Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Προσωπικά, θα κόψω τις αποδείξεις στις 31/12/12 με αντίστοιχη πληρωμή ΦΕΜ, και θα περιμένω να τελειώσουν και τα άλλα νταβατζιλίκια ΤΣΜΕΔΕ (hint: ακόμα να αλλάξουν το όνομα..) και ΕΜΠ, τα οποία είναι και περισσότερα χρήματα από το 2% ΤΕΕ, πριν προχωρήσω στην υποβολή ολοκληρωμένης υπαγωγής με ανέβασμα αρχείων. Έτσι, ΔΕΝ θα φορολογηθώ με 26% (φωστήρες μου!) από 2013, και θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή για να γλυτώσω και τα άλλα χαρατσάκια..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνω.

Η συμβαση αναθεσης - αναληψης υπογραφεται απο αυτον που σε πληρωνει.

Σου αναθετουν ΟΛΟΙ τη συγκεκριμενη δουλεια, αν ειναι πανω απο 1 οι ιδιοκτητες αλλα τη συμβαση την υπογραφει αυτος που σε πληρωνει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις.

Η αναθεση υπογραφεται απο ΟΛΟΥΣ. Μιλαω για την περιπτωση που απαιτειται αναθεση (Ν4014, Εκδοση ΟΑ ή για να εισαι εσυ καλλυμενος)

Το συμφωνητικο το κανεις με αυτον που σε πληρωνει.

Εγω προσωπικα οταν ειναι πανω απο 1 ιδιοκτητης και με πληρωνει μονο ενας, στην ΑΠΥ, στην περιγραφη αναφερω: πχ "Τοπογραφικη αποστυπωση στη θεση Ταδε, επιφανειας Τοσο, ιδιοκτησιας Παπαδοπουλου Κ, Παπαδοπουλου Γ, Παπαδοπουλου Σ."

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Ιάσωνας μου φαίνεται

το πιο σωστό!

 

Εγω διαφωνω ως προς το οτι πρεπει να φαινονται ολοι οι συνιδιοκτητες.

Η δουλεια του μηχανικου δεν ειναι να κανει ΕΛΕΓΧΟ ΤΙΤΛΩΝ. Αυτη ειναι δουλεια δικηγορου.

Αρκει να υπαρχει εξουσιοδοτηση ενος εκ των συνιδιοκτητων. (ο οποιος βεβαια, συμφωνα με τον 4014, δεν μπορει να διεκδικησει επιμερισμο πληρωμης απο τους λοιπους συνιδιοκτητες. Αυτος διαλεξε να ενταξει την ιδιοκτησια του στον 4014, αυτος ειναι υποχρεος και προς πληρωμη).

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάνει αγωγή ο έτερος των συνιδιοκτητών και στον ιδιοκτήτη που εξουσιοδοτεί και στο μηχανικό, διότι δεν επιθυμεί την ένταξη στον 4014, τι κάνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να γινει αυτο. Δεν εχει νοημα νομικα.

Ειναι σαν να μου λες οτι σκοτωσες εναν ανθρωπο και σου κανω αγωγη γιατι ηθελα να τον σκοτωσω εγω 1ος κι εσυ τον εφαγες νωριτερα...

Η οτι σκοτωνεις καποιον, πας και ομολογεις στην δικαιοσυνη για το αδικημα σου κι εγω σου κανω αγωγη γιατι δεν με ενημερωσες για την επιλογη σου...

Το μονο που θα ειχε νοημα ηταν η διεκδικηση επιμερισμου της οφειλης, πραγμα που εχει προνοησει ο νομοθετης να το αποκλεισει.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Όχι, προσωπικά είμαι κάθετος στο θέμα αυτό. Εξουσιοδοτούν όλοι, υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση όλοι, αναφέρονται όλοι οι συνιδιοκτήτες του ακινήτου (με το ποσοστό του ο καθένας).

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρυθμιζουμε με 4014 ακινητο ιδιοκτησιας μας (δηλαδη ιδιοκτητης = μηχανικος), τοτε τι συμφωνητικο θα ανεβασουμε???

Φανταζομαι οτι θα ανεβασουμε μια υπευθυνη δηλωση οτι ιδιοκτητης=μηχανικος ή θα προθυμοποιηθουν να το ταυτοποιησουν απο τα στοιχεια της ηλεκτρονικης δηλωσης?...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.