Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

1.από πότε και μετά πρέπει να ανεβάσουμε συμβάσεις? από την αρχή του 2012 ή αργότερα?

2. όταν το σύστημα προσαρμόστηκε με ενδιάμεση και οριστική όλες οι παλιές έγιναν αυτόματα ενδιάμεση. Εκείνες τίς πειράξατε και τί κάνατε? πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά πρέπει ν' ανεβάσουμε όλες τις συμβάσεις που κάναμε μέσα στο 2012.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν χρειαστει, θα σκαναρω ΜΟΝΟ τη σελιδα με τις υπογραφες και ΟΛΑ τα υπολοιπα θα τα κανω pdf απο το αρχειο word που εχω...

Θα προσαρτησω και τη σελιδα της αμοιβης που ηδη κατεβασα σε pdf οταν δουλευα το εργο και θα τους το πεταξω ολο πανω

 

 

παιδιά διαδικαστικά πώς το κάνετε?

ανεβάζετε δύο αρχεία?

ενα και πώς το ενωνετε?

μπορεί κάποιος να πεί πώς έκανε την διαδικασία γιατι δεν είμαι μκαι φωστηρας στον υπολογιστη

 

το έκανα τελικά αλλά πατώ το πλήκτρο για να το δώ <<λήψη αρχείου>> και δεν κάνει τίποτα.

δεν μου εμφανίζει το συμφωνητικό το οποίο όμως γράφει το μεγεθός του και ότι έχει ανέβει

το αρχειο είναι μέγεθος 1595420

τελικά αφού βγήκα και ξαναμπήκα 2-3 φορές το εμφάνησε

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω ανεβασει κανενα αλλα οταν ειναι να το κανω, θα ανεβασω ξεχωριστο αρχειο το συμφωνητικο και ξεχωριστο την αμοιβη

Την οποια μπορει και να μην την ανεβασω καν, ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχει ως pdf στην ιδια καταχωρηση....

Link to comment
Share on other sites

πάντως η φραση αποτελεί αναπόσπαστο

<<Η αναλυτική περιγραφή ανά είδος μελέτης, επίβλεψης ή άλλης υπηρεσίας

μηχανικού και το ποσοστό συμμετοχής εκάστου για τον υπολογισμό της

κατανομής της νόμιμης και η κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής

δίνονται αναλυτικά στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της συμφωνίας το οποίο είναι η

αναφορά με τίτλο " ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΑΜΟΙΒΩΝ" με τα σημεία γνησιότητας και το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο

τμήμα της παρούσας>>

και η φράση <<Στο αρχείο

θα περιέχεται ψηφιοποιημένο το υπογεγραμμένο αντίγραφο της έγγραφής

συμφωνίας μαζί με το παράρτημα υπολογισμού των αμοιβών. >>

δείχνουν ότι το αρχείο είναι ένα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνουν download τα συμφωνητικά και βαριούνται να κάνουν download την αναφορά υπολογισμού που είναι μία καρτέλα πιο δίπλα.

Ρε κοίτα να δεις πόσο γελοίος είναι αυτός που τα σκέφτεται όλα αυτά για να πουλάει εκδούλευση στην κυβέρνηση.

 

Και ένα κομμάτι χαρτοπετσέτας να ανεβάσετε αυτοί θα πάρουν την συμφωνηθείσα από το κουτάκι όπου τη δηλώνεις. (έτσι πιστεύω)

 

Οπότε...

 

Αστείοι άνθρωποι που έχουν ύφος ακόμα δημοσιο υπαλληλίστικο και νοιάζονται μόνο για τα συμφέροντα τα δικά τους και των κοντινών τους.

Κατι σαν αυτούς που μας διοικούσαν τόσα χρόνια. Κατάλοιπα του παρελθόντος είναι και εκεί θα καταλήξουν σε λίγους μήνες.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Χρόνια πολλά σε όλους και μπράβο για την ανάδειξη του θέματος.

Εγώ έχω λίγες απορίες :

1) το έγγραφο βγήκε 29.11.2012. Εγώ μέχρι και το 3ο τρίμηνο, πρωτοκολλούσα τα συμφωνητικά στο ΤΕΕ.

Από πότε γεννάται η απαίτηση ηλεκτρονικής ανάρτησης στο τεε? Για όλα του 2012? Για όσα δεν πηγαμε χειρογράφως στο ΤΕΕ?

2) Τί γίνεται με τα παλιά που είναι σε ενδιάμεση και έχουν ξοφληθεί και πληρωθεί τα πάντα?

3) Όταν κάνω ένα ρημαδοσυμφωνητικό νέο, πώς θα ξέρω από την αρχή τί νόμιμη πρέπει να βγεί για να ετοιμάσω και την ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΜΟΙΒΩΝ? Καλά αυτό υποψιάζομαι έχει λύση - η αναφορά αμοιβών θα ετοιμάζεται όταν μπορεί να ετοιμαστεί, και μάλλον δε θα την παίρνει ο πελάτης (τί να την κάνει άλλωστε).

4) Τί γίνεται με τις βεβαιώσεις??? όπως έχει πει ο Τερρυ παραπάνω, συμφωνητικό τυπικά χρειάζεται και γι αυτές. Σε τί έργο να υπόλογίσω, ποια νόμιμη να γράψω, για να φτάσω σε ενδιάμεση υποβολή και να μπορώ να ανεβάσω το συμφωνητικό που έκανα? Αν δε το βάλω στο σύστημα, τότε άλλα θα λέει η λίστα του ΤΕΕ (αν ποτέ γίνει), άλλα θα λέει η λίστα η δική μου (εκτός αν τα πάρουν από το γνωστό κουτάκι για τη διασταυρωση).

 

Edit : Μία λύση για τις βεβαιώσεις: στους χώρους βάζω ρυθμίσεις 4014, επιφάνεια 1 τμ, και βάζω ωριαία απασχόληση τέτοια ώστε να προσεγγίζεται η συμφωνηθείσα. πχ 200 ευρώ συμφωνηθείσα, αν βάλω 0,86 ημέρες, θα βγει νόμιμη ίση με τη συμφωνηθείσα. Πώς σας φαίνεται?

 

5) Πρέπει να οριστικοποιήσουμε ότι έργο έχουμε ξοφληθεί? και αν δεν έχει τελειώσει το έργο όταν κλείσει η χρονιά, αλλά έχουμε πληρωθεί?

 

ΥΓ Πώ πω με τί μ@@@@@ ασχολούμαστε πάλι!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε έργο το οποίο είχα σε τελική υποβολή να υποβάλλω συμφωνητικό.

Υπέβαλα το αρχείο μου pdf αλλά όταν κάνω λήψη για να το δω μου βγάζει error opening this document

Δεν μπορώ να το ακυρώσω!!

Καμμιά ιδέα κανείς??

Φταίει μήπως το γεγονός ότι το έργο είναι σε τελική υποβολή??

Link to comment
Share on other sites

όχι πιστεύω αν ξαναδοκιμάσεις θα το ανοίξεις εφόσον το δέχθηκε.

εγώ σε οριστική και ανέβασα και ακύρωσα και ξανανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα πάλι στο iPad και το βλεπω! Τρομερο το συστημα τους........τρομαρα τους!

Γνωρίζουμε μέχρι ποτέ θα πρέπει να κατατεθούν? για απυ μέσα στο 2012

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.