Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Μάλλον για τις συμβάσεις του 2012 μέχρι τον ερχόμενο Φεβρουάριο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες!!!

Σε περίπτωση συμφωνητικού το οποίο δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (πχ βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο) να υποθέσω ότι δεν το ''ανεβάζουμε'' πουθενά στα συστήματα του ΤΕΕ σωστα?

Πρέπει όμως να μπει στη λίστα που θα κάνουμε κατά το Φλεβάρη νομίζω σχετικά με συμφωνητικά (ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ, περ. ζ' παρ.8 άρθρου 20 ν.3943/2011). Το θέμα είναι ότι θα πάει στην κατηγορία ''ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ (ΣΥΜΒΑΣΗ) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΕ (ΜΕΛΕΤΗ,ΕΠΙΒΛΕΨΗ,ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΟΥ, ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ Ή ΆΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ)'' ή στην κατηγορία ''AΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ (ΣΥΜΒΑΣΗΣ) ΣΤΟ ΤΕΕ''.

Και η ερώτηση είναι λόγω του ότι το ΤΕΕ θεωρεί ότι και η βεβαίωση πρέπει να περνάει από το σύστημα αμοιβών του. Όχι ότι θα κάτσει να το ψάξει δηλαδή, αλλά λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν θα το περάσεις μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ θα μπει στην στήλη ''AΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ (ΣΥΜΒΑΣΗΣ) ΣΤΟ ΤΕΕ''.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ακόμα κι εκεί χρειάζεται συμφωνητικό "με τον εαυτό σου", στον οποίον "εαυτό σου" επίσης θα κόψεις και ΑΠΥ (εκτός αν έχεις κάνει τη διαδικασία απαλλαγής). This is ...ελληνικό κράτος!!!!

 

Η διαδικασία απαλλαγής, είχε νόημα όσο ίσχυαν οι ελάχιστες αμοιβές και -στη συνέχεια στο μεσοδιάστημα που καταργήθηκαν μέχρι και τις 12/11/2012- οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ. Από τη μέρα που καταργήθηκε και το "υπέρ ΤΕΕ", δε βλέπω κανένα νόημα στην αίτηση απαλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΟΥ του pdf αμοιβων που βγαζει το ΤΤΕ, υπαρχουν:

 

1) Α/Α

2) Α/Α πρωτοκολου

3) Α/Α αναφορας

 

Το ΤΕΕ ζηταει να αναφερουμε στην συμβαση το (1) και το (3), αν εχω καταλαβει σωστα?

Το (1) = ο αριθμος συμβασης

Το (3) = η αναφορα που θα ειναι αναποσπαστο μερος της συμβασης κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

π@π@ρι3ς ζητάει το ΤΕΕ.

Εγώ ανεβάζω μόνο την σύμβαση που έχω κάνει με τον πελάτη. Πως είναι δυνατόν να ξέρω τον Α/Α αναφοράς όταν υπογράφει ο πελάτης την σύμβαση; Ή μήπως θα τον βάλω να υπογράψει ξανά; Πλάκα μας κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της σελίδας της σύμβασης (εκ των υστέρων) μια χειρόγραφη αναφορά με το εξής: "Αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας αποτελεί η αναφορά του έργου με Α/Α 656589 από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ" και στη συνέχεια ανέβασμα αυτής και ταυτοχρόνως ανέβασμα και της αναφοράς έργου που θα πρέπει να είναι σε τελική υποβολή, λύνει όλα τα προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση!!! :smile:

 

Τελείως πρακτικά αν το δούμε το θέμα, ούτε Α/Α μπορούμε να έχουμε, ούτε ακριβή νόμιμη αμοιβή τη στιγμή που μας υπογράφει ο πελάτης το συμφωνητικό, καθώς αυτή η στιγμή είναι το 1ο πράγμα που κάνουμε με πελάτη, συνεπώς δεν έχουμε γνώση σε τίποτα!!!

 

Περιμένουμε να μας πει το ΤΕΕ, σύμφωνα με πιο νόμο κλπ συνέταξε την ανακοίνωση και ζητάει αυτά που ζητάει, όπως επίσης δεν μας έχουν πει τις κυρώσεις.

 

ΕΑΝ και ΟΤΑΝ αναφέρουν κάτι τέτοιο, τότε θα αλλάξω τα συμφωνητικά μου.

 

Έως τότε, αναγράφω ότι μου ζητάει το 3919...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω....κυρώσεις δεν μπορεί να επιβάλλει το ΤΕΕ για τέτοια θέματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.