Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Τι θα στείλει το ΤΕΕ στη ΓΓΠΣ για τα έργα που έχουμε ανοίξει στο σύστημα αμοιβών, τα οποία είναι σε ενδιάμεση ή ακόμα και τελική υποβολή και τα οποία έχουμε "εγκαταλείψει" διότι κάπου κάναμε π.χ. λάθος και δεν μπορούμε ή να τα διορθώσουμε ή να τα διαγράψουν και αντί αυτών έχουμε ανοίξει και προχωρήσει άλλα έργα;;;;;

Αυτό προφανώς θα έχει πρόβλημα και θα επιλυθεί σε συνεννόηση με ΤΕΕ και ΓΓΠΣ αν το ΤΕΕ στείλε όσα έργα έχουμε γενικά.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο ερώτημα σχετικά με τις ημερομηνίες.

Ημερομηνία σύμβασης π.χ. 30.12.2011

Ημερομηνία δημιουργίας έργου στο σύστημα αμοιβών π.χ. 25.2.2012

Ημερομηνία έκδοσης ΑΠΥ μηχανικού π.χ. 3.1.2013

 

Τι θα στείλουν και πως θα συμφωνούν με αυτά που θα στείλουμε εμείς;;;;;;

 

Αυτό προφανώς θα έχει πρόβλημα και θα επιλυθεί σε συνεννόηση με ΤΕΕ και ΓΓΠΣ αν το ΤΕΕ στείλε όσα έργα έχουμε γενικά.....

 

Kαι που θα ξέρει το ΤΕΕ ποιά έργα μας είναι ..."ενεργά";;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι είναι πρόβλημα το οποίο ήδη το έχω. Εκτός αν καλέσω τον πελάτη και ξαναυπογράψει σύμβαση. Αλλά μήπως αφού θα στείλω την σύμβαση, θα είναι σαφές η ημερομηνία σύνταξής της;

Σε κάθε περίπτωση όμως, το ότι υπογράφηκε μια σύμβαση δεν σημαίνει τίποτα αν δεν υπάρχει ΑΠΥ που κάνει αναφορά σε αυτήν.

Κάνουμε μια σύμβαση 20/12/2012 την καταθέτω στο ΤΕΕ, την υποβάλω, στην κατάσταση, στην ΓΓΠΣ μέχρι 20/2/2013 αλλά τελικά δεν προχωράει η δουλειά χωρίς εγώ να έχω κάνει κάποια εργασία. Σημαίνει κάτι, φορολογικά, η ύπαρξη της σύμβασης; Ένας λογιστής θα μας φωτίσει....

 

 

 

Έπρεπε να γράψω .... σε συνεννόηση μεταξύ μηχανικού, ΤΕΕ και ΓΓΠΣ, αν το ΤΕΕ στείλει όσα έργα έχουμε γενικά..... :)

 

Φεύγω και αφήνω πίσω μου...... ερωτήσεις.....

Καληνύχτα...

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο το ψάχνω ως θέμα, τόσο με βεβαιότητα καταλήγω ότι, είναι μια "μπούρδα" με "περικεφαλαία", που κινδυνεύουμε να μπλεχτούμε άπαντες!!!!

Link to comment
Share on other sites

κινδυνεύουμε να μπλεχτούμε άπαντες

αυτό Ιάσωνα είναι το μόνο σίγουρο με τόσους νόμους-εγκυκλίους-οδηγίες ανευθυνο-υπεύθυνων που έχουν εμπλακεί με το θέμα...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Από Ιάσονα : "Όσο περισσότερο το ψάχνω ως θέμα, τόσο με βεβαιότητα καταλήγω ότι, είναι μια "μπούρδα" με "περικεφαλαία", που κινδυνεύουμε να μπλεχτούμε άπαντες!!!!"

 

Συμφωνώ απόλυτα, απλά άρχισα να αγχώνομαι λιγότερο για το κατά πόσο θα μπλεχτούμε, γιατί όπως τα κάνανε (αναφέρθηκαν ήδη πάνω όλες οι ασαφειες που προκύπτουν εάν βασιστούν για έλεγχο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ), πρακτικά δεν υπάρχει δυνατότητα ελέγχου. Μόνο το κουτάκι στο σύστημα αυθαιρέτων μπορεί να τους βοηθήσει.

Εγώ πάντως , επειδή από την αρχή κάνω τον τυπικό στην ιστορία, βαρέθηκα πλέον, τα συμφωνητικά των 3 πρώτων 3μηνων του 2012 τα είχα παει στο ΤΕΕ ΤΚΜ εγγράφως, και δεν ξανακάθησα να ασχοληθω με αυτά. Ενδεικτικό του πόσο σοβαρή είναι η όλη ιστορία είναι ότι το έγγραφο του ΤΕΕ δεν κάνει καμία μα καμία αναφορά σε ημερομηνίες κλπ. Επίσης ενδεικτική της σοβαρότητας είναι η ... απειλή ότι "όλες οι υπηρεσίες θα θεωρούν ως αμοιβή τη νόμιμη κλπ κλπ".

Πάντως είναι αισχρό το ότι ακόμα ασχολούμαστε με νόμιμες, μόνο και μόνο για να έχουν λόγο ύπαρξης τα προγράμματα και κυρίως για να συνεχίζει να υπάρχει το προωρημένο λογισμικό του ΤΕΕ μας. Γιατί το ΤΣΜΕΔΕ έχουν πιο απλούς τρόπους να το επιβάλλουν αν θέλουν. Από τη στιγμή που καταργήθηκαν οι ελάχιστες, όλα τα άλλα είναι για να έχουν λόγο ύπαρξης τα λογισμικά.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άνάποδο πρόβλημα : Εχω συμφωνητικό του 2012 , έχω εισπράξει και κόψει ΑΠΥ το 2012 , αλλά ΔΕΝ καταχώρησα το έργο στο σύστημα αμοιβών το 2012.

Οπότε θα το καταχωρήσω τώρα το 2013.

 

Τι γίνεται με αυτό ρε παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ό,τι και με τα ...προηγούμενα!

Δεν μπορεί να βρεθεί άκρη.

Ο ...Θεός κι η ...ψυχή τους, τι θα στείλουν από το ΤΕΕ στη ΓΓΠΣ και πόσο θα μας μπλέξουν.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γινει.

Ειναι τοσο μπαχαλο η κατασταση που ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γινει ο οποιοσδηποτε ελεγχος ή διασταυρωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά όσες είναι σε νόμιμη (κυρίως για πεα), τα στέλνετε, ή τα αφήνετε και να στείλει το τεε έτσι και αλλιώς την νόμιμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.