ολη κατασκευη, γιατι δεν φαινεται καλα και στην φωτο. Τα χει πιασει με λαπατσες και βλητρα?

1 )ναι φυσικά δεν ρώτησα λεπτομέρειες τωρα με η χωρις μηχανικο δεν τον γνωρίζω..

 

2)όταν θα ξαναπάω θα το μάθω

 

3)bf6a21e4818c60259d0c63cdef881937.jpg

Η παρακάτω φωτο ειναι απο την αλλη μεριά σε άλλο εξώστη αλλα με την ίδια φιλοσοφία εχει γίνει και αυτος απο την πρώτη φωτο. Σημείωση η στήριξη ολη ειναι πανω στον υπάρχον εξώστη του κτιρίου..και οχι πιο μεσα στην πλακα

317bd3f639aeadb86176447131b23450.jpg.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί αλλά εγώ γέλασα πολύ Την βρήκα από την σελίδα της Ελένης Ράντου Αλλά για να μην είμαστε κακοί μπορεί εκεί να έχει πρόβλημα μεγάλων κατολισθήσεων 

 

10991230_724881220943325_460400068760729

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο αέρας είχε ήδη ξεκινήσει το έργο του όταν περνούσα 8-)  - εντελώς τυχαία - από την συμβολή των οδών Τετάρτης και Ουάσιγκτον.

Αστείο δεν το λές, ειδικά αν είσαι ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου, ωστόσο εκπαιδευτικά έχει την σημασία του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Στείλαμε δομικό χάλυβα σε ένα εργοτάξιο σαν πρώτη φάση κατασκευής, ο οποίος ήταν γαλβανισμένος.

 

Με πήρε τηλέφωνο ο project engineer του εργολάβου, μεγάλη εταιρεία ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε, (εμείς είμαστε υπεργολάβοι) για να μου πει ότι η βαφή έχει ατέλειες και θα απορίψει το δομικό χάλυβα.

 

Σάστισα λίγο μιας και δεν τον είχαμε βάψει.Όταν του ζήτησα να μου εξηγήσει τι εννοεί μου είπε ότι η ασημί μπογιά δεν είναι ομοιόμορφη και σε ορισμένα σημεία υπάρχουν συνεχείς προεξοχές (εννοούσε τις κολλήσεις).

 

Στην ιδέα ότι αυτός βγάζει τα διπλά λεφτά από εμένα δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω ή να γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υποστυλωμα πολυοροφου κτιριου. Και το διπλανό του έχει την ίδια θεμελίωση...

Κι όμως , το κτιριο στεκει αγερωχο επι 30+ χρόνια !

ypost1.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.